Reklam
Reklam

Çerkez: "İtfaiye çalışanlarının hayatlarına dokunun"

Tüm Yerel Sen Genel Merkez MYK Üyesi, Tis ve Hukuk Sekreteri Savaş Çerkez İzmir depreminde itfaiye çalışanlarının gayretlerine ilişkin yazılı bir açıklama yaptı

Editör: Haber Merkezi
09 Kasım 2020 - 06:29

Tüm Yerel Sen Genel Merkez MYK Üyesi, Tis ve Hukuk Sekreteri Savaş Çerkez İzmir depreminde itfaiye çalışanlarının gayretlerine ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

TBMM’de grubu bulunan tüm siyasi parti milletvekillerine seslenerek, itfaiye çalışanları için bir kanun teklifi verilmesini, itfaiye çalışanlarının hayatlarına dokunulmasını isteyen Tüm Yerel Sen Genel Merkez MYK Üyesi, Tis ve Hukuk Sekreteri Savaş Çerkez açıklamasında şunları kaydetti:

“Meslek olarak bile görülmeyen İTFAİYECİLER ülkemizin her yerinde olduğu gibi İzmir depremi sonrasında da canlar kurtardı.

306 yıllık bir maziye sahip İtfaiye emekçilerinin önemini, 30 Ekim 2020 günü İzmir’de meydana gelen deprem ile bir kez daha anlamış bulunmaktayız. İzmir’de meydana gelen deprem sonrasında ülkemizin 81 ilinde bulunan itfaiye teşkilatları hızlı bir şekilde reaksiyon göstererek tüm hazırlıklarını İzmir’e intikal edecek şekilde tamamlayarak verilecek her türlü göreve hazır oldukları mesajını vermiş ve görev verilen başta İzmir İtfaiyesi olmak üzere İstanbul İtfaiyesi, Ankara İtfaiyesi, Tekirdağ İtfaiyesi, Antalya İtfaiyesi, Aydın İtfaiyesi Balıkesir İtfaiyesi, Manisa İtfaiyesi,  Adana İtfaiyesi, Kocaeli İtfaiyesi, Eskişehir İtfaiyesi, Muğla İtfaiyesi, Sakarya İtfaiyesi, Düzce İtfaiyesi  ve ismini sayamadığım ülkemizin bir çok ilinin itfaiye teşkilatları hızlı bir şekilde İzmir’e gelerek arama kurtarma çalışmalarına koordineli bir şekilde başlamışlardır. Basın ve Televizyon kanallarından görmüş olduğumuz gibi itfaiye çalışanları büyük bir özveri ile, gözlerindeki umut ve inanç hiç eksilmeden, bir nefes hissetmek, bir ses duymak için arama faaliyetlerini yapmış ve yine görüntülerden izlediğimiz, birçok vatandaşımızın gözyaşlarını tutamadığı itfaiye emekçisi Muammer ÇELİK’in elini tutarak hayata tutunan 3 yaşındaki Elif kızımızı olduğu gibi birçok vatandaşımızı ve hayvanları kaldıkları enkazın altından kurtarmışlardır.

1999 depreminde Düzce’de, 2020 yılında Malatya’da, Elazığ’da… ve bugün İzmir’de meydana gelen depremde kahramanca can kurtarmak için canları pahasına görev yapan itfaiye emekçileri maalesef ülkemizde hak ettiği değeri bulamamaktadır. İtfaiye çalışanlarının sorunlarını kısaca özetler isek; İtfaiyecilik lisesi, meslek yüksekokulları açılmış, bu okullardan birçok mezunlar vermiş, ancak hala itfaiyecilik meslek olarak kabul görülmemektedir. Yaptıkları işin teknik beceri ve yetenek gerektiren bir iş olduğu halde masa başında görev yapmakta olan bir devlet memuru gibi değerlendirilerek, genel idari hizmetleri sınıfına dâhil edilmişlerdir. Oysa itfaiyeciler teknik personeller olarak teknik hizmetler sınıfı altında toplanmalıdır. Kamuoyunda yıpranma olarak tabir edilen fiili hizmet süresi zammına ilişkin olarak, SGK tarafından belirlenen meslekler 360 güne 60 veya 90 gün fiili hizmet süresi zammından yaralanırken, yine SGK tarafından yayınlanan genelge ile itfaiyeciler sadece yangına müdahale ettikleri sürece yıpranma payından yararlanmaktadır. Oysa itfaiyeciler yönetmelikleri gereğince yangına müdahale dışında, her türlü kaza, çökme, patlama, mahsur kalma ve benzeri durumlarda teknik kurtarma gerektiren  olaylara müdahale etmekte ve ilk yardım hizmetlerini yapmakta; su baskınlarına müdahale etmekte; doğal afet ve olağan üstü durumlarda kurtarma çalışmalarına katılmaktadır. Kısacası itfaiye çalışanları kendilerine verilen her türlü görevde büyük bir risk altında görevlerini yapmaktadır.  Üniversite mezunu bir itfaiye çalışanı, 2016  yılında Belediye kuruluşları norm kadro ilke ve standartlarına dair yönetmelikte yapılan değişiklik ile 3. Dereceye kadar ilerleyebilmektedir. Emsali olan üniversite mezunu bir devlet memuru 1. Dereceye kadar d üşebilmektedir. Yeni yapılacak bir düzenleme ile üniversite mezunu bir itfaiye eri 1. Dereceye kadar düşebilmelidir. Belediye itfaiye teşkilatlarında farklı statülere sahip personel ( memur, işçi, şirket çalışanı) çalıştırılmakta, bu durum özlük hakları bakımından aynı işi yapmalarına rağmen iş barışının kaybına neden olmaktadır. Birçok belediye norm kadro sayısının altında personel ile görev yapmaktadırlar. Olası bir doğal afet durumunda, depremde de gördüğümüz üzere teknik olarak uzmanlık gerektiren bu işi yapabilecek personel ihtiyacı doğmaktadır. Ülkemizin birçok ilinde meydana gelen yangın olayı ve doğal afetlere müdahale esnasında itfaiye çalışanları görevi başında vefat etmekte ve yaralanmakta veya sakat kalmaktadır. İtfaiye çalışanlarının görevi esnasında meydana gelen yaralanma veya sakat kalma durumunda gazi sayılması ile nakdi tazminat verilerek geri kalan yaşamında mağduriyet giderilmesi; vefat edenlerin ise şehit sayılması ile nakdi tazminat verilmesi ve ailesinin şehit personel ailelerine tanınan sosyal haklardan yararlanması ile geride kalan ailesinin mağdur olmaması sağlanmalıdır.

Her sabah “Allah’ım, tehlikeye düşmüş olan her canlının, özellikle küçük bir çocuk ya da yaşlının imdadına geç kalmadan yetişebilmem için bana güç ver. Yangınla mücadelede bilgi, teknik ve tecrübemi artır. Sevgimi, cesaretimi eksiltme. Pirimiz İbrahim Peygamber’i yanmaktan koruduğun ilahi emrin sırrına beni de dâhil et. Kaderimde ölmek varsa çocuklarımı, eşimi ve yakınlarımı koru” duası ile görevlerine başlayan kahraman itfaiye çalışanları için biran önce sosyal hakları düzenlenmelidir.

Sendikamız Tüm Yerel Sen Sendikası tarafından hazırlanan “İtfaiye Çalışanlarının Özlük Haklarına İlişkin Kanun Teklifi”  ve  “Görevi Başında Vefat Eden İtfaiye Çalışanlarının Şehit, Yaralanan ve Sakat Kalanların İse Gazi Sayılmasına Yönelik Kanun Teklifi” olmak üzere birçok kanun teklifi ve araştırma önergesi milletvekilleri tarafından verilmiş, ancak TBMM’de kabul edilmemiştir.

Buradan TBMM’de grubu bulunan tüm siyasi parti milletvekillerine seslenmek istiyorum. Bu siyaset üstü bir durumdur. Gelin deprem gerçeği ile yüz yüze olduğumuz, doğal afetlerin yaşandığı ülkemizde, kahramanca görevlerini yapmakta olan itfaiye çalışanlarının elini tutun.  İzmir depreminde itfaiye çalışanının enkaz altında kalan Elif bebeğin elini tutarak nasıl ki onu hayatta tuttuysa, gelin sizde verilen kanun tekliflerine kaldıracağınız kabul eli ile itfaiye çalışanlarının hayatlarına dokunun. O kahramanlara mesleklerini verin.

Buradan yeni yaşamış olduğumuz İzmir depremi ile hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralı vatandaşlarımıza tez zamanda şifa, İzmir halkı başta olmak üzere tüm ülkemize geçmiş olsun dileklerimi iletiyor; deprem sonrasında arama kurtarma ve enkaz faaliyetlerine katılarak İzmir halkının gönlünde büyük sevgi kazanan itfaiye emekçileri ve belediyelerde görev yapan gönüllü kurtarma ekiplerinde yer alan emekçilerimiz başta olmak üzere, tüm kurumlarımıza, sivil kurum teşkilatlarımıza ve İzmir halkına teşekkürlerimizi iletiyoruz.” ///Haber Merkezi

-----Sponsorlu Bağlantılar-----
Bu haber 163 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum