Reklam
Reklam

Bu göletler milyonlarca lira zirai gelir sağlayacak!

AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba ve beraberindeki heyet Lalapaşa İlçesi’ndeki tarımsal faaliyetlerin arttırılmasını sağlayacak Doğanköy ve Büyüköğünlü Göletlerinin yapım sahasında incelemelerde b

Editör: Haber Merkezi
08 Kasım 2020 - 06:07

AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba ve beraberindeki heyet Lalapaşa İlçesi’ndeki tarımsal faaliyetlerin arttırılmasını sağlayacak Doğanköy ve Büyüköğünlü Göletlerinin yapım sahasında incelemelerde bulundular.

AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba, Lalapaşa ve çevresine hayat verecek sulama göletlerinde incelemelerde bulundular.

İl Başkanı Belgin İba’ya DSİ Bölge Müdürü Erdinç Kuran, İl Yönetim Kurulu üyeleri, AK Parti Lalapaşa İlçe Başkanı Erhan Ayyıldız, Lalapaşa Belediye Başkanı İsmail Arslan, İl Genel Meclis üyesi Secaattin Uyur eşlik etti. Başkan İba ve beraberindekiler ilk olarak Lalapaşa İlçesi’ne bağlı Büyünlü Köyü’nü ziyaret etti. Burada Köy Muhtarı Metin Tekirdağlı tarafından karşılanan heyet ardından gölet inşaatında incelemelerde bulundu.

AK Parti Edirne İl Başkanı İba inşaatı devam eden gölet hakkında, DSİ 11’inci Bölge Müdürü Erdinç Kuran’dan bilgi aldı.

Verilen bilgilere göre; 2022’de tamamlanması hedeflenen Büyüköğünlü Göleti kil çekirdekli kaya dolgu tipinde 1,830 milyon m³ depolama hacmine ve 34,10 m temelden yüksekliğe sahip olup toplam 3.920 dekar tarım arazisinin sulanması sağlayacak. Gölet inşa projesi ile 392 kişilik istihdam ve yılda 3.136.000 lira zirai gelir artışı sağlanacak.

Büyünlü Köyü’ndeki incelemelerini tamamlayan AK Parti İl Başkanı Belgin İba ve beraberindekiler ardından Lalapaşa İlçesi’ne bağlı bir başka köy olan Doğanköy’e geçti. Burada köy Muhtarı Cevdet Şevik tarafından karşılanan İl Başkanı İba ve beraberindeki heyet ardından gölet inşa sahasını ve şantiyesini gezdi.

2022’de tamamlanması hedeflenen Doğanköy Göletininde 1,600 milyon m³ su depolama hacmine ve 31,50 m temelden yüksekliğe sahip olduğu, toplam 3.860 dekar tarım arazisinin sulanması sağlayacağı, Projeyle 386 kişilik istihdam ve yılda 3.088.000 lira zirai gelir artışı sağlanacağı, Göletler tamamlandığında bölgedeki tarımsal faaliyetlerin ve hayvancılığın artacağı, bunun yanı sıra; ürün verimi ve çeşitliliği sağlanacağı gibi, yem maliyetlerinin de düşeceği belirtildi.///Haber Merkezi

-----Sponsorlu Bağlantılar-----
Bu haber 50 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum