Reklam
Reklam

D-8'ler 24 yaşında

Milli Görüş Lideri, 54. Refahyol Hükümeti Başbakanı merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın büyük gayretleriyle 15 Haziran 1997’de İstanbul’da atılan imzalarla kurulmasının üzerinden 24 yıl geçerken, İslam Birliği’nin çekirdeği olan D-8, İslam Dünyasının umudu olmaya devam ediyor.

D-8'ler 24 yaşında
Editör: Haber Merkezi
15 Haziran 2021 - 16:46
D-8 İslam Birliği’nin 24. Kuruluş yıl dönümü münasebetiyle beyanatta bulunan Saadet Partisi Edirne İl Başkanı Av. Sinan Tekin, “Millî Görüş Lideri 54. Hükümet’in Başbakanı Prof. Dr. Necmettin Erbakan Hocamızın büyük gayretleriyle 15 Haziran 1997’de kurulan D-8’in 24’üncü yıl dönümü. Türkiye, Nijerya, Mısır, Pakistan, Endonezya, İran, Malezya ve Bangladeş’in aralarında bulunduğu Gelişen 8 Ülke (D-8) Ekonomik İşbirliği Örgütü, İslam Birliği’nin de temelini teşkil ediyor. İstanbul’da 15 Haziran 1997’de yapılan üye devlet ve hükümet başkanları zirvesinde İstanbul Deklarasyonu ile kurulan D-8, kalkınmada iş birliğini sağlamaya, üye ülkeler arasındaki ticareti ve iş birliğini artırmaya yönelik İslam Birliği’nin ilk aşamasını oluşturuyor. İslam Birliği’nin önemli bir adımı olan D-8’in ana hedeflerini, yeni bir saadet dünyası ve sömürü düzeninin yıkılıp adil düzen kurulmasının adımı olarak niteleyen Erbakan Hocamız, D-8’leri ‘dünyanın çekirdeği’ olarak tanımlamıştır” açıklamasını yaptı.
D-8’lerin, “Saadet Dünyasının kuruluş hareketi” olduğuna vurgu yapan Av. Tekin, “D-8’ler, kuvveti üstün tutan zulüm dünyası yerine, Hakk’ı üstün tutan yeni bir saadet dünyasının kuruluşu hareketidir. Bir milyarı aşkın nüfusla sekiz Müslüman ülkenin Türkiye’nin liderliğiyle oluşturduğu D-8, ilkeleri ve kapsadığı coğrafi alanla küresel bir güç özelliği taşımaktadır. D-8’in sekretaryası da İstanbul’da bulunuyor” dedi.
1 MİLYARI AŞKIN NÜFUS VE 4 TRİLYON DOLARLIK EKONOMİK GÜÇ

Millî Görüş lideri Erbakan’ın âdeta tırnaklarıyla kazıyarak kurduğu D-8’lerin büyük bir ekonomik güce ve 1,1 milyar nüfusa ve 3,8 trilyon dolarlık ekonomik büyüklüğe sahip olduğunu belirten Av. Sinan Tekin,  “D-8 üye devletlerinin toplam ticaret hacmi 1,6 trilyon dolar olup oldukça büyüktür. Bu büyüklük, tüm dünya toplam ticaret hacminin yüzde 4,5’ini oluşturmaktadır. Son 20 yılda, D-8 iç ticareti ise 6 kattan fazla artmıştır. Ayrıca Dünya petrol rezervlerinin yüzde 15’ine sahip D-8 ülkeleri, doğalgaz rezervlerinin de yüzde 23’ünü bünyesinde barındırıyor” şeklinde konuşarak Türkiye’nin yapacağı en önemli işlerden biri D8’lere sahip çıkarak işlerlik kazandırması gerektiğine vurgu yaptı.


 
-----Sponsorlu Bağlantılar-----
Bu haber 258 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum