Reklam
Reklam

BAŞKAN RECEP GÜRKAN VE 15 TEMMUZ...

Ülkemizde cereyan eden 27 Mayıs 1960-12 Eylül 1980 darbelerini görüp yaşamış biri olarak 15 Temmuz girişiminin meydana getireceği tahribatı çok iyi tahmin edebildiğim için büyük endişe ve üzüntü yaşam

31 Mayıs 2019 - 00:10
Ülkemizde cereyan eden 27 Mayıs 1960-12 Eylül 1980 darbelerini görüp yaşamış biri olarak 15 Temmuz girişiminin meydana getireceği tahribatı çok iyi tahmin edebildiğim için büyük endişe ve üzüntü yaşamıştım.

Çok şükür ki;sonuçsuz ve başarısız bir girişim oldu da rahat bir nefes almıştık.

İşte o günlerde Belediye Başkanı Recep Gürkan'ın Meclis üyeleri ile birlikte almış oldukları gurur verici ve takdire şayan Meclis Kararını köşeme taşıyıp aşağıdaki yazımı kaleme almıştım.

27 Mayıs Darbesinin sıkça konuşulduğu,darbelere karşı olduğunu her fırsatta dile getiren Başkan Gürkan'ın bir kaset ile suçlandığı bu günlerde o köşe yazımı sizler ile buluşturmayı uygun buldum ve Başkan Gürkan ve Meclis üyelerinin almış olduğu çok olumlu ve mükemmel kararı hatırlamanızı istedim.

İşte o köşe yazım;

""15 Temmuz akşamı ülkemizde vuku bulan ve başarısızlıkla sona eren darbe girişimi ile ilgili olarak olağanüstü toplantı gerçekleştiren Başkan Recep Gürkan başkanlığındaki Edirne Belediye Meclisi çok önemli ve takdire şayan kararlar aldı.

Bu yıl 655.si yapılacak olan Tarihi Kırkpınar Güreşleri Festivali programının eğlence ve konser bölümü oy birliği ile alınan karar ile iptal edildi ve sadece Güreşler bölümünün yapılması karara bağlandı.

Bu kararın alınmasında Belediye Meclisinde grubu bulunan Cumhuriyet Halk Parti ile Adalet ve Kalkınma Partisinin İl Başkanları ile üyesi bulunan Milliyetçi Hareket Partisinin İl Başkanı da Belediye Başkanı Recep Gürkan tarafından Meclis toplantısına davet edilerek birlik ve beraberlik havasının esmesine neden olundu.

Bunda hiç şüphe yok ki, her zaman akıllı ve zeki bir yönetici olduğunu vurguladığım Belediye Başkanının düşünce ve kararının önemi çok büyük.

Başkanlara da Meclis kürsüsünden konuşma imkânı veren Başkan Gürkan bu hareketi ile de kendi partili Meclis üyeleri dışında diğer üyeleri de memnun etti.

Üç Başkan da Belediye Başkanı Gürkan’ın hissiyatına adeta tercüman oldular konuşmalarıyla ve ortak akılda buluştukları intibağını verdiler.

İl Başkanlarını da tebrik ediyorum.

Ama her şeyden önce bu tablonun oluşmasını sağlayıp bu atmosferin doğmasını sağlayan Başkan Gürkan’ı tebrik etmek gerekir.

Başkan Gürkan her fırsatta darbeye karşı olduğunu ve mensup olduğu parti olan CHP’liyim diyen hiç kimsenin darbeyi tasvip etmediğini vurgulayarak Belediyede darbeyi çağrıştıracak hiçbir öğenin bulunmamasını istediğinden olacak ki; darbeler sonrasında seçilmiş Belediye Başkanları yerine göreve getirilmiş olan darbe Başkanlarının duvarlarda asılı olan fotoğraflarının da Meclis kararı ile kaldırılmasını istedi ve oy birliği ile bu kararında alınmasını sağlayarak bu konudaki hassasiyetini de somut olarak göstermiş oldu.

Bana göre bu karar da doğru ve bu güne alınmakta geç kalınmış bir karar.

Ben Cumhuriyet tarihinin darbelerini görüp yaşamış bir yaştayım.

1960 ihtilalinde 15 yaşında Orta Okul son sınıf öğrencisiydim.

1957 yılında yani Menderes Hükümeti döneminde memur olan rahmetli Babamın neler yaşadığını çok iyi biliyorum.

Camlarımızın altına gelen çok iyi tanıdığımız Babamın samimi arkadaşı olan komutanların dinlemeler yaptığına çok tanık olmuştuk.

1980 darbesinde Meriç ilçesinde İlk Öğretim Müdür Yardımcısı olarak görev yaparken çok samimi olduğum Karakol Komutanı Niyazi bey tarafından TÖBDER’in yedi kurucu üyesinden biri olduğum için ilk ifadeye çağırdığı kişilerden biriydim.

Onun için Darbenin ne olduğunu çok iyi bilenlerdenim.

Alınan bu kararları çok önemsiyorum ve alınması gereken kararlar olarak değerlendiriyorum.

Buna göre Kırkpınarımız Cuma Günü Ağanın karşılanması ile başlayacak ve üç gün sürecek.

Değişen bir şey yok bu konuda.

Üç Gün boyunda doyasıya güreşler seyredecek güreş severler.

Hayırlı olsun diyelim ve Edirne Belediyesine kolaylıklar dileyelim."""
-----Sponsorlu Bağlantılar-----
Bu haber 242 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum