Reklam
Reklam

"Çevre ve Şehircilik alanında toplam 3,5 milyar TL'lik yatırım yaptık"

AK Parti Edirne İl Çevre, Şehir ve Kültür Başkanlığı, İl Kadın ve Gençlik Kolları Çevre, Şehir ve Kültür Başkanları ve Edirne'den Cemre Projesine dahil olan gençlerin katılımıyla Edirne Kent Ormanında bir basın açıklaması yaptı.

"Çevre ve Şehircilik alanında toplam 3,5 milyar TL'lik yatırım yaptık"
Editör: Haber Merkezi
06 Haziran 2021 - 05:51
Yapılan açıklama da şunlar kaydedildi:
Değerli Basın Mensupları,


Bir yılı aşkın zamandır hepimizin en önemli gündemlerinden biri olan, her birimizin hayatına dokunan ve yaşamımızı büyük ölçüde etkileyen koronavirüs salgını sürecini yaşıyoruz. Salgınla mücadele konusunda ülkemizin aldığı kapsamlı önlemler sayesinde, uzun zaman sonra ilk kısıtlamasız Cumartesi gününde 5 Haziran Dünya Çevre Günü vesilesiyle bugün Edirne Kent Ormanı’nda bir aradayız.

Etkilerini hayatın her alanında hissetmeye devam ettiğimiz salgın süreci tüm insanlığa bir nefes sıhhatin önemini gösterdiği gibi, uzun zaman evlerinde kalmak durumunda kalan bizler için de açık ve yeşil alanların, ailelerimizle, arkadaşlarımızla birlikte güzel vakit geçireceğimiz sosyalleşme alanlarının ne kadar büyük bir ihtiyaç olduğunu ortaya koymuştur. “Kademeli normalleşme dönemi” olarak tanımladığımız bu dönemde maske, mesafe ve temizlik kurallarına riayet etmeyi sürdürerek daha güzel günlerin yakın olduğuna inanıyoruz.


Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde AK Parti olarak; doğaya, çevreye ve bütün yaratılmışlara hürmet gösteren, onların haklarına saygı duyan, her canlının hukukunu koruyan bir anlayışı temsil ediyoruz. Milletimizin yüksek teveccühüyle ülkemize kesintisiz hizmet etme gururunu taşıyan AK Parti kadroları olarak ülkemizin son 19 yılına damgasını vuran çalışmalarımızı bu bilinçle ve büyük bir gayretle sürdürüyoruz.
 

Basınımızın Değerli Mensupları,

Ortak geleceğimiz olan çevreye bakışımızı inanç ve medeniyet değerlerimizden aldığımız güçlü referanslar belirlemektedir. Şehirlerimizin merkezlerinde açık ve yeşil alanları herkes için erişilebilir kılan Millet Bahçeleri Projesi’ni hayata geçiren, tüm dünyanın gıptayla baktığı ve ilham aldığı Sıfır Atık Projesi’ni hızla gerçekleştiren, 2002’de 20,8 milyon hektar olan orman varlığımızı 22,7 milyon hektara ulaştıran ve ülkemizin dünyada orman varlığını artıran nadir ülkelerden biri haline gelmesini sağlayan, temiz denizlerimizin göstergesi sayılan mavi bayraklı plaj sayısını 127’den 519’a ulaştıran ve 2023’te dünya birinciliği hedefleyen, çevre dostu ulaşımı teşvik eden, atık su arıtma tesislerini tüm yurtta yaygınlaştıran, korunan alanlarımızı 2 kat arttıran AK Parti’miz gerçek anlamda çevreci kimliğini, gerçekleştirdiği her çalışmasıyla ve geleceğe dair güçlü hedefleriyle ortaya koymuştur.

AK Parti iktidarlarımız ile şehirlerimiz, 2002 öncesi dönemde görmediği hizmetlerle buluşmuş ve daha da güçlenmiştir. Özellikle çevrenin korunması ve tüm değerleriyle yaşatılması bağlamında, ülkemizin dört bir yanındaki sayısız hizmet, AK Parti’mizin bu husustaki kararlı duruşunun da en önemli göstergelerindendir.

Kıymetli Basın Mensupları,

Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Çevrecilik lafla olmuyor, çevrecilik ispat-ı vücutla oluyor; bunu yapan da biziz.” sözünün altını bugün buradan kalın çizgilerle bir kez daha çizmek istiyoruz. AK Parti’nin en önemli özelliği, hizmette sınır tanımaması ve siyasetini de eser üretme gayesi temelinde konumlandırmasıdır. Ülkemizin hangi köşesine, hangi şehrimize bakılırsa bakılsın işte bu büyük eserleri görmek mümkündür.


Bugün Edirnemizde 2002 yılından bugüne yani 2002-2020 yılları arasında Çevre ve Şehircilik alanında toplamda 3,5 milyar TL’lik yatırım yaptık.

Edirne ilimizde 2002 yılında atıksu arıtma tesisi bulunmazken bugün 11 adet atıksu arıtma tesisini kurduk. Çevre katkı paylarından yerel yönetimlere ayrılan parayı arttırdık. Çevre kirliliğinin önlenmesine yönelik yatırımlar kapsamında 2003-2020 yılları arasında şehrimize yaklaşık 11 milyon TL ödenek ayırdık.

81 ilimizde Millet Bahçesi yapmak üzere yer seçimi, proje ve yapım çalışmalarına başladık. Bu kapsam Edirne Merkez, Keşan ve Havsa ilçelerimize yapılmak suretiyle 3 millet bahçesini projelendirdik.

Hazine taşınmazları ile daha yeşil ve yaşanabilir bir çevre oluşturduk. 2003-2020 döneminde ağaçlandırma faaliyetlerini desteklemek amacıyla 332 bin m² yüzölçümlü, 6 adet taşınmazı kiraya verdik. Tarım ve Orman Bakanlığına ağaçlandırma ve orman olarak kullanmak üzere 274 milyon m² yüzölçümlü taşınmazı tahsis ettik.  


Kırsal nüfusumuza daha kaliteli bir hayat sunmak amacıyla, Cumhuriyet tarihinin en büyük kırsal hamlesini başlattık. 2005 yılında hayata geçirdiğimiz KÖYDES Projesi kapsamında içme suyu, altyapı, yol ve sulama ihtiyaçlarını karşılamak ve köylerimizin hayat standartlarını yükselmek için yatırım seferberliği başlattık. Bu kapsamda 2005-2020 yılları arasında KÖYDES Destekleri kapsamında Edirne ilimize 128 milyar TL yatırım yaptık. 

Köylerde daha verimli zirai üretimin önünü açmak için Köydes kapsamında yeni sulama alanları açıktı. Yine bu kapsamda İlimizde 1.075 ailenin kullanımına sunmak üzere yaklaşık 1.600 hektar alanı suya kavuşturduk.

2003 yılında 2020 yılına kadar Edirnemize 65 milyon TL toplu konut ve sosyal donatı yatırımı yaptık. Dev projelerle ilimizin çehresini değiştirdik. TOKİ öncülüğünde yürüttüğümüz Planlı Kentleşme Konut Seferberliği projesi kapsamında 2003-2020 yılları arasında 6.009 konutu şehrimize kazandırdık.

Gördüğünüz gibi çevreyi korumak ve yaşatmak konusunda güçlü bir iddianın sahibiyiz. Bugüne kadar ortaya koyduğu hedefleri bir bir gerçekleştiren AK Parti’miz dün olduğu gibi bugün de sürdürülebilir kalkınma anlayışıyla yoluna devam etmektedir.

Bugün Sn. Cumhurbaşkanımız tarafından farklı şehirlerimizde açılışı gerçekleştirilecek 11 Millet Bahçesi ve diğer yatırımlar, çevreye saygılı şehirler ilkesi doğrultusunda hayata geçirdiğimiz yeni eserler olarak milletimize kazandırılacaktır.

Değerli Basın Mensupları,

Bugün dünyamız, çok ciddi çevre sorunlarıyla karşı karşıyadır ve bizler, yarın daha geç olmadan bu gidişatı tersine çevirebilecek, yarınlarımız için bugünden inisiyatif alacak son nesiliz. Bu nedenle AK Parti Çevre, Şehir ve Kültür Başkanlığı olarak “Cemre” ismini verdiğimiz çevre gönüllüleri hareketini 81 ilimizde 1000 gencin katılımıyla başlattık. Cemre nasıl havaya, suya ve toprağa düşerse işte çevre gönüllüleri hareketimiz de böyle içimize düştü. Bugünden sonra Cemreler tüm şehirlerimizde çalışmalarını sahada sürdürecek.

İklim değişikliği, biyolojik çeşitliliğin yok olma tehdidiyle karşı karşıya kalması, kuraklık, aşırı hava olayları, kirlilik gibi küresel çevre sorunları karşısında Türkiye olarak sürdürülebilir kalkınma anlayışıyla adımlar atmaya devam ediyoruz.

İklim değişikliği bir süredir mücadele ve uyum çalışmalarının ulusal çapta ve uluslararası platformda ele alındığı en önemli gündem maddelerindendir. Sn. Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde ülkemizin küresel meselelerdeki liderliği ve öncü rolü çok önemli olmakla birlikte biliyoruz ki bu mücadele için tüm dünyanın, şehirlerimizin ve her bir vatandaşımızın ortak çabası gereklidir.

 
-----Sponsorlu Bağlantılar-----
Bu haber 182 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum