Reklam
Reklam

"Çiftçi ve Üretici mallarını 3 yıl önceki fiyatın altında satmaktadır"

21

Editör: Haber Merkezi
05 Kasım 2019 - 17:53
21.DÖNEM EDİRNE MİLLETVEKİLİ ŞADAN ŞİMŞEK'İN BASIN BİLDİRİSİ


Değerli Basınımıza,


Ülkemizde uygulanan yanlış tarım ve hayvancılık politikaları sonucu, girdi fiyatları artması sonucu çiftçi, üreticinin emeğinin karşılığını alamaması sonucu, tarlasını ekemez, hayvanını mezbahada kestirmek durumundadır..En son alınan karar ile Toprak Mahsulleri Ofisine sınırsız ithal yetkisi verilmesi ise tarım ve hayvancılığa vurulan son darbe olmaktadır..


Ülkemizdeki siyasi yapı ranta dönük olduğu, siyaset ticaret iç içe girdiği, seçilmişlerin, oda, birlik yöneticilerinin koltuklarını düşündükleri müddetçe; düşünen, üreten ve paylaşan bir TÜRKİYE yaratma şansımız yoktur..


Çiftçi ve Üretici ile rekabet eden bir Toprak Mahsulleri Ofisi olamaz..TMO, Çiftçinin Kara Gün Dostudur..Kuruluş amacı çiftçi ve üreticiyi korumaktır..


Çiftçi ve Üretici mallarını 3 yıl önceki fiyatın altında satmaktadır..Girdi maliyetleri Mazot, gübre, yem, ilaç vs.. gibi durmadan yükselirken, hayatta kalma mücadelesi verirken, TMO'ya sınırsız ithal izin verilmesi doğru karar değildir.. Bu kararın gözden geçirilerek bir an önce düzeltilmesi gerekir..Çiftçi ve Üreticiyi destekleyecek karar alınması, yerli gıdanın üretiminin teşvik edilmesi için çalışmaların acilen yapılarak, uygulamaya konulmalıdır..


Süt üreticilerine verilen teşviklerin seçim öncesi arttığını belirtilmişti..Süt üreticilerimiz çok memnun olmuştu..Şimdi ise süt üreticilerinin teşvik tutarlarının artmadığı söylenmektedir..


Çiftçi ve üreticimiz; kanun gereği bütçeden ayrılan kaynağın tamamının verilmesi, desteklenmesini istemektedirler...


Çiftçi ve Üreticilerimiz Soruyor ; Çiftçi ve üreticimizin haklarını korumak için kurulan, Ziraat Odaları, Birliklerin seslerini çıkarmaması, sessiz kalmaları çok manidardır..Banka, kooperatiflerdeki kredi borç miktarları ile İcradaki dosyalara baksınlar...Ne durumdayız...Çiftçi ve üreticimizin içinde bulunduğu durumu bugün dile getirilmeyecek ise, ne zaman dile getirilecek...Çiftçi ve üretici bittiğinde mi? O zaman Ziraat Odaları ve Birlikler kalacak mı?


Kamuoyuna duyurulmasını rica eder, çalışmalarınızda başarılar dilerim..
-----Sponsorlu Bağlantılar-----
Bu haber 110 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum