Reklam
Reklam

Edirne'de 4 yerde Pazar kurulacak!

Cumartesi günleri 10.00-17.00 saatleri arasında kurulacak pazarlarda sadece yaş sebze/meyve ile fide satılabilecek, (özellikle köylülerimizin ürünleri olmak üzere), temizlik ürünleri, giyim, züccaciye, oyuncak, süs eşyası, çanta vb. ürünlerin satışına ise izin verilmeyecek.

Edirne'de 4 yerde Pazar kurulacak!
05 Mayıs 2021 - 15:51 - Güncelleme: 07 Mayıs 2021 - 13:18
İçişleri Bakanlığınca 81 İl Valiliğine gönderilen Pazar Yerleri Genelgesiyle tam kapanma dönemi içerisinde 8 ve 15 Mayıs 2021 tarihlerine denk gelen Cumartesi günleri 10.00-17.00 saatleri arasında sadece yaş sebze/meyve ile fide satışı yapan pazar yerlerinin açık olacağı bildirildiğinden
genelge dahilinde Edirne’de de bazı kararlar alındığı öğrenildi.
Konuya ilişkin olarak sosyal medya hesabından bir paylaşım yapan Edirne Pazarcılar Odası Başkanı Şeref Hasır; “Değerli esnaf arkadaşlarım; bugün Sayın Belediye Başkan Yardımcımız Ertuğrul Tanrıkulu ve Zabıta Müdürümüz Mustafa Zogo ile yapmış olduğumuz görüşmeler neticesinde cumartesi günü Edirne’mizin iki noktasında pazar kurmaya karar verdik. Binevler pazarımız ve pazartesi günü kurulan pazarımız da cumartesi günü kurulacaktır. Tüm halkımıza ve esnaflarımıza duyurulur. Rabbim tüm esnaflarımızın yardımcısı olsun inşallah” diyerek belirtilen tarihlerde Edirne’de 2 ayrı yerde Pazar kurulacağını duyurdu.
***Bilahare alınan yeni bir kararla Edirne'de de pazar kurulacak yerlerin sayısı 4 e çıkarıldı. Belirtilen günlerde Cumartesi ve Pazartesi pazarlarının yanı sıra Kıyık 50. yıl İlköğretim Okulu yanı ile Şükrüpaşa Mahallesi Öz-Ar market yanında da pazar kurulacağı açıklandı.
Söz konusu genelge ’de özetle şu ifadelere yer verilmişti:
Cumartesi günleri 10.00-17.00 saatleri arasında kurulacak pazarlarda sadece yaş sebze/meyve ile fide satılabilecek, (özellikle köylülerimizin ürünleri olmak üzere), temizlik ürünleri, giyim, züccaciye, oyuncak, süs eşyası, çanta vb. ürünlerin satışına ise izin verilmeyecek.

Pazar yerlerinde oluşabilecek yoğunluk göz önünde tutularak Valilik/Kaymakamlıkların koordinasyonunda mahalli idareler tarafından gerekli tedbirler alınacak. Bu amaçla mevcut pazaryerleri genişletilecek veya ilave pazar alanları oluşturulacak.
Pazar yerlerine kontrollü giriş/çıkışları sağlamak için belirlenen noktalar haricinde diğer tüm alanlar demir bariyer ve benzeri araç-gereç ile kapatılarak kontrolsüz giriş/çıkışlar engellenecek.
Pazar yerlerinde Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde belirtildiği üzere sergi ve tezgahlar arasında en az 3 metre olacak şekilde mesafe bırakılacak.
Her bir pazar yerinde gerekli kontrolleri yapmak için başta zabıta olmak üzere yeterli sayıda personel görevlendirilecek, görevlendirilen personel tarafından pazar yerlerinin içerisinde yoğunluk oluşmaması için gerekli tedbirler alınacak, bu kapsamda içerdeki yoğunluk azaltılana kadar yeni müşteri girişine geçici olarak izin verilmeyecek. 
Pazar yerlerinde ambalajsız satılan yaş sebze ve meyvelerin tüketicilerce temas edilmeden, doğrudan pazarcı esnafı tarafından hijyen koşullarına dikkat edilerek poşetlenecek ve satışı yapılacak. 
İlgili mahalli idare birimlerince pazaryerlerinde çöp toplama, hijyen ve dezenfeksiyon hususunda gerekli tedbirler alınacak.
Pazar yerlerinde satış yapacak pazarcılar, ilgili meslek odası tarafından düzenlenen mesleki faaliyet belgesi ile ticari araç görevlendirme belgesini ibraz etmek ve güzergahla sınırlı kalmak kaydıyla Cumartesi günleri sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacak. 
Bu esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 nci ve 72 nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararları ivedilikle alınacak.
Pazar yerlerine yönelik her türlü tedbirin; Vali/Kaymakamlar ile belediye başkanları ve meslek odası temsilcilerinin katılımıyla planlanacak ve sahada bizzat takip edilmesi sağlanacak. 
Başta zabıta görevliler ve kolluk kuvvetleri olmak üzere denetim ekiplerince bu hususa ilişkin gerekli kontrol faaliyetlerinin eksiksiz yerine getirilecek. ///Haber Merkezi

 
-----Sponsorlu Bağlantılar-----
Bu haber 584 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum