Reklam
Reklam

Edirne Çevre Gönüllülerinden Genel Kurul Daveti

"Değerli Edirne Halkı; Bütün dünya ülkelerinin ciddi sorunu haline gelen, bölgemizde de her geçen gün tarım topraklarımız yer üstü ve yer altı kaynaklarımız, kentlerimiz sermayenin hesapsız kar hırsın

Editör: Haber Merkezi
27 Mayıs 2018 - 07:13

"Değerli Edirne Halkı;


Bütün dünya ülkelerinin ciddi sorunu haline gelen, bölgemizde de her geçen gün tarım topraklarımız yer üstü ve yer altı kaynaklarımız, kentlerimiz sermayenin hesapsız kar hırsına kurban edilerek olanca hızıyla yok olmaya kirlenmeye devam ediyor.


İçinde yaşadığımız çevrenin havası, suyu, toprağıyla gün be gün kirlenerek canlıların yaşamını olumsuz yönde etkilediğine tanık oluyoruz. Yaşam alanlarımız apartman daireleri ve AVM'ler arasına hapsedilmek isteniyor. Çocukluğunda sokağındaki çeşmeden su içmiş, pırıl pırıl akan nehrinde yüzmüş, balık tutmuş, bahçesindeki kümesten eliyle yumurta almış, naylon poşet değil fileyle pazardan alışveriş etmiş son nesil olarak bizler kaldık. O zamanlar daha çok bir araya gelir, daha çok güler, daha az hasta olurduk.


Merkezine insanı değil de para ve azami kâr hırsını koyan kapitalist sistem, çevremizi hızla tahrip etmeye devam ediyor. Artık su bedava değil, plastik şişe ve damacanalara mahkûm olduk. Koşturup oynadığımız yemyeşil ağaçlık alanları yerini beton bloklar almış. Artık daha az görüşüyor, doğayla daha az buluşuyor ve daha çok mutsuz oluyoruz.


Edirne; hepimizin sıkça tanık olduğu, elimizde kalan son yeşil alanlardan olan Sarayiçi Tavuk Ormanına yürüyüş ve bisiklet yolu yapmak için kesilen ağaçlar restoran ve cafelere otopark yapmak için değerli yer bitki ve hayvanlarının üzerine döşenen taşlarla bu tarih ve tabiat varlıkları içler acısı bir durumda. Yine Meriç Nehri iki yakasına yapılan seddelerle çevresinden kopartılarak bir kanala dönüştü.


İşte İğneada'da yapılmak istenen nükleer santral, onlarca termik santral kararı, Rusya'nın Avrupa'ya doğalgaz satmak için Trakya topraklarından geçirmeyi düşündüğü doğalgaz boru hattı projesi için yaratılacak doğa katliamları, Trakya topraklarında uranyum arama izni alan özel şirketin bölgemizde yapacağı tahribatlar...


Yerleşim yerlerinin ve tarım alanlarının çok yakınına açılan maden ocakları...


Yine yerel yönetimlerin vatandaşlarının gözüne sokarcasına müteahhit kârlarını önceleyen karalarıyla sağlıksız çarpık planlarla kentlerimizi yaşanmaz hale getirdiğinin her birimiz farkındayız.


Değerli çevre dostlarımız;


Çevremizin sonunun gelişine karşı durmak, gelecek nesillere güzel bir dünya bırakmak için, Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği'nde bir araya gelelim, güçlenelim...


28 Mayıs Pazartesi günü saat 19.00 da İstasyon Cafe de yapacağımız Genel Kurulumuza bekleniyorsunuz."


26.05.2018


Ayten EREN


EDİRNE ÇEVRE GÖNÜLLÜLERİ DERNEĞİ Başkanı

-----Sponsorlu Bağlantılar-----
Bu haber 535 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum