Reklam
Reklam

Büyükelçi Viktor Mátis ve Konsolos Osman Şahbaz Kayseri'de

Macaristan'ın Yeni Ankara Büyükelçisi Türkiye'de göreve başlaması vesilesiyle, Türk Macar İşadamları Derneği Başkanı ve Macaristan Kayseri Fahri Konsolosu Osman Şahbaz'la birlikte Kayseri'de birtakım

Editör: Haber Merkezi
26 Temmuz 2019 - 21:42Macaristan'ın Yeni Ankara Büyükelçisi Türkiye'de göreve başlaması vesilesiyle, Türk Macar İşadamları Derneği Başkanı ve Macaristan Kayseri Fahri Konsolosu Osman Şahbaz'la birlikte Kayseri'de birtakım kuruluşlara ziyarette bulundu.


Büyükelçi Viktor Mátis ve Konsolos Osman Şahbaz bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere sırasıyla, Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Rektörü Prof.Dr. Mustafa Çalış, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Kayseri Ticaret Odası (KTO )Başkanı Ömer Gülsoy, Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Başkanı Mehmet Büyüksimitçi, Kayseri (OSB) Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Tahir Nursaçan, OSB'de iki fabrika, Kayseri Valisi Şehmus Günaydın, Melikgazi Belediye Başkanı Dr. H Mustafa Palancıoğlu, Kayseri Gazeteciler Cemiyeti (KGC) Başkanı ve Kay Tv Genel Müdürü Veli Altınkaya'yı ziyaret etti.

Macar Büyükelçi ziyaretlerinde Kayseri´yi çok önemsediklerini vurgulayarak,

'' Kayserilileri kazanırsak Türkiye'yi kazanırız.'' dedi.


6 Ay önce göreve başlayan Büyükelçi Viktor Mátis ilk ziyaretlerinden birisini Fahri Konsolos Osman Şahbaz ile birlikte Kayseri'ye yapması memnuniyetle karşılandı.


Kayseri Valisi Şehmus Günaydın'ı ise, "Bu ziyaretin Kayserimiz için ekonomik ve kültürel anlamda olumlu olacağına inanıyorum" dedi.

Vali Günaydın, "Büyükelçimizin ilimize yapacağı ziyaretler ile ülkemizle Macaristan arasında olan ilişkilerin daha da ileri noktalara taşınmasına katkı sağlayacak görüşmeler olacak hem de ilimizle Macaristan arasındaki ekonomik, sosyal ve kültürel ilişkilerin daha ileri noktalara taşınması için görüşmeler olacak. Bu ziyaret her iki ülkeye ve ilimize hayırlı sonuçlar verecektir diye düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

Büyükelçi ve Fahri Konsolos, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç'ın makamında samimi ve sıcak atmosferde faydalı bir görüşme gerçekleşti.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, konuk ettiği Macaristan'ın Ankara Büyükelçisi ve Fahri Konsolos ile sıcak, samimi ve verimli bir görüşme yaptı. Karşılıklı görüşmede ilişkilerin geliştirilmesine vurgu yapıldı ve özellikle turizm üzerinde duruldu. Ziyarette Kayseri'yi çok önemsediğini ifade eden konuk Büyükelçi Mátis , "Kayserilileri kazanırsak, Türkiye'yi kazanırız" ifadelerini kullandı.

Kayseri Ticaret Odası (KTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy ise, Macaristan'ın Ankara Büyükelçisi Victor Mátis'i ve Fahri Konsolos Osman Şahbaz'ı makamında kabul etti.

Ziyaretten dolayı memnun olduklarını belirten Başkan Gülsoy, iki ülkenin ortak köklü tarihi geçmişinin olduğunu ifade ederek,  Türkler ve Macarlar'ın  birbirlerini dost olarak gören iki millet olduğunu söyledi.

Büyükelçi Mátis'e yeni görevinde başarılar dileyen KAYSO Başkanı Mehmet Büyüksimitci, "Macaristan hem ticari anlamda hem kültür olarak kendimize yakın hissettiğimiz ülkelerden bir tanesidir.. Kayserili işadamlarımızın bu ülkede yatırımları var. Bunun yanı sıra üyelerimizden ciddi manada hem ithalat hem de ihracat yapan firmalarımız var. Bu ilişkileri daha da geliştirmek için gayret ediyoruz" dedi.

Melikgazi Belediye Başkanlık makamında gerçekleşen ziyarette Başkan Dr. H. Mustafa Palancıoğlu Macar heyetin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti ifade ederek, Melikgazi Belediyesi ile Macaristan'daki belediyeler arasında yapılabilecek eğitim, kültür ve sanat işbirlikleri konusunda fikir alış verişinde bulundu.

Macaristan'ın Ankara Büyükelçisi Viktor Mátis, Macaristan Kayseri Fahri Konsolosu Osman Şahbaz, Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Nursaçan'ı ziyaret etti.

Macaristan'ın Ankara Büyükelçisi Viktor Mátis ve Fahri Konsolos Osman Şahbaz Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış'ı Ziyaret etti.

Büyükelçi, ''Eğitim alanında biz her sene Türk öğrencilerine 150 kişi için devlet bursu veriyoruz. Bu devlet bursu tam burs. 50 kişi lisans, 50 kişi lisansüstü, 30 kişi doktora, 20 kişi de araştırmacıdan oluşmaktadır.

Viktor Mátis, '' Kayseri'yle varılan ilişkilerimiz Osman Şahbaz Beyin sayesinde oluşuyor ve gelişiyor. En aktif Fahri Konsolosumuz kendisi. Hem Macaristan'da hem Kayseri'de çok fazla faaliyette bulunuyor. İkili ilişkilerin de içerisinde ve ciddi katkıları var'' dedi.

Kay tv  – Erciyes Tv canlı yayınında Gazeteciler Cemiyet Başkanı ve Kay grup Genel Yayın Yönetmeni Veli Altınkaya´nın sorularını cevapladı.

Büyükelçi Kayseri sanayicilerini ülkesinde yatırım yapmaya davet etti.

Fahri Konsolos Osman Şahbaz ise, '' Kayseri ile Macaristan arasında köprü vazifesi görüp, işbirliğimizi güçlendirip derinleşmesine katkı sağlamaktan büyük mutluluk duyuyorum. İadei ziyaret olarak Macaristan'a ticari ziyaretin gerçekleşmesini diliyorum'' dedi.

Ziyaretler, görüşmeler ve incelemelerden sonra Büyükelçi Ankara'ya döndü.-----Sponsorlu Bağlantılar-----
Bu haber 78 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum