Reklam
Reklam

100 yıllık gurur Edirne'de de büyük heyecan ve coşkuyla kutlandı

Edirne Belediyesi; Türk Milleti’nin kurtarıcısı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Millî Mücadeleyi başlatmak üzere Samsun’a çıkışının 100

Editör: Haber Merkezi
20 Mayıs 2019 - 15:11

Edirne Belediyesi; Türk Milleti’nin kurtarıcısı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Millî Mücadeleyi başlatmak üzere Samsun’a çıkışının 100. yılını büyük heyecan ve coşkuyla kutladı. Büyük mücadelenin izlerini yaşatmak için Gençlik Yürüyüşü’ne katılan Edirneliler, hep ağızdan İzmir Marşı söyledi, havai fişek gösterisi ise geceye renk kattı, gençler ellerindeki meşaleler ile Mustafa Kemal Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudu. Edirneliler “Ne Mutlu Türk’üm” diyerek; 100 yıl önce başlayan ve sonsuza kadar sürecek olan bu gururu bir kez daha yaşadı.


                Edirne Belediyesi; Türk Milleti’nin kurtarıcısı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Millî Mücadeleyi başlatmak üzere Samsun’a çıkışının 100. Yılında; Milli Mücadelenin izlerini yaşatmak için Gençlik Yürüyüşü düzenlendi. Yürüyüşe Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ile Esi Esra Gürkan, CHP İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, sivil toplum kuruluşları ve 7’den 70’e çok çok sayıda vatandaş katıldı. Şükrüpaşa İlkokul önünde toplanan kortej ellerindeki Türk Bayrakları, Mustafa Kemal Atatürk’ün posterleri eşliğinde İzmir Marşı’nı seslendirerek yürüdü. Yürüyüş kortejine ilgi ve katılım büyük oldu.


                Talatpaşa Asfaltı’ndan Belediye Dükkanlarının önüne gelindiğinde ise Atatürk’ün ülkeyi emanet ettiği gençlik burada muhteşem bir kutlama gerçekleştirdi. Meşaleler yakan gençler; Mustafa Kemal Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudu; bu sırada gerçekleştirilen havai fişek gösterisi de bu coşkuya eşlik etti. Edirne Belediye Bandosu ise ‘Senden Daha Güzel’ şarkısını seslendirdi. Ata’ya armağan edilen bu şarkı kortej tarafından büyük bir coşkuyla söyledi. Bu sırada gençlerin açtığı ve Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Sizler, yani yeni Türkiye’nin genç̧ evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz. Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler asla ve asla yorulmazlar’ yazılı pankart ise büyük alkış aldı.


                Kortej daha sonra Atatürk Anıtı’na gitti. Atatürk Anıtı’nda Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Edirne Belediyesi Halk Oyunları Topluluğu Eğitmeni Gürkan Güzelharcan ve ekibi zeybek gösterisi düzenledi.


                Nazım Hikmet Ran’ın ‘Büyük Taarruz’ isimli şiiri ile konuşmasına başlayan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Cumhuriyet’imizin, özgürlüğümüzün, bağımsızlığımızın ilk harcı, ilk mayası, ilk temeli; sarı saçlı, mavi gözlü devin attığı ilk adımın 100. yılı kutlu olsun, mutlu olsun. 100 yıl geçti. 100 yıl önce yenilmedik. 100 bin yıl geçse de yine asla ve asla yenilmeyeceğiz. Cumhuriyet’i kuran, demokrasiyi bu ülkeye getiren Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları öyle bir temel attılar ki, öyle bir harç kardılar ki, öyle bir maya tutturdular ki, kim üstümüze gelirse gelsin ister 7 düvel ister bütün akvam-ı beşer… Türkiye Cumhuriyet’i ve büyük Türk Milleti 100 yıl önce olduğu gibi yine asla yenilmeyecektir. Değerli hemşehrilerim bugün ulusal bağımsızlığımızın ilk adımının atıldığı gün. Bugün mandayı, himayeyi, emperyalizmi kabul etmeyen bir avuç kahramanın başı çektiği ‘Biz Türk Milleti’ne güveniyoruz’ diyerek yola çıktığı günün yüzüncü günü. O bir avuç kahraman, başlarında boynunda bir idam fermanı ile dolaşan Gazi Mustafa Kemal ve değerli silah arkadaşları bir baktılar ki o kar tanesi kartopu oldu, çığ oldu” diye konuştu.


                Gürkan, “Asaletini kanından; cesaretini Mustafa Kemal Atatürk’ten alan bu millet hiç kimseye yenilmemiştir, hiç kimseye de yenilmeyecektir. Bugün gölgesinde sonsuza kadar yaşayacağımız bayrağımız gönderde özgürce dalgalanıyorsa, minarelerimizden ezanlarımız 5 vakit okunuyorsa, bu güzel vatanın her bir karış toprağında özgürce dolaşıyorsak bunu Mustafa Kemal Atatürk’e, silah arkadaşlarına ve şehitlerimize borçluyuz. İnanıyorum ki bu vatanın bölünmez bütünlüğü için, bu milletin birliği ve dirliği için, bu vatanın her bir ferdi gözünü kırpmadan şehadet şerbetini içmeye hazırdır. Tıpkı Kurtuluş Savaşı’nda ki gibi ayağında çarık, sırtında palto, mavzerinde tek kurşun olmasa da eliyle, dişiyle, tırnağıyla düşmanın üzerine gider ve yurdunu, dinini, dilini, şanlı bayrağını savunur. Bu millet böyle büyük bir millettir, böyle kahramandır” dedi.


                Gürkan konuşmasına vatandaşlarla birlikte ‘Ey büyük Atam! Açtığın yolda, gösterdiğin hedefe durmadan yürüyeceğime ant içerim. Varlığım Türk varlığına armağan olsun” diyerek son verdi.

-----Sponsorlu Bağlantılar-----
Bu haber 291 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum