Reklam
Reklam

Edirne İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden Duyuru ve Kutlama!

Edirne İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden Duyuru ve Kutlama!
Editör: Haber Merkezi
18 Temmuz 2021 - 18:26
Büyükbaş ve Küçükbaş Hayvancılık İşletmelerine Yönelik Yatırımların Desteklenmesi kapsamında “Büyükbaş ve Küçükbaş Hayvancılık İşletmelerine Yönelik Yatırımların Desteklenmesi’’ Tebliği (Tebliğ No: 2021/21) 25.06.2021 tarih ve 31512 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak  yürürlüğe girmiştir.
Büyükbaş ve Küçükbaş Hayvancılık İşletmelerine Yönelik Yatırımların desteklenmesi başvuruları 1 Temmuz 2021 tarihinde  başlamış olup, 30 Temmuz 2021 tarihinde sona erecektir.
Hibe Programı kapsamında başvurusu onaylanan gerçek ve tüzel kişiler; büyükbaş için en az 10 baş ve en fazla 50 baş anaç kapasiteli yeni ahır, küçükbaş için en az 100 baş ve en fazla 300 baş anaç kapasiteli yeni ağıl yapımı veya kapasite artırımı, rehabilitasyonu, hayvan barınağı amaçlı çadır alımı ile makine alet ve ekipman (yem hazırlama makinesi, seyyar süt sağım makinesi, süt soğutma tankı, otomatik suluk, hayvan kaşıma ünitesi, gübre sıyırıcı) alımı yatırımlarında, üst sınırlara kadar olan kısım için %50 oranında hibe desteğinden yararlanabileceklerdir.
Başvurular 1 - 30 Temmuz 2021 tarihleri arasında Edirne İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne yapılacaktır.
Büyükbaş ve Küçükbaş Hayvancılık İşletmelerine Yönelik Yatırımların Desteklenmesi hibe programı sadece 2021 yılı için uygulanacaktır. Onaylanan ve yatırıma başlanan projelerin ise 30 Kasım 2021 tarihine kadar tamamlanması gerekiyor.30 Kasım 2021 tarihine kadar yatırımlarını tamamlamayanlara 2021 yılı bütçe uygulama esasları çerçevesinde ek süre verilmeyecek ve hibe ödemesi yapılmayacaktır.
Yatırım konuları için kararın yayımlandığı tarihte (21 Mayıs 2021) işletmesi Bakanlık kayıt sistemlerine kayıtlı olan ve en az 1 yıldır aktif olan, gerçek kişiler ve tüzel kişiler başvuruda bulunabilir.

            Ayrıntılı bilgi için İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine başvuruda bulunabilirsiniz.

İl Müdürümüz Sayın Atilla BAYAZIT’tan Kurban Bayramı Mesajı
Kurban Bayramı sebebiyle; Büyükbaş ve Küçükbaş hayvan hareketlerinin yoğun olduğu bu dönemde gerek insan gerek hayvan sağlığını tehdit edebilecek olumsuzlukların önlenmesi amacı ile bir takım tedbirler alınmıştır. Yetiştiricilerin, kurbanlık  hayvan satıcılarının ve alıcılarının bu tedbirlerin gereklerini yerine getirmeleri önemlidir.  
Hayvan satış yerleri ve kesim yerleri Valiliğimiz Kurban Komisyonunca belirlenmiş olup, İl Müdürlüğümüz Veteriner Hekimleri tarafından denetlenmektedir. Vatandaşlarımız bu satış yerlerinden kurbanlık hayvanlarını alabilir  ve izinli kesim yerlerinde kestirebilirler. Bakanlığımız, hayvan bilgi ve hareketlerini düzenleyen TÜRKVET sisteminde kayıtlı hayvanların tür, ırk, cinsiyet ve doğum tarihi bilgileri https://hayvanbilgi.tarim.gov.tr/ web sayfasından veya "HaySag" isimli mobil uygulamadan sorgulanabilmektedir. Satın alınacak kurbanlık hayvanlarla  ilgili bilgilere vatandaşlarımız bu şekilde ulaşabilirler.
Bakanlığımız Gıda Kontrol Genel Müdürlüğünce  hazırlanan kurbanlık hayvanlar ve kurban satış ve kesim yerlerinde alınması gereken Covid-19 tedbirleri ile ilgili afiş ve broşürlerin kurban kesim ve satış yerlerine  dağıtımı yapılmıştır.
-Covid-19 nedeniyle Kurban satış ve kesim yerlerinde maske, mesafe ve temizlik kurallarına uyulmalıdır.
-Vatandaşlarımızın kurbanlık  hayvan seçerken;  seçilen hayvanın, gebe ve damızlık dişi olmamasına dikkat etmeleri, ülkemiz hayvan varlığının devamı açısından öncelikle erkek hayvanları kurbanlık olarak tercih etmeleri çok önemlidir.
-Kurbanlık olarak satılmak amacıyla getirilen kurbanlık hayvanların, aşılı ve  kulaklarında küpelerinin bulunması, büyükbaş hayvanlar için Hayvan Pasaportu Belgesinin, küçükbaş hayvanlar için ise Hayvan Nakil Beyannamesinin bulunması gerekmektedir.
-Kurbanlık Hayvanların kesimleri için veteriner hekim kontrolünün olduğu İl Müdürlüğümüzce onay verilen kesimhaneler ile Kurban Komisyonunca belirlenen ve İl Müdürlüğümüz web sayfasında yer alan kesim yerleri tercih edilmelidir.

-Kurban Bayramı süresince ve sonrasında oluşan atıkların da çevre kirliliğine neden olmayacak şekilde yok edilmesi, et ve deri dâhil tüm yan ürünlerin zayi edilmemesi için gerekli hassasiyetin gösterilmesi gerekmektedir.

Tüm vatandaşlarımızın ve Türk-İslam Âleminin Kurban Bayramını kutlar, hayırlara vesile olmasını dilerim.

Atilla BAYAZIT
     İl Müdürü


 
-----Sponsorlu Bağlantılar-----
Bu haber 264 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum