Reklam
Reklam

CHP li Aygun: "Çiftçi Borçları Yeniden Yapılandırılmadı"

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr

Editör: Haber Merkezi
14 Kasım 2020 - 15:43

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, TBMM’de kabul edilen Torba Yasa’da çiftçilerin Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarının yeniden yapılandırılmadığı halde Anadolu Ajansı’nın (AA) “borç yapılandırması” başlığı ile haber geçtiğini belirterek, “AA düzeltme yapmalıdır. Dikkat çeken husus AA’nın bu konudaki yanlış haberine AK Partili vekillerin de sessiz kalmasıdır. Çünkü bu haber iktidarı rahatlatmıştır ancak gerçek böyle değildir. Çiftçiler, Tarım Kredi Kooperatiflerine gidince gerçeği öğrenip hayal kırıklığına uğruyorlar.  Çiftçiler kendileri ile dalga geçildiğini düşünüyorlar. Şimdi hem kızgın hem de tepkililer” dedi.

Aygun, AA’nın Torba Yasa’nın kabul edilmesinin ardından 12 Kasım 2020 tarihinde “İstihdam teşviki ve borç yapılandırmasına ilişkin yasa teklifi yasalaştı. (http://v.aa.com.tr/2041113) Çiftçilerin Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçları, orman köylülerinin kullandığı krediler de yapılandırılacak” başlıklı haber geçtiğini kaydetti.

ÇİFTÇİ TEPKİLİ

Aygun, bu haberin gerçeği yansıtmadığını, yasanın çiftçilerin Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarını yapılandırmadığını vurguladı. AA’nın bu haberi yapması nedeniyle gazetelerde de yanlış haber çıktığını söyleyen Aygun, “Çiftçiler, bu haberleri okuyunca Tarım Kredi Kooperatiflerine koşuyorlar. Tarım Kredi Kooperatifleri ise böyle bir düzenleme olmadığı yanıtını veriyor. Bunun üzerine iki gündür bizleri telefon bombardımanına tutuyorlar. Çiftçiler çok kızgın” diye konuştu.

“YALANCININ MUMU YATSIYA KADAR YANAR!”

Aygun, AK Partili vekillerin de bunu bilmesine karşın sessiz kalmayı tercih ettiğini, bu haberlerin işlerine geldiğini belirterek, “AA’ya düzeltme için bile başvurmuyorlar. Çünkü haber işlerine geldi. Çiftçiler Tarım Kredi Kooperatiflerine gidince zaten gerçekleri öğreniyor. Yalancının mumu yatsıya kadar yanar” diye konuştu.

ÇİFTÇİ İLE DALGA GEÇİYORLAR!”

Çiftçilerin duyguları ile oynanmamasını isteyen Aygun, iktidara seslendi:

“Gırtlağına kadar borçta olan çiftçi büyük sıkıntı içinde. AKP, işadamlarının borçlarını yapılandırıyor ama çiftçinin derdini önemsemiyor. Bu yetmezmiş gibi çiftçi ile dalga geçer gibi algı operasyonu yapıyorlar. Çiftçiyi yalan haberlerle meşgul etmeyin! CHP olarak çiftçi borçlarının faizinin silinip, ana borcun 5 yıla bölünmesini istedik. Taleplerimize sırt çevirdiler, şimdi de çiftçi ile dalga geçiyorlar. Anadolu Ajansı gerekli düzeltmeyi yapsın!”

Aygun, Torba Kanun ile Tarım ve Orman Bakanlığı’nın tarımsal amaçlı kooperatiflere (Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, Sulama Kooperatifi, Su Ürünleri Kooperatifleri, Pancar Ekicileri Kooperatifi) kullandırdığı kredilerin yeniden yapılandırıldığını açıkladı.

Torba Kanun ile kodamanlara 500 milyar liralık af getiren AK Parti iktidarının “milletin efendisi olan” çiftçilerin şu anda 170 milyar liraya ulaşan borcunu yapılandırmamasını eleştiren Aygun, “Çiftçinin esas borcu, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinden aldığı tarımsal amaçlı kredilerdir. Bu borcu acilen yapılandırın” diye çağrı yaptı. ///Haber Merkezi

-----Sponsorlu Bağlantılar-----
Bu haber 81 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum