Reklam
Reklam

4. Ulusal Mimari Koruma Proje ve Uygulamaları Sempozyumu başladı

22-23 Eylül tarihlerinde Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleşecek sempozyumun açılışına Başkan Eşkinat’ın yanı sıra Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Türk Mühendis ve Mima

Editör: Haber Merkezi
23 Eylül 2017 - 06:48
22-23 Eylül tarihlerinde Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleşecek sempozyumun açılışına Başkan Eşkinat’ın yanı sıra Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhcu, TMMOB Tekirdağ ve İstanbul üyeleri ile vatandaşlar katıldı.

SEMPOZYUM AÇILIŞ KONUŞMALARI İLE BAŞLADI

Türkiye’de dördüncü kez düzenlenen sempozyumun açılış konuşmalarını TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Tekirdağ Temsilciliği Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Tanrıöver, TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Sami YIlmaztürk, TMMOB Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhçu, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat ve Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak yaptı.

EŞKİNAT: “BU TOPLANTI BİZE GERİ PLANDA KALAN KORUMA KONUSUNU ÖN PLANDA OLMASI GEREKTİĞİNİ HATIRLATTI”

Tarihi yapıların koruması ile ilgili genel kanıyla sözlerine başlayan Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat; “Mimarlık bir tasarım mesleğidir ve özgürlük gerektir. Kime sorarsanız sorun herkesin ortaklaştığı önemli şeyler vardır. Bu açıdan, herkes Tarihi Evleri korumak gerektiğini söyleyecektir. Fakat farklı gündem maddeleri çıkar ve bu tür konular geri planda kalabilir. İşte bu toplantı bize geri planda kalan koruma konusunu ön planda olması gerektiğini hatırlattı.” dedi.

“BENİM BU ÜLKEDEN UMUDUM VAR”

Tekirdağ’ın tarihi ve geleceği ile ilgili sözlerine devam eden Eşkinat; “Tüm şehirlerin artık modası var. Ben yaşadığım kentte hemşerilerimin bana verdiği yetkiyi bir marka şehir olarak kullanmak istemiyorum. Ama yaşadığım şehrin kimliğinin ne olduğunu da bilmek istiyorum. Bu noktada Eski Tekirdağ fotoğrafları müzesi hazırlıyoruz. 1800’lu yılların ortalarında ne halde olduğunu görme şansına eriştik. Mübadeleye kadar sorun yok, 1960’lı yıllara kadar idare eder, 1980’den sonra ok yaydan çıkmış. Bırakın yapsınlar, bırakın geçsinler olmuş. Kimse kimseye dokunmasın. Herkes birbiriyle iyi geçinmiş barış içinde. O yüzden burası sakin bir kent. Büyükşehir ile beraber şehirde 1980 sonrasında yapılanları yıkmaya çalışıyoruz. Ama bu gibi şeylere takılmayacağız. Benim bu ülkeden umudum var.” diye konuştu.

Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat’ın konuşmasının ardından Doç Dr. Deniz Mazlum’un “Kültür Varlıklarının Korunmasında Sürdürülebilirlik” konulu tematik sunuşu ile sempozyum devam etti.///Basın Bülteni
-----Sponsorlu Bağlantılar-----
Bu haber 365 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum