Reklam
Reklam

"Borç Taksitlendirilmesinde Çiftçi Niye Yok?"

Kamuya ait alacakların taksitlendirilmesi yasasında çiftçilerin yok sayıldığına dikkat çeken Saadet Partisi İl Başkan Ali Demirkıran, çiftçinin niye hesaba katılmadığını sorarak, “Çiftçi gözden mi çık

Editör: Haber Merkezi
19 Kasım 2020 - 06:22

Kamuya ait alacakların taksitlendirilmesi yasasında çiftçilerin yok sayıldığına dikkat çeken Saadet Partisi İl Başkan Ali Demirkıran, çiftçinin niye hesaba katılmadığını sorarak, “Çiftçi gözden mi çıkarıldı” sorusunu yöneltti.

Demirkıran sözlerine şöyle devam etti, “Gelirleri giderlerini karşılamayan çiftçi gübre, mazot, ilaç, makine ve ekipman almak için Ziraat Bankasına, Tarım Kredi kooperatiflerine mahkûm edildi.  Özellikle Tarım Kredi Kooperatifleri yüksek faizle üreticinin perişan olmasına sebep oldu.  Sormak istiyorum; %  30-35 gibi kredi faizlerinin ödenmesi mümkün mü? Böyle çiftçi kuruluşu olur mu? Böyle destek olur mu?”

*Güya, Çiftçinin borç taksitlendirilmesi talebi yokmuş!

Şimdi de kamu alacaklarına ilişkin bir yapılandırma, ödenemeyen borçların taksitlendirilmesi imkânı sağlayan kanun çıkarıldığını ifade eden Demirkıran, “Anadolu Ajansının çiftçi borçlarının da bu taksitlendirmeye dâhil edildiğinin haberini vermesine rağmen, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine giden çiftçilerimiz gerçeğin böyle olmadığını gördüler. Tarım Kredi Kurumundan yapılan açıklamada “çiftçilerin böyle bir talebi olmadığı” için taksitlendirmeye dahil edilmediği açıklandı. Bu kesinlikle ciddiyetten uzak bir bahanedir. Üreticinin dertlerinden ne kadar kopuk olduklarının bir göstergesidir.  

Şimdi Saadet Partisi olarak uyarıyoruz.  Yol yakınken bu yapılandırmaya çiftçileri de dâhil edin. Üreticinin nefes almasını, dolayısıyla üretim devam edebilmesini sağlayın. İthalat yaparken, gümrükleri indirirken gösterdiğiniz “çevikliği” hayvancılık, çiftçilik yapan üreticilerimiz için de gösterin” dedi. ///Haber Merkezi

-----Sponsorlu Bağlantılar-----
Bu haber 43 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum