Reklam
Reklam

Edirne Kent Müzesi Kapılarını Açıyor...

Bana göre bir Belediye Başkanının yapabileceği en büyük hizmetlerden biri yarın hizmete giriyor Yaşayan insanları bırakın ama şayet onlara malum oluyorsa ölüler bile minnet duyup teşekkür edeceklerdir

Editör: Haber Merkezi
04 Mayıs 2017 - 05:59

Bana göre bir Belediye Başkanının yapabileceği en büyük hizmetlerden biri yarın hizmete giriyor


Yaşayan insanları bırakın ama şayet onlara malum oluyorsa ölüler bile minnet duyup teşekkür edeceklerdir bu hizmet için.


Hafız ağa ve Vali Fahri Yücel başta olmak üzere o konağın bu günlere gelmesinde emeği geçenler; “tebrikler sana Başkan. Bu eseri en yararlı bir hizmet olarak Edirnelilere armağan ettiğin için” diyeceklerdir onlara malum olduğu takdirde.


Hele hele Fahri Yücel Valimiz.


Onu tanıyan ve onunla çalışan bilir onun nasıl bir devlet millet sevdalısı olduğunu ve Edirne için yapamayacağı fedakârlıklar bulunmayan bir yönetici olduğunu.


Çünkü onun girişimleri ile Edirne Valiliği ve TBMM Kültür ve Sanat Dairesi

Başkanlığından sağlanan maddiyat ile şahıslardan satın alınıp restore edilmişti.

İttihat ve Terakki cemiyetinin gizli toplantılarına ev sahipliği yapmış olan bu tarihi yapı, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun onayladığı Rölöve, Restitüsyon ve Restorasyon projeleri uygulanarak ÇEKÜL Vakfı tarafından yaptırılmıştı.


Bu onarım sonrasında Edirne Valisi Fahri Yücel Kent Tarihi Müzesi adıyla hizmet vermeye başlayan bu tarihi yapı onun ölümünden sonra Belediyenin bazı birimlerinin görev yaptığı daire şeklinde kullanılmaya başlanmıştı.


Taki; Başkan Gürkan’ın bu konudaki duyarlılığını hareket ettirip olaya el atmasına kadar.


Görmedik ama çok mükemmel bir Müze haline getirildiği ifade ediliyor.


İnşallah yarın açılışta tüm Edirneliler ile birlikte bizde bu güzellikleri göreceğiz kısmet olursa.


Belediye Başkanı Recep Gürkan en önemli projelerinden biri olan Edirne Kent Müzesinin Edirne’nin 1. Murat tarafından fethinin 656. yıldönümü olan 5 Mayıs’ta kapılarını ziyarete açacağını duyurdu.


Edirne’yi taçlandıracak, geçmişten geleceğe ışık tutacak olan Edirne Kent Müzesi için Trakya Kalkınma Ajansı’nın 2015 yılı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında, Edirne Belediyesi’nin hazırladığı, “Tarihi Değerleri ile Yaşayan ve Yaşatılan Edirne” isimli proje başarılı bulunarak, Belediyeye ait Hafız ağa Konağı’nın, “Edirne Kent Müzesi” olarak düzenlenmesi için çalışmalar başlatılmıştı.


Edirne Halkı’na söz verdikleri Kent Müzesi’ni hayata geçirmenin gururunu ve mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Osmanlı’ya başkentlik yapmış bir kentte Kent Müzesi olmaması büyük bir eksiklikti. Açık hava müzesi konumundaki Başkent Edirne’ye ‘Kent Müzesi’ni kazandırmak için harekete geçtik. Uzun çalışmalarımız doğrultusunda müzemiz tamamlandı. Müzede Edirne Kenti’nin kuruluşundan bugüne kadar tarihi, coğrafi, kültürel, sosyal, ekonomik, ticari ve turistik yapısına ilişkin gelişimi ve bu gelişim süreci içinde önem arz eden şahıslar, olaylar ve kentin kırılma dönemlerine ilişkin araştırmalar ve bu araştırmalar yoluyla tüm sergi ve sunum alanlarına yer verdik. Ayrıca müzemizde bilgi ve belgeler ile görsel objeler, eserler ve envanterler de yer aldı. Edirnelileri kendi değerleriyle yeniden buluşturacak” açıklamasını yaptı.


Tebrikler Başkan Recep Gürkan.


Tarihi bir esere işlev kazandırdığın için, Vali Fahri Yücel’in hayallerini ve arzularını hayata geçirdiğin için, gelecek kuşaklara tarihimiz ile ilgili öğeler ile dolu bir müze bırakacağın için teşekkürler.


Çok yakında gerçekleşecek olan Nikâh salonunun açılışını da yaşamak dileğiyle. Melih YURDUSEVEN

-----Sponsorlu Bağlantılar-----
Bu haber 456 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum