Reklam
Reklam

ÇKS'ye kayıt olamayan çiftçilerin sorunları TBMM de

CHP Edirne Milletvekili Doç

ÇKS'ye kayıt olamayan çiftçilerin sorunları TBMM de
Editör: Haber Merkezi
15 Nisan 2021 - 11:08 - Güncelleme: 25 Nisan 2021 - 18:55

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu Çiftçi kayıt Sistemi (ÇKS)’ne kaydolamayan ve bu nedenle desteklemelerden yararlanamayanların sorunlarının çözülmesini istedi.

Bu sorunun yıllardır sürdüğünü hatırlatan Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu “Bu çiftçilerimiz ziraat odalarına aidat verirken çiftçi, birliklere aidat verirken çiftçi, hatta tarım bağkuruna prim ödüyorlar. Ancak iş desteklemelere gelince ÇKS şartı aranıyor” dedi.

TBMM’de ÇKS kaydını yaptıramayan çiftçilerin durumunu dile getiren CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu şunları söyledi:

“Tarım Bakanlığı tarımın gerçek sorunlarını anlamaktan ve çözmekten çok uzak. İki yıl önce terörist soğan arıyordunuz, şimdi büyük zafer kazanmışlar olarak kamyonlara bayrak asıyorsunuz. Çiftçinin ve tarımın sorunlarını yıllardır anlatıyoruz. Önce, inatla ‘Yok öyle bir sorun.’ diyorsunuz, sonra da aslında, çözüm olmayan çözümlerle ortaya çıkıyorsunuz oysa sorunlar katlanarak büyüyor.

    Yıllardır çözülmeyen bir sorun da ÇKS sistemine kayıt olamayan çiftçilerin desteklerden yararlanamaması. Bu çiftçiler ziraat odalarına kayıtlı, üretici birliklerine kayıtlı, tarım BAĞ-KUR'ları var, hepsine aidat ve prim ödüyorlar ama ÇKS'ye kayıtlı olmadıkları için desteklemelerden yararlanamıyorlar. Arazilerin çok ortaklı yapılarından dolayı da ÇKS'ye kaydolamıyorlar. Bakanlık bir işe yaramak istiyorsa bunun gibi çiftçinin gerçek sorunlarını çözsün.”///Haber Merkezi

-----Sponsorlu Bağlantılar-----
Bu haber 298 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum