Reklam
Reklam

Edirne Kadın Dayanışması: "Seçiyor Ama Seçilemiyoruz"

"Bundan tam 83 yıl önce Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, en önemli devrimlerinden birini daha hayata geçirdi

Editör: Haber Merkezi
05 Aralık 2017 - 16:31
"Bundan tam 83 yıl önce Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, en önemli devrimlerinden birini daha hayata geçirdi. 5 Aralık 1934 tarihinde kadınlarımıza genel seçimlere katılma ve milletvekili seçme-seçilme hakkının tanımasıyla demokrasi yönünde çok önemli bir adım daha atılmış oldu.


Birçok Avrupa Ülkesiyle kıyaslandığında; Türk Kadını seçme ve seçilme hakkını çok erken kabul edilebilecek bir tarihte kazandı. Kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilmesiyle; 1935 yılında yapılan seçimlerde 18 kadın vekil meclise girdi. Bu rakam o dönem için yüzde 4.6’lık bir temsil anlamına gelmekte.


PEKİ ARADAN GEÇEN 83 YILDA TÜRK KADINI NEREYE GETİRLDİ


Bugün tarih 5 Aralık 2017. Bugün özgürlüğüne ve bağımsızlığına kavuşmuş, laikliği benimsemiş ve laikliği bir ilke bir rehber olarak özümsemiş olan Türkiye Cumhuriyeti’nin, kadınlara verdiği bu hakkında 83. yılı. Modern, çağdaş diye tanımlanacak birçok Avrupa ülkesinden çok daha önce seçme ve seçilme hakkına sahip olan kadınlarımız; Mustafa Kemal Atatürk’ün amaçladığı gibi bu hakkı,  bu kimliği kullanabiliyor mu? Bugün TBMM’de, yerel yönetimlerde kadınların sesleri ne kadar duyuluyor?


Bizler bugün Mustafa Kemal Atatürk’ün isteği gibi, onun amaçladığı gibi özgür ve bağımsız olabildik mi? Evde, okulda, işte varlığını sürdürmek için mücadele vermeye çalışan kadınlarımız siyasette ne kadar söz sahibi?


MAALESEF CEVAPLAR ÇOK VAHİM.


 TBMM’de hala yeteri kadar kadın milletvekilimiz yok. Hala kadınların yaşamları, kadınların iş hayatları, kadınların özlük hakları, kadınların temsil hakları görmezden gelinmeye devam ediliyor.  Yüzde 4.6’lık bir temsil hakkıyla ilk kez TBMM’de yer alan kadınların, bugün aynı mecliste temsil hakkının yüzde 9 olması da bunun en net ve açık kanıtı.  Türkiye, kadınlara bu hakkı tanıyan ilk ülkelerden biri olmasına rağmen seçilme oranı göz önüne alındığında hala üçüncü dünya ülkelerinin bile gerisindedir.


                Sosyal, demokrat ve çağdaş bir yapıya sahip olan; eğitimli kadın sayısının birçok kente göre fazla olan Edirne’de 1935 yılında mecliste yer alan 14 kadın milletvekilinden biri olan Dr.Fatma Şakir Memik’ten bugüne kadın milletvekili sayısı toplamda 4 tür. Bu kadınların başarısızlığı ile alakalı değildir. Erkek egemen yönetimlerin hazırladığı, erkek öncelikli yasalar değiştirilmediği ve her alanda kadına kendini ifade etme özgürlüğü tanınmadığı takdirde bu gerçeğin değişmesi mümkün değil.


                Kadın hakları, kadına yönelik şiddetin ortadan kaldırılması, ayrımcılık karşıtı ve kadının güçlendirilmesi ilkelerine tamamen aykırı yasaların değiştirilmesi ve yeni çıkacak olanlara engel olunması için alanlarda sesimizi yükseltmeye devam etmeliyiz.


Bizler; Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bize verdiği seçme ve seçilme hakkımıza her zamankinden daha fazla sahip çıkmak zorundayız.


                Çünkü bizler Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi;


                Yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layığıyız.


ÇÜNKÜ BİZLER TÜRK KADINIYIZ."EDİRNE KADIN DAYANIŞMASI 


·         EDİRNE BELEDİYESİ, 


·         CUMHURİYET HALK PARTİSİ KADIN KOLLARI BAŞKANLIĞI, 


·         CUMHURİYET KADINLARI DERNEĞİ EDİRNE ŞUBESİ, 


·         EDİRNE CEMEVİ DERNEĞİ, 


·         EDİRNE KENT KONSEYİ KADIN MECLİSİ, 


·         EKAME-DER, 


·         HALKEVCİ KADINLAR, 


·         KESK Kadın Komisyonları 


·         MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ EDİRNE KADIN KOLLARI BAŞKANLIĞI, 


·         TÜRK KADINLAR BİRLİĞİ, 


·         TÜRK ÜNİVERSİTELİ KADINLAR DERNEĞİ, 


·         TÜM YEREL SEN Kadın komisyonu, 


·         ÜNİVERSİTELİ KADIN KOLEKTİFİ-----Sponsorlu Bağlantılar-----
Bu haber 456 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum