Reklam
Reklam

ABD ve Fransa'ya tarihi tabloyla cevap

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Türklerin Ermenilere karşı bir sözde soykırım yaptığı iddialarını karar haline getiren Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi ile Fransız Parlamentosu’na

Editör: Haber Merkezi
05 Kasım 2019 - 17:18

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Türklerin Ermenilere karşı bir sözde soykırım yaptığı iddialarını karar haline getiren Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi ile Fransız Parlamentosu’na; Edirne Belediye Binası’nda asılı duran 1902 yılı belediye meclisini resmeden yağlı boya tabloyu örnek göstererek cevap verdi. Gürkan, Amerika ve Fransa’da bu kararı alanları Edirne’ye bu tabloyu görmeye davet etti.


Edirne Belediye Meclisi Kasım Ayı Olağan Toplantısı, Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın başkanlığında Belediye Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantı öncesinde Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ve Edirne Belediye Meclisi Üyeleri; 02-08 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası nedeniyle toplumsal farkındalık yaratmak adına maske takarak lösemi hastalığına dikkat çektiler. Lösemiye olan farkındalığın arttırılması için  ‘Maskemi takıyorum; farkında oluyorum’ diye Türkiye’de bir kampanya olduğunu hatırlatan Gürkan, “Evlatlarımıza da acil şifalar diliyorum” dedi.


                Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan daha sonra meclise bir önerge sundu. Tüm meclis üyelerinin de bu önergeye katılacağını belirten Gürkan, “Biliyorsunuz Türkiye’nin ulusal birliğini, bütünlüğünü ve vatanını korumak adına teröre karşı Türkiye’nin dışında Suriye’nin kuzeydoğusunda yürüttüğü Barış Pınarı Harekatı ile ilgili uluslararası camia, başka bir ifade ile emperyalist devletler Türkiye’nin harekât kararından sonra  Türkiye’nin aleyhine üst üste bugüne kadar emsali görülmemiş bir şekilde kendi parlamentolarında yada kendi meclislerinde kararlar almaktalar” diye konuştu.


                Bu kararlardan birinin de 1915 yılında Türkiye’nin bir bölgesinde gerçekleşen ve sözde Ermeni soykırımı ile ilgili alınan karar olduğunu belirten Gürkan,   “Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi tarihi yazmaya kalkarak, burada Türklerin Ermenilere karşı bir sözde soykırım yaptığı iddialarını karar haline getirmiştir. Hepimizin yüzyıllardır, söylediği gibi tarih yazmak tarihçilerin işidir. Parlamentoların, siyasilerin görevi değildir. Kaldı ki Türkiye Cumhuriyet’i Ermeniler ile ilgili olan olaylarla ilgili olarak, bütün devlet arşivlerini her zaman açık tutmuş ve tarihçilerin her zaman gelip bunları inceleme önerisinde bulunmuş ve bu konuda her zaman açık davranmıştır” dedi.


                Ne bugün ne de geçmişte Türk Milleti’nin herhangi bir millete karşı bir soykırım girişimde bulunmadığını belirten Gürkan, “ Yine Amerika Birleşik Devletleri Meclisi Barış Pınarı Harekâtı’nı gerekçe göstererek aynı 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’nda olduğu gibi Türkiye’ye karşı; Türkiye Cumhuriyet’ine karşı bir dizi yaptırımlar kararını da onaylamıştır. Bunların hepsinin Türkiye Cumhuriyet’inin bölünmez bütünlüğü ve birliği aleyhine davranışlar olduğunu biliyoruz. Bunun ardından Fransız Parlamentosu Sözde Ermeni Soykırımını bir kanun tasarısı haline getirerek kabul etmiştir. Bu hem devletimizi hem milletimiz tarafından kabul edilemez. Edirne Belediyesi 152 yıllık bir belediyedir. Geçmişte Osmanlı İmparatorluğuna 92 yıl başkentlik yapmış bir şehirdir Edirne. Belediye Meclisi Salonu’muzda asılı olan bir tablo var. O tablo 1902 yılı belediye başkanı ve 12 belediye meclis üyesini resmeden bir tablodur. Amerika ve Fransa’da bu kararı alanları Edirne’ye bu tabloyu görmeye davet ediyorum. Bu tabloya baktıklarında 1902 yılında Edirne’de 12 belediye meclis üyesi bulunmaktadır. Bu 12 belediye meclisi üyesinin 6’sı Türk ve Müslüman’dır. Biri İtalyan, biri Bulgar, biri Romen, biri Yunan,  biri Ermeni ve biri de Yahudi’dir. 1902 yılında dünyanın hiçbir ülkesinde demokrasi kurumu yerleşmemişken Edirne Belediye Meclisi’nin 6’sının Türk ve Müslüman; 6’sının da o döneminde Edirne’de yaşayan yurttaşlardan oluşması Fransa ve Amerika’ya sözde Ermeni Soykırımı ile ilgili iddialara yönelik verilecek en güzel cevap sanırım bu tablodur.   Bu vesile ile Türk Milleti’nin bölünmez bütünlüğü ve Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsızlığı adına birazdan okuyacağımız öneriyi sizlerin oylarına taktim edeceğim” diyerek, 30 Ekim 2019 tarihinde TBMM’de dört partinin de ortak önergesi ile alınan kararın Edirne Belediye Meclis Kararı olarak da alınmasını istedi ve kararı belediye meclis üyelerine okudu.


                Başkan Gürkan’ın bu önergesi oy birliği ile kabul edildi.


                Tüm belediye meclis üyeleri tarafından kabul edilen önerge metni şöyle;


                “ABD Temsilciler Meclisi’nin ve Fransa Parlamentosu’nun bir kısım çevrelerin sözde Ermeni soykırım iddiaları bağlamında gündeme getirdiği tezleri sahiplenmesini, akıl ve vicdan sahibi üyelerin itirazına rağmen bir karara dönüştürmesini Edirne Belediye Meclisi olarak esefle kınıyor ve reddediyoruz. Daha önceki yıllarda da benzeri girişimler olmuş, Temsilciler Meclisindeki oylamalara bu şekilde düşmanca yansımamıştı. Geçen süre içinde değişen, tarihin belgeleri değil, bugünün küçük çıkar hesaplarında boğulmuş utanç verici bir siyasi zihniyettir.


Alınan kara açıkça, tarihi gerçeklerin karartılması girişimidir. Türkiye her zaman bu tür iddialar karşısında arşivlerin açılmasını savunmuş, görevin tarihçilerde olduğunu belirtmiş, siyaseti soysuzlaştıran girişimlerin anlamsızlığını, kin ve nefret doğurucu potansiyalini vurgulamıştır.


  Ne yazık ki Meclisler bu kararları ile aynı zamanda, ‘’kölelik karşıtı, insan hakları bildirgeleri’’ çizgisinde değil, aksine köleci, sömürgeci, çıkarcı, emperyal siyaset istikametindeki mirasa bir katkıda daha bulunmuştur. Türkiye’yi, her bir satırı ahlak, akıl ve tarihi bilgiler ışığında suç olan satırlarla yargılamayı cüret eden bu tavrın kaynağı hiç şüphesiz sadece kirli vicdan yüklüdür. Ayrıca Edirne Belediye Meclisi  tarihi olaylarla ve iddialarla alakalı kararlar almanın parlamentoların işi olmadığına ilkesel olarak inanmaktadır.


Öte yandan Türkiye ye yaptırım uygulanması tehdidiyle alınan Meclislerin bu kararlarını nezdimizdeki anlamı sadece şantaj girişimidir. Türkiye hiçbir zaman şantaja boyun eğmemiştir, bu kararları tek vücut olarak şiddetle reddettiğimizi ilgili siyasetin sahiplerine bildiririz.


ABD ve Fransa ile Türkiye arasındaki uzun yıllara dayalı stratejik müttefikliğin, dostluğun, teröre karşı işbirliğinin kimi siyasetçiler eliyle sistematik bi şekilde tahrip ve yok edilme girişimlerine karşı Türkiye olarak artık bıçağın kemiğe dayandığını kuvvetle ifade ediyor, iki ülke arasındaki dostluğa katkı sunmak bir yana düşmanlığı körükleyecek bu türden kararları ucuz çıkar hesapları ile alan zihniyeti ve siyaseti şiddetle kınıyor yok hükmünde sayıyoruz”

-----Sponsorlu Bağlantılar-----
Bu haber 56 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum