Reklam
Reklam

Demirkıran: Bu Yük Çok Ağır!

Saadet Partisi Edirne İl Başkanı Ali Demirkıran, “Mevcut vergi sisteminin mutlaka revize edilmesi gerekir, adil olmayan bu sistem vatandaşın sırtındaki yükü arttırmaktadır” dedi

Editör: Haber Merkezi
08 Ekim 2020 - 11:41
Saadet Partisi Edirne İl Başkanı Ali Demirkıran, “Mevcut vergi sisteminin mutlaka revize edilmesi gerekir, adil olmayan bu sistem vatandaşın sırtındaki yükü arttırmaktadır” dedi.

Saadet Partisi Genel Merkezi tarafından Gelir Vergi Dilimlerindeki Adaletsizlik konusunu ele alan rapor hakkında bilgi veren Demirkıran açıklamasında şunlara yer verdi;

“Günümüzde kamu harcamalarının büyük çoğunluğu vergi gelirleriyle finanse edilmektedir. 2020 yılında bütçe gelirleri içerisindeki payı % 85,6 seviyesindedir. 2020 yılı bütçe gelirleri cetveline göre ‘Gelir ve Kazanç Üzerinden Alınan Vergiler’ bütçe gelirlerinin toplamı içerisinde %31 civarında bir paya sahiptir. Milyonlarca lira kazanç elde eden kurumların ödediği toplam vergi, ücretli çalışanlardan alınan verginin kat kat altındadır.”

Her yıl elde edilen gelirlerin vergilendirilmesinde uygulanacak tarife, Gelir Vergisi Kanununun 103 üncü maddesinde düzenlendiğine vurgu yapan Demirkıran,  “Kanun’da artan oranlı gelir vergisi tarifesi benimsenmiş olup gelir miktarı arttıkça, uygulanacak vergi oranı da artmaktadır. Ülkemizde bu sistemin doğru işletilmemesinden dolayı asgari ücretle çalışanlar dahi yılsonu gelmeden ikinci vergi dilimine girmekte ve yüksek vergi yükümlülüğü ile karşı karşıya kalmaktadır” şeklinde konuştu.

Yüzde 27 Vergi Yükü Adil Değil!

Ali Demirkıran, çalışanların aldıkları ücretle çok hızlı bir şekilde bir üst dilime geçerek daha yüksek vergi ödemek durumunda kalmasının en önemli sebebini ise şu şekilde açıkladı;  “Gelir vergisi dilimlerine ilişkin kazanç sınırları  yeniden değerleme oranının altında oranlarla güncelleniyor. Böylece bir üst dilime geçiş daha hızlı hale getirilmektedir. Rakamlarla örneklendirecek olursak 2020 yılı gelir vergisi birinci dilimi için belirlenen kazanç değeri 22 Bin liradır. 2000 yılından günümüze kadar birinci dilime ilişkin kazanç değerleri kanunda yer aldığı şekilde yeniden değerleme oranına göre güncellenmiş olsaydı, 2020 yılında birinci dilime girmek için aşılması gereken kazanç tutarı 50 bin liranın üzerinde olur ve ücretli vatandaşımızın vergi yükü daha düşük olurdu.”

Ücretli olarak çalışan vatandaşlarımızın ücretlerine el sürmeden minimum %20 oranında devlete vergi ödemekte, ücretler yükseldikçe bu oran %27 seviyesine kadar yükselebilmekte olduğuna vurgu yapan Demirkıran,  “Kurumlar vergisi oranının %20 olduğu düşünüldüğünde bu oranın ne kadar yüksek olduğu daha net görülmektedir” dedi.

Demirkıran devamla, “Ücretli vatandaşlarımız aleyhine ortaya çıkan bu vergi adaletsizliğinin ortadan kaldırılması için gelir vergisi kanunun 103’üncü maddesinde daha adil bir vergilendirme sağlaması için gerekli düzenlemeler yapılmalıdır. Gelir vergisi dilimlerinde güncelleme yapılırken 2000 yılından bugüne kadar ücretlilerin aleyhine olarak yeniden değerleme oranının altında yapılan güncellemeler de hesaba katılmalı ve vatandaşın sırtına binen haksız vergi yükü bu şekilde hafifletilmelidir” uyarısında bulundu. ///Haber Merkezi

 
-----Sponsorlu Bağlantılar-----
Bu haber 64 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum