Reklam
Reklam

2020, Lüleburgaz'da dayanışmanın yılı oldu

Lüleburgaz Belediyesi son bir yılda 851 aileye nakdi destekte bulundu

Editör: Haber Merkezi
06 Ocak 2021 - 06:58

Lüleburgaz Belediyesi son bir yılda 851 aileye nakdi destekte bulundu. Pandemi sürecinde de esnafın, öğrencinin, zor durumda olanın ve kentin spor takımlarının yanında yer aldı. Dayanışma ile geçen 2020 yılında belediyenin gerçekleştirdiği destek paketlerinin toplam değeri 1 milyon 293 bin 405 TL’ye ulaştı. Lüleburgaz Belediyesi’nin her zaman halkının yanında olacağını söyleyen Lüleburgaz Belediye Başkanı Murat Gerenli, “Bu günlerden geriye bize toplumsal dayanışma ve yardımlaşmanın onuru ve mutluluğu kalacak” dedi.  

Vatandaşının her zaman yanında olan Lüleburgaz Belediyesi, özellikle korona virüs salgınıyla birlikte ortaya koyduğu destek paketleriyle esnafın, öğrencinin, dar gelirlinin yanında oldu. Öte yandan Lüleburgaz Belediyesi’nin çağrılarıyla vatandaşlardan Elazığ ve İzmir Depremleri için yaklaşık bin koli yardım kolisi toplanırken bu durum “2020 Lüleburgaz’da dayanışmanın yılı oldu” şeklinde yorumlandı.

DEPREMZEDELERİN YANINDA

Lüleburgaz Belediyesi, 2020 yılında sadece pandeminin getirdiği olumsuz durumdan etkilenen vatandaşların değil, Elazığ ve İzmir depremlerinde zor durumda kalan depremzedelerin de yanında oldu. Her iki depremde de acil kriz masası oluşturan Lüleburgaz Belediyesi, başlattığı yardım kampanyaları sonucunda topladığı yardım kolilerini depremzedelere ulaştırdı. Her iki depremde de, depremzedelerin bir nebze de olsa yaralarını sarmak için Lüleburgaz halkının büyük dayanışma örneği sergilediği yaklaşık bin adet koli yardım malzemesi, depremzedelere ulaştırıldı.

851 AİLEYE 285 BİN TL’LİK DESTEK

Korona virüs salgını öncesi, ihtiyaç sahibi vatandaşlar için kurulan Sosyal Destek Hizmet Müdürlüğü bünyesinde gerçekleştirilen destekler kapsamında son bir yılda 810 aileye 261 bin 900 TL’lik nakdi destekte bulunuldu. Bunun yanı sıra 19 Aralık 2019 ile 1 Ocak 2020 tarihleri arasında 77 aileye 23 bin TL’lik destekte bulunan belediye bu rakamlarla birlikte son bir yılda toplam 851 aileye destekte 284 bin 950 TL’lik destekte bulundu.

SPOR KULÜPLERİNE DESTEK

Bununla da sınırlı kalmayan Lüleburgaz Belediyesi, amatör spor ve sporcunun da yanında olmayı sürdürdü. Geçtiğimiz günlerde Lüleburgazspor’un Bölgesel Amatör Lig’e katılması için gerekli olan 22 bin TL’lik ödemeyi TFF’ye yapan belediye, kentteki 7 spor kulübüne 57 bin 200 TL’lik nakdi destekte de bulundu. Tüm bunlarla birlikte Lüleburgaz’da faaliyet gösteren ve korona virüs salgını nedeniyle zor günler geçiren 4 koroya 30 bin TL’lik destekte bulunuldu.

EN MUTLU ANLARINDA DA YANINDA OLDU

Lüleburgaz Belediyesi pandemi sürecinde ve hemen öncesinde vatandaşının mutlu anlarında da yanında oldu. Bu kapsamda belediye 14 Şubat Sevgililer Günü’nde 14 çiftin katıldığı nikah töreninde çiftlere 11 bin 468 TL’lik destekte bulunuldu. Bununla da kalmayan Lüleburgaz Belediyesi, her yıl gerçekleştirdiği toplu sünnet şölenini korona virüs salgını nedeniyle kısıtlama çerçevesinde yaptı. Bu kapsamda dar gelirli ailelerin sünnet olacak 29 evladına toplam 23 bin 563 TL’lik destekte bulunuldu.

TOPLU TAŞIMAYA 78 BİN TL’LİK DESTEK

Belediye tüm bunlarla birlikte korona virüs salgını nedeniyle zor geçiren bir diğer meslek grubu toplu taşımanın da yanında yer aldı. Belediye, Lüleburgaz ulaşımının belkemiği olan 105 minibüs için toplam 78 bin 750 TL’lik yakıt desteğinde bulundu. Öte yandan minibüs şoförlerinin hat tahsis ücretlerini de belediye bir süre öteledi.

BİN 500 ADET YARDIM KOLİSİ

Tüm bunlarla birlikte korona virüs salgınıyla birlikte hızla harekete geçen Lüleburgaz Belediyesi, salgının ilk günlerinde toplam değeri 217 bin TL’yi bulan bin 500 adet erzak ve hijyen kolisini zor durumdaki esnafla ihtiyaç sahibi vatandaşa dağıttı.

Ev temizliği başladı

Lüleburgaz Belediyesi nakdi desteklerin yanı sıra sosyal belediyecilik anlayışı doğrultusunda vatandaşların evlerini temizlemeye başladı. Başvuruları onaylanan ihtiyaç sahibi, kimsesi olmayan, yaşlı vatandaşların evlerini belediye ekipleri ayda en az 1 kez detaylı bir şekilde temizlemeye başladı.

1.3 MİLYON MASKE DAĞITILDI

Nakdi desteklerin yanı sıra Lüleburgaz Belediyesi salgın süresince meslek odaları, toplu ulaşım, Pazar yerleri, Vefa Sosyal Destek Grupları, berberler ve muhtarlara toplam 1 milyon 360 bin adet maske, 20 bin çift eldiven dağıtırken, toplam 6 ton dezenfektan kullandı.

SU KESİNTİSİNE SALGIN ERTELEMESİ

Tüm bunlarla birlikte Lüleburgaz Belediyesi korona virüs salgınının başladığı Mart ayından itibaren vatandaşın ve esnafın su aboneliklerinde kesme işlemi gerçekleştirmedi. Nisan ve Mayıs aylarında 2 ay geçerli olmak üzere su bedellerinde yüzde 50 indirim uygulayan Lüleburgaz Belediyesi, Aralık ayında da iş yeri kısıtlamalar nedeniyle faaliyet gösteremeyen esnaftan su bedeli, çevre ve temizlik vergisi, katı atık, atık su ve okuma bedeli almamaya başladı. Tüm bunlarla birlikte belediye yine salgın nedeniyle kapanan belediyeye ait iş yerlerinden kira bedeli almamaya başladı.

HER GÜN EVLERE SICAK YEMEK

Öte yandan Belediye Aralık ayı başı itibariyle Lüleburgaz Yıldızları Kadın Akademisi’nde kurduğu “Sevgi Mutfağı” ile ihtiyaç sahibi vatandaşlara her gün sıcak yemek göndermeye başladı. Kimsenin yatağına aç girmeden uyuduğu Lüleburgaz hayaliyle harekete geçen belediye, her gün düzenli bir şekilde hazırladığı çeşit çeşit sıcak yemekleri vatandaşlarına ulaştırmaya başladı.

“DAYANIŞMANIN GURURU KALACAK”

Lüleburgaz Belediyesi’nin sadece salgın döneminde değil, her zaman vatandaşının yanında olduğunu vurgulayan Başkan Gerenli, “Lüleburgaz Belediyesi her zaman olduğu gibi salgın sürecinde de halkının yanında olmuştur ve olmaya devam edecektir. Bu zor günleri halkımızla birlikte dayanışma ve yardımlaşma içerisinde geride bırakacağız. Bugünlerden geriye bize toplumsal dayanışma ve yardımlaşmanın onuru ve mutluluğu kalacak” diye konuştu. ///Haber Merkezi

-----Sponsorlu Bağlantılar-----
Bu haber 93 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum