Reklam
Reklam

Edirne Kent Konseyinden Kent Memnuniyet Anketi-2-

"Bildiğiniz gibi, Edirne Kent Konseyi olarak gerek yerel, gerekse merkezi yönetim tarafından gerçekleştirilen çalışmaların kentte yaşayanlarda nasıl karşılık bulduğunu öğrenme amaçlı anketler düzenlem

Editör: Haber Merkezi
13 Ocak 2021 - 06:25

"Bildiğiniz gibi, Edirne Kent Konseyi olarak gerek yerel, gerekse merkezi yönetim tarafından gerçekleştirilen çalışmaların kentte yaşayanlarda nasıl karşılık bulduğunu öğrenme amaçlı anketler düzenlemeye başladık. Kamusal alanlarımızın (Kıyılarımız, Yeşil Alanlar, Park ve Bahçeler, vb) durumu başlıklı Kent Memnuniyet Anketi-1- anketimize katılım devam ediyor.

Anketlerin 2. ise “Altyapı Çalışmaları” başlığını taşıyor. Son seçimlerin ortak vaadi altyapının yenilenmesi idi. 2014 seçimleri sonrasında Belediyemiz tarafından altyapı çalışmalarının şekline dair bir anket yapılmıştı. 10 Ocak 2016 tarihinde yapılan referandumda; ‘İçme Suyu Şebekesi, Kanalizasyon, Yağmur Suyu Toplama Kanalı, Atık Su Arıtma Tesisi projelerinin, sokakları bir defada kazıp hepsini ayni anda mı hayata geçirelim?’ şeklinde yöneltilen soruya, katılanların yüzde 98’i ‘Evet’ yanıtını vermişti.

2014-2019 döneminde altyapı çalışmaları değişik nedenlerle başlanamamıştı. Ancak 2019 yılı Aralık ayında İller Bankası ve Belediyemiz tarafından başlayan altyapı çalışmaları büyük bir hızla devam ediyor. Bu süreçte kentlinin de görüş ve önerilerini almak, yaşanılan sorunları açığa çıkarmak ve idarecilerimize katkı sunmak amacı ile konu başlığımızı altyapı çalışmaları olarak belirledik.

Ankete katılmak isteyen hemşerilerimiz Edirne Kent Konseyi web sitesine girerek bu ankete ve diğerine katılabilir (https://www.edirnekentkonseyi.org.tr/anasayfa/kent-memnuniyet-anketi-2/). Anketlere katılım ne kadar çok olursa objektif sonuca ulaşılır ve idareler tarafından da ciddiye alınır.

“Altyapı Çalışmaları” başlıklı ikinci anketimizdeki sorularımız şöyledir:

1- Kentin altyapısının yenilenmesi vaadi sonrasında Belediyemiz tarafından 10 Ocak 2016 tarihinde yapılan referandumda; ‘İçme Suyu Şebekesi, Kanalizasyon, Yağmur Suyu Toplama Kanalı, Atık Su Arıtma Tesisi projelerinin, sokakları bir defada kazıp hepsini ayni anda mı hayata geçirelim?’ şeklinde yöneltilen soruya, katılanların yüzde 98’i ‘Evet’ yanıtını vermişti. Siz bu ankete katıldınız mı?

02-İller Bankası ve Belediyemiz tarafından 2019 yılı Aralık ayında başlayan altyapı çalışmalarının kentlinin yüzde 98 evet dediği doğrultuda yapıldığını düşünüyor musunuz?  

03-Yapılan referandumun faydalı olduğunu bugünkü altyapı çalışmaları için katkı sağladığını düşünüyor musunuz?

04- Altyapı çalışmaları bittiğinde, Edirne’de yağmurlarda göle dönen sokaklar, su basan bodrum manzaralarından kurtulacağımızı düşünüyor musunuz?

05-Altyapı çalışmaları bittiğinde, suyunuzu çeşmeden içmeyi düşünüyor musunuz?

06-Altyapı çalışmalarının, fen ve sanat kurallarına uygun, teknolojinin gerektiği gibi kullanılarak yapıldığını düşünüyor musunuz?

07-Altyapı çalışmaları sonrasında kentin 30 yıl (2050 yılına kadar) böyle bir sorun yaşamayacağı söylenmişti. Siz Edirne’nin kaç yıl altyapı sorunu olmayacağını söyleyebilirsiniz?

08-Alt yapı çalışmalarının neden olduğu bir kaza geçirdiniz mi?

09-Altyapı çalışmalarından dolayı herhangi bir maddi kayıplı durumla karşılaştınız mı?

10-Altyapı çalışmalarının Edirne’mizin eski / yeni tüm yerleşimini içeren, yeni imara açılan / açılacak yerleşim alanlarını da kapsayan, kentin uygulama imar planları ile bütünlüklü / uyumlu olduğunu düşünüyor musunuz?

Web sitemizde devam eden birinci anketin bugüne göre sonuçları şöyledir.

Katılanların cinsiyeti, yaşı ve sorulara verilen yanıtların oranları;

Cinsiyetiniz: (37.8) K         (62.2)E

Yaş Aralığınız: (5.5)25 yaş altı         (41.2)25/45 yaş arası

                          (47.2)45/65 yaş arası           (6.1)65 ve üstü

01-DSİ Müdürlüğü tarafından yapılan ıslah çalışmaları sonucu,  Meriç Nehri Yatağı beton duvarlarla çevrili bir kanal durumuna getirilmiştir.  Bu proje hakkında düşünceniz nedir?

 (5.1)Çok beğeniyorum        (26.2)Beğeniyorum

(21.0)Beğenmiyorum           (43.1)Hiç beğenmiyorum      (4.6)Fikrim yok

Genel Sonuç; yüzde 64,1 ile beğenmeyenler açık ara önde, beğenenler; yüzde 31,3

02- Meriç nehri Söğütlük tarafında seddeler üzerinde oturma grupları, beton barbeküler ve kamelyalar yapılmıştır. Bu çalışmalar hakkında düşünceniz nedir?

 (13.4)Çok beğeniyorum       (36.2)Beğeniyorum

(19.6)Beğenmiyorum          (26.7)Hiç beğenmiyorum           (4.1)Fikrim yok

Genel Sonuç; yüzde 49,6 ile beğenenler önde, beğenmeyenler; yüzde 46,3

3-Meriç Nehri Belediye Protokol Evi ile Bosnaköy tarafında düzenlenen beton barbeküler ve kamelyalar hakkında ne düşünüyorsunuz?

 (13.9)Çok beğeniyorum      (36.4)Beğeniyorum

(19.6)Beğenmiyorum            (25.1)Hiç beğenmiyorum           (5.0)Fikrim yok

Genel Sonuç; yüzde 50,3 ile beğenenler önde, beğenmeyenler; yüzde 44,7.

04- Tunca kıyısında (Cuma Pazarı arkasında) içinde yürüyüş yolları, piknik alanları, 150 dolayında güneş enerjili aydınlatma direği ve çocuk oyun parklarından oluşan tesisler yapılmıştır. Yapılan bu çalışma hakkında düşünceniz nedir?

(10.9)Çok beğeniyorum        (40.3)Beğeniyorum

(13.0)Beğenmiyorum            (20.1)Hiç beğenmiyorum    (15.7)Fikrim yok

Genel Sonuç; yüzde 51,2 ile beğenenler önde, beğenmeyenler; yüzde 33,1

05-DSİ tarafından, taşkınları önlemek amacı ile yapılan Kanal Edirne projesi hakkındaki düşünceleriniz nedir?

(5.8)Çok beğeniyorum            (36.0)Beğeniyorum

(15.7)Beğenmiyorum            (25.5)Hiç beğenmiyorum       (17.0)Fikrim yok

Genel Sonuç; yüzde 41,8 ile beğenenler, beğenmeyenler; yüzde 41,2. Denk sayılır.

06- Belediyeye ait yeşil alan ve parkların kişi ve gruplara verilip işletilmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

(2.1)Çok beğeniyorum         (10.7)Beğeniyorum

(23.0)Beğenmiyorum         (56.0)Hiç beğenmiyorum           (8.2)Fikrim yok

Genel Sonuç; yüzde 79.0 ile beğenmeyenler açık ara önde, beğenenler; yüzde 12,8.

Kentlerin ortak yaşam alanları olduğunu bilen bizler demokrasinin de katılımla sağlanacağını bilen hemşerilerimizin ankete katılmasını bekliyoruz. Anketimize katılacak tüm hemşerilerimize şimdiden teşekkür ederiz."

Edirne Kent Konseyi Yürütme Kurulu

Ziya Gökerküçük

12.01.2021

-----Sponsorlu Bağlantılar-----
Bu haber 107 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum