Reklam
Reklam

Edirne Çevre Gönüllülerinden "Sarayiçi Tavuk Ormanı" İçin Panel

Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ayten Eren’in, 12 Haziran Çarşamba günü, 14

Editör: Haber Merkezi
10 Haziran 2019 - 07:47
Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ayten Eren’in, 12 Haziran Çarşamba günü, 14.00’da, Edirne Barosu Konferans Salonunda düzenlenecek ‘Kültürel ve Doğal Değerimiz: Tavuk Ormanı’ konulu panel ile ilgili basın açıklamasıdır:

Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği olarak, 5 Haziran Dünya Çevre Gününde T.Ü. ile birlikte yapılması planlanan etkinliği,  bayram tatili nedeniyle 12 Haziran Çarşamba günü Edirne Barosu Konferans Salonunda gerçekleştireceğiz.

Gelecek kuşaklardan ödünç aldığımız eşi benzeri olmayan, tarih, doğa ve kültür alanı olan Sarayiçi Tavuk Ormanı ne yazık ki artık her yönden geri dönülmez kayıplara uğramış durumda. Tavuk Ormanı konusunda bugüne kadar yapılmış olan akademik ve kurumsal çalışmaları bir araya getirmek, elimizdeki değerin ne olduğunu, neleri, nasıl korumamız gerektiğini saptamak ve çözüm önerileri almak üzere Trakya Üniversitesi ile birlikte ‘Kültürel ve Doğal Değerimiz: Tavuk Ormanı’ konulu bir panel gerçekleştiriyoruz. Bu hedefle, uzun zamandır bu alanda çalışmalarını sürdüren, T.Ü. Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Yaraş kolaylaştırıcılığında, T.Ü. Edebiyat Fakültesi'nden Öğr. Gör. Dr. Yavuz Güner, T.Ü. Fen Fakültesi'nden Dr. Öğr. Gör. Necmettin Güler ve Dr. Öğr. Gör. Mustafa Kaya bu çalışmaya katılan panelistlerimizdir.

Bu etkinlikteki hedefimiz; Tavuk Ormanı‘nın, buradan çıkan sonuçlarla farkındalık yaratılarak gerçek değerinin görülmesi ve muhatap kurumlarla birlikte acil koruma kapsamında kaynak değerleri, gelecek kuşaklara devredilmesi ve miras olarak sahip olmaktan gurur duyacakları alan haline getirilmesidir. Panelimizde değerli doğa fotoğrafçısı Ali Çıtak’ın ‘Kelebekler’ fotoğraf sergisi ve ‘Tavuk Ormanı’ fotoğraf sunumu da olacaktır. Edirne'mizi seven, kentimize değer veren herkesi panelimize bekliyoruz.
-----Sponsorlu Bağlantılar-----
Bu haber 1432 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum