Reklam
Reklam

"Balıkçılarımızın Güvenli Limanı Biz Olacağız"

CHP KIRKLARELİ MİLLETVEKİLİ VECDİ GÜNDOĞDU’NUN KIRKLARELİ BALIKÇILARININ SORUNLARI HAKKINDA YAPTIĞI BASIN AÇIKLAMASI

"Balıkçılarımızın Güvenli Limanı Biz Olacağız"
Editör: Haber Merkezi
02 Ağustos 2021 - 07:23
CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun görevlendirmesiyle balıkçılarımızın sorunlarının tespit edilmesi amacıyla başlatılan çalışmaların Kırklareli ziyaretleri kapsamında Sinop Milletvekilimiz Barış Karadeniz ile birlikte Kıyıköy ve İğneada beldelerimizi ziyaret ettik.
Kıyıköy Belde ziyaretlerimiz sırasında gerçekleştirdiğimiz çalışma toplantımıza;
Kıyıköy Beldesinde Belediye Başkan Vekili Hamdi İpek, Belde Başkanımız Sefer Özer, Güven Mahalle Muhtarı İsmail Özen, Kale Mahalle Muhtarı Sercan Başar, Cumhuriyet Mahalle Muhtarı Tamer Tan, Kıyıköy Su ürünleri Başkanı Şaban Tan ve Vize Turizm Derneği Başkanı Zekeriya Malkoç katılarak görüş alışverişinde bulunulmuştur.
Ardından İğneada Beldemizde yaptığımız çalışma toplantımıza;
İğneada Belediye Başkanı Tahir Işık, CHP Demirköy İlçe Başkanı Mehmet Şenay, İğneada CHP Belde Başkanı Volkan Direk, Limanköy Liman Kooperatif Başkanı İbrahim Metin katılarak görüş alışverişinde bulunulmuştur.
Bu doğrultuda;

İğneada halkının büyük çoğunluğunun geçim kaynağı olan balıkçılık bölgenin en önemli ekonomik kaynağı iken, limanın bakımsız olması, liman ağzının düzenli temizlenmemesi ciddi sorun teşkil etmektedir.
Balıkçı barınaklarının düzenlenerek daha kullanışlı ve ekonomiye katkı verecek hale getirilmesi gerekmektedir.
Balık neslinin tükenmemesi ve ekonomik getirilerinin yok edilmemesi için balıkçılarımıza kota konularak planlı ve bilinçli avlanma sağlaması önem arz etmektedir.
Balıkçılığın daha bilinçli bir ekonomik gelir kapısı haline getirilerek 3 tarafı denizlerle çevrili ülkemizin kaynaklarının akılcı bir şekilde değerlendirilmesi için bir denizcilik ve balıkçılık bakanlığı kurulmasına ihtiyaç bulunmaktadır.
Balıkçıların haklarının düzenli olarak korunması, mesleğin özendirilerek gerçek bir gelir kapısı haline getirilmesi gerekmektedir.
İğneada ve Kıyıköy limanlarına dışarıdan gelen gemilerin ve teknelerin giriş çıkışları düzenlenerek, kendi teknelerimizin ekonomik faaliyetlerine engel olmayacak bir şekilde liman giriş çıkışları organize edilmelidir.
Balıkçılarımızın sorunları; denizcilik ve balıkçılık bakanlığı kurularak, sektörün içinden gelmiş, sorunları bilen ve değerlendirebilen, gündeme taşıyarak balıkçılığımızın gelişmesine katkı verecek ehil ellerle şekillendirilmesi yönünde çalışmalarımız devam edecektir. Saygılarımla.

 
-----Sponsorlu Bağlantılar-----
Bu haber 1130 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum