Reklam
Reklam

Edirne Kadın Dayanışmasından Anneler Günü Basın Açıklaması

Anneler Günü ile ilgili ilk resmi kutlama önerisi Amerika’da 1872 yılında Julia Ward Howe tarafından barışa adanan bir gün olarak tasarlanarak, Boston’da yürüyüşle başladı

Editör: Haber Merkezi
14 Mayıs 2018 - 11:50
Anneler Günü ile ilgili ilk resmi kutlama önerisi Amerika’da 1872 yılında Julia Ward Howe tarafından barışa adanan bir gün olarak tasarlanarak, Boston’da yürüyüşle başladı. Anna Jarvis annesinin ölüm yıldönümü olan mayıs ayının ikinci pazarının anneler günü olarak kutlanması için kampanya başlattı. Bir sene sonra bugün ulusal olarak kutlanmaya başlandı. Türkiye’de ise Anneler Günü ilk kez 9 Mayıs 1955 tarihinde kutlanmaya başlandı.

Bugün Anneler Günü. Sevgisiyle büyüdüğümüz; şefkatiyle ısındığımız; dünyadaki en saf sevginin kaynağı annelerimizin günü… Dünya var olduğundan bu yana yeryüzündeki en kutsal görevi yerine getiren annelerimiz;  sonsuz sevginin, şefkatin, özverinin, sabrın, mücadelenin, hoşgörünün temsilcileridir. Annelik, sadece, bir çocuğu dünyaya getirmekten ibaret değildir. Anne, insanın duygularını, düşüncelerini, karakterini şekillendiren en önemli rol modeldir. Anne her yerdedir; gül kokusunda, kaplanın gözlerinde, belki bir kitabın sayfalarında, fırtınada, gün batımında…

63 yıldır mayıs ayının ikinci pazar günü kutladığımız Anneler Günü’nde Edirne Kadın Dayanışması olarak, geleceğimizin teminatı, birlik ve beraberliğimizin en büyük güvencesi olan annelerimizin ellerinden öpüyor;  yılın sadece bir günü değil; her gün hatırlanıp saygı duyulması gereken annelerimizin bir an önce toplumda hak ettiği değere kavuşmasını diliyoruz.

ANNE KORUYAN KOLLAYAN KİŞİDİR.

Sağlam bireylerin, büyük milletlerin, sağlıklı ilişkilere sahip toplumların arkasında güçlü bir annelik vardır. Anne kol kanat geren, evladının geleceği için kendini arka plana bırakan kişidir. Annelik kişiyi kendisinden daha çok tanıyandır. Yemeyen yediren, giymeyen giydiren annelerimiz, şefkatin, merhametin, fedakarlığın temsilcisidir.  Anne yardır; en önemlisi anne vatandır. Anne ne kadar mutluysa; anne ne kadar güçlüyse; bir ülkede o kadar sağlamdır; kadınıyla, erkeğiyle geleceğe güvenle bakan bir millettir. Anne sevgidir, sonsuz sevendir. Çocuğu için, ülkesi için, geleceği için bazen en ön safta yer almaktan bir an bile tereddüt etmeyen binlerce kahramandan biridir anne.

Bu duygu ve düşüncelerle Türkiye’yi geleceğe taşıyacak genç nesilleri yetiştiren; evlatlarına sınırsız bir sevgi ve sadakatle bağlanan; başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım olmak üzere tüm annelerin Anneler Günü’nü bir kez daha kutluyor; ebediyete intikal eden annelerimizi rahmetle anıyoruz.

Biz Edirne Kadın Dayanışma grubu olarak önümüzdeki milletvekili secimlerinde aday adayı olan kadınların 1. Sıradan aday gösterilmesini önemle talep ediyoruz. Bu talebimizin partilerin genel merkezlerine iletilmesi icin gereğinin yapılmasını istiyoruz. Sandıkta kadının gücünü  görmek isteyenin bu talebimizi desteklemesini bekliyoruz.

KATILIMCILAR

EDİRNE BELEDİYESİ ÖNCÜLÜĞÜNDE;

 • CUMHURİYET HALK PARTİSİ KADIN KOLLARI,

 • CUMHURİYET KADINLARI DERNEĞİ EDİRNE ŞUBESİ,

 • TÜRK ÜNİVERSİTELİ KADINLAR DERNEĞİ,

 • EDİRNE KENT KONSEYİ KADIN MECLİSİ,

 • EDİRNE ÇOCUK HAKLARI DERNEĞİ,

 • EDİRNE CEMVAKFI KADIN KOLLARI,

 • EDİRNE TÜM YEREL SEN KADIN KOMİSYONU,

 • TÜRK KADINLAR BİRLİĞİ,

 • MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ,

 • İYİ PARTİ

 • Ü KADIN SORUNLARI UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ

 • EDİRNE BAROSU KADIN VE ÇOCUK HAKLARI KOMİSYONU


 
-----Sponsorlu Bağlantılar-----
Bu haber 674 defa okunmuştur.

YORUMLAR

 • 0 Yorum