Reklam
Reklam

E Devlet Lise Nakli Nasıl Yapılır?

E-Devlet üzerinden nakil işlemleri nasıl yapılır sorusunun cevabını bu başlık altında yanıtlayacağız ve aşama aşama anlatacağız.

Editör: Haber Merkezi
05 Mayıs 2021 - 10:37 - Güncelleme: 05 Mayıs 2021 - 10:39
E-Devlet Nedir?
E-Devlet, vatandaşlara verilen hizmetleri elektronik ortama aktarmak, kuruma gitmeden evden işlemlerini gerçekleştirmek için oluşturulan bir sistemdir. Bu sistem sayesinde vatandaşlar işlemlerini kolayca yapabilmektedirler. Sistemde amaç her bireyin teknoloji sayesinde bütün devlet kurumlarına kolaylıkla ulaşabilmesidir. E-devlet şifresi herkese verilmemektedir. Şifreyi alabilmek için 15 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir. Bu şartı gerçekleştiren her birey e-devlet şifresi alabilmektedir. E-Devlet sayesinde birçok işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemler, eğitim, askeri işlemler, ekonomi gibi alanlarda bütün detaylara ulaşabilirsiniz.
E-devlet'e Giriş Nasıl Yapılır?
E-Devlet’e giriş yapabilmek oldukça kolaydır. Bunun için öncelikle PTT’den şifre almak gerekmektedir. Ardından arama motoruna e-devlet yazdıktan sonra gelecek ekrana T.C. Kimlik numaranız ve size verilen şifre ile giriş yapabilirsiniz. Size verilen şifrenin genellikle daha sonra değiştirilmesi tavsiye edilmektedir.
E-devlet'te Lise Nakli Nasıl Yapılır?
E-Devlet üzerinden nakil işlemleri nasıl yapılır sorusunun cevabını bu başlık altında yanıtlayacağız ve aşama aşama anlatacağız.

 1)https://www.turkiye.gov.tr/ sitesine T.C. Kimlik numarası ve şifre ile giriş yaptıktan sonra,
 2) Sol taraftaki bölümden ‘’Kamu Kurumları’’ yazan kısma tıklamanız gerekmektedir.
 3) ‘’Milli Eğitim Bakanlığı’’ seçilmelidir.
 4) Ardından, ‘’MEB Öğrenci Nakil İşlemleri’ ’ne tıklamalısınız.
 5) Velisi olarak bulunduğunuz öğrenciler listelendikten sonra hangi öğrenci için ‘’Veli Nakil Sistemine Bağlan’’ sekmesine tıklayınız.
 6) Hangi okula nakil başvurusunda bulunacaksanız ‘’Kurum’’ kısmından seçip,
 7)‘’Başvuruyu Kaydet’’e tıkladıktan sonra işleminiz tamamlanmış olacak.
 Bu sayede eğitim  işlemleri de oldukça kolaylaştırılmıştır. Hiçbir kuruma gitmeden nakil başvurusunda bulunmanız mümkün olacaktır.
 E-devlet Üzerinden Nakil İşlemi Yapmak?
Geçtiğimiz yıla kadar nakil işlemleri yalnızca okul idarelerine bizzat giderek yapılmaktaydı. Okul idarelerine yılda neredeyse 2 milyon nakil başvurusu gelmekteydi. Ve bu da büyük bir iş yükü oluşturmaktaydı. Şimdi ise bu talepler e-devlet üzerinden iletilebiliyor.

 
 Nakil İçin Gerekli Olan Şartlar Nelerdir?
 Naklin gerçekleşmesi için iki şart vardır.
 Bunlar,
 1) Nakil için kontenjan açığı olmalı.
 2) Puanınızın yeterli olması gerekmektedir.
 
Bu şartları yerine getirmiş olan öğrencilerin nakil işlemleri değerlendirilir, olumlu veya olumsuz olarak sonuçlandırılmaktadır. Kontenjan açığının olup olmadığı e-okul üzerinden sorgulanmaktadır. Taban puanları da yine e-okul üzerinden öğrenilebilmektedir.
Türkiye’de anaokulu, ilkokul, ortaokul, lise seviyelerinde olan yaklaşık 17,5 milyon öğrenci eğitim görmektedir.
 

 Lise Yönetmeliği Hakkında Hususlar
 1-Lise kademesinde kayıtlı öğrencilerin nakil talebinin alakalı tüzük kararları gereği aşağıdaki açıklamalara göre yapılması gerekmektedir.
 2- Nakil başvurusu yapılırken naklin sebebi, naklin gidilecek türü, naklin gidilecek alanı, nakil gidilecek şube, başvurunun ili, başvurunun okulunu, naklin gidecek dili, nakil gidecek sınıfını ve naklin gidebilecek tercihleri öğrencinin kayıtlı bulunmuş olduğu kurumun çeşidi, sınıf seviyesi gibi ve varsa dal/alan bilgilerine göre doğru bir şekilde seçilmelidir.
 Yukarıda bahsi geçen hususlar yerine getirilerek nakil işlemlerini gerçekleştirmeniz kolay ve mümkün olacaktır.
 
-----Sponsorlu Bağlantılar-----
Bu haber 2116 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum