Reklam
Reklam

Başkan Bostancı: "Enez'e ve Enez Turizmine Zarar Veriyorlar"

Enez Belediye Başkanı Ecz

Editör: Haber Merkezi
23 Haziran 2017 - 14:26
Enez Belediye Başkanı Ecz. Abdullah Bostancı yerel basında çıkan bazı haberler ve Edirne Valiliği WhatsApp şikâyet hattına yapılan başvurularla ilgili olarak haber merkezimize açıklamalarda bulundu.

Bazı çevrelerin tamda turizm sezonunun başladığı sırada kasıtlı olarak gündem yaratmak ve kendisini yıpratmak adına bazı girişimlerde bulunduklarını belirten Başkan Bostancı, Edirne Temsilcimiz Senih Yurdatapan’la yaptığı söyleşide şunları kaydetti:

“Öncelikle ifade edeyim ki Arıtma Tesisinin çalışmadığı yönünde ki iddialar tamamen kasıtlı ve yalan haberlerdir. Bizden önceki dönem de hizmete sokulan arıtmanın montajı sırasında yapılan bir takım hatalar yüzünden 100.000 lira harcama yapmak zorunda kaldık ve bu hataları giderdik. Hemen akabinde de tam zamanlı olarak arıtmayı faal duruma getirdik. Arıtma Tesisimiz şuan aktif durumdadır ve 24 saat süreyle çalışmaktadır. Benim üzüntüm; tam da yaz sezonu başladığı sırada bazı kişiler kasıtlı olarak Enez’de olumsuzluk yaratma yarışına girmektedirler. Bunlarda Enez’e ve Enez Turizmine zarar vermektedir. Enez sahili arıtma tesisi bulunan ender yerlerden birisidir. Bugün Ergene ve Meriç nehirlerine dolayısıyla Saros Körfezine arıtma olmaksızın atık boşaltan başta Edirne İli olmak üzere, birçok ilçe olduğu halde nedense bunlar görülmemekte ‘Bostancı’yı nasıl zor duruma sokarız, bir sonraki dönem Başkanlık yolunu nasıl kapatırız’ zihniyetiyle Enez’le ilgili asılsız bir takım iftiralar ortaya atılmaktadır. Madem ki Saros Körfezinin kirletildiği iddiaları var neden Edirne’nin ve bazı ilçelerin Meriç nehrine dolayısıyla Ege denizine atık boşalttığı, denizi kirlettiği konuşulmuyor?”

Edirne Valiliğine ulaşan bir diğer şikâyet konusu olan çöplerle ilgili olarak ta konuşan Başkan Abdullah Bostancı sadece 4 zabıtayla 120 bin nüfusa hizmet vermeye çalıştığını belirterek açıklamasına şu sözlerle devam etti:

“Sayın Valinin bir yazıyla şikâyetleri bana ilettiği basında yer aldı. Şuan için Valilikten bana ulaşan herhangi bir yazı olmadığı gibi zaten Sayın Vali’nin bunu bana göndermesi de söz konusu değil. Şayet varsa Sayın Vali Çevre Müdürlüğünü, Turizm Müdürlüğünü harekete geçirir ve gereğini yapar. Bakın herkes bir şeyler konuşuyor. Ben Enez’de sadece 4 zabıta personeliyle 120 bin nüfusa hizmet götürmeye çalışıyorum. Toplanan çöpler her gün tam 72 km. ötede ki GÜNEKAB tesislerine götürülmektedir. GÜNEKAB Enez- Keşan arasına bir aktarma istasyonu kuracaktı öğrendiğim kadarıyla bu yılda yapılmayacakmış. Biz her gün 5 araçla Enez’de ki çöpleri 72 km ötedeki Keşan Paşayiğit’e götürüp boşaltıyoruz. Bir araç günde en fazla 2 servis yapabiliyor. Birde bu atıklar için ton başına 35 lira para ödüyoruz. Kış aylarında 5 ton civarında çöp götüren bir kamyon, yaz aylarında kavun karpuz mevsimi başladığında 10 tona ulaşıyor. Bir de bunları götüren şoför ve işçilerin maliyetini yakıt masrafını düşünün. Belediyemizde çalışan Sendikalı 1 işçinin aylık maliyeti tam 8.000 lira. Cumartesi Pazar olduğunda 3 katıda yevmiye ödüyoruz. Toplam maliyeti bir düşünün. Her gün 5 araç sadece Keşan Paşayiğit’e gidip geliyor. Enez merkezinde, sahilde, TOKİ evleri ve Çataltepe’de her gün sürekli çöp almak zorundayız. Sahilde kendi gözümle gördüm çöp alındı araç gitti hemen arkasından bir vatandaşımız el arabasıyla gelerek getirdiği atık ve çöpleri bidonun yanına dökerek uzaklaştı. Maalesef biz kendimiz batırıp, kendimiz şikâyetçi oluyoruz. Kapağı kapalı bidonlara çöp dökmek yerine açık olan bidonlar dolsa bile çöpler yanlarına dökülüyor. Bütün uyarılarımıza rağmen inşaat atıkları dökülüyor. Mobilyasını, beyaz eşyasını değiştiren vatandaşlar eskilerini, yatak yorganlarını bile çöplerin yanına bırakıp çirkin görüntüler ortaya çıkarıyorlar. Sonrada birileri bunları çekip basına servis ediyor. Her dakika çöp alınması mümkün mü? Tabii bütün bunlar mazeretimiz değil. Daha fazla çalışıp bütün eksiklikleri bertaraf etmeye gayret gösteriyoruz. Ama vatandaşlarımızdan da bize yardımcı ve anlayışlı olmalarını bekliyoruz”

 
-----Sponsorlu Bağlantılar-----
Bu haber 2985 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum