Reklam
Reklam

Edirne Tarım ve Orman İl Müdürlüğünden Bilgilendirme

Edirne Tarım ve Orman İl Müdürlüğü yazılı bir açıklama yaparak 2020 yılı üretim sezonunda tarımsal ve hayvansal üretim ile vatandaşların güvenilir gıdaya ulaşımı, Edirne'nin mevcut tarımsal üretim dur

Editör: Haber Merkezi
03 Nisan 2020 - 14:39
Edirne Tarım ve Orman İl Müdürlüğü yazılı bir açıklama yaparak 2020 yılı üretim sezonunda tarımsal ve hayvansal üretim ile vatandaşların güvenilir gıdaya ulaşımı, Edirne'nin mevcut tarımsal üretim durumu, Tarım ve Orman Bakanlığının tarımsal desteklemeleri, İl ve İlçe Müdürlüklerinin faaliyetleri hakkında bilgilendirme de bulundu.

Yapılan açıklama da şu ifadelere yer verildi:

"Tüm dünyada olduğu gibi Ülkemizi ve İlimizi de etkileyen COVİD-19 salgınıyla mücadele kapsamında, 2020 yılı üretim sezonunda tarımsal ve hayvansal üretim ile vatandaşlarımızın güvenilir gıdaya ulaşımı, İlimizin mevcut tarımsal üretim durumu, Tarım ve Orman Bakanlığının tarımsal desteklemeleri, İl ve İlçe Müdürlüklerimizin faaliyetleri hakkında halkımızı bilgilendirme ihtiyacı doğmuştur.

İlimiz 102.894 hektar sulu tarım alanı 211.241 kuru tarım alanı olmak üzere toplamda 314.135 hektar verimli tarım arazisi ile ülkemiz tarımında önemli bir yere sahiptir. Tarımsal arazimizin yaklaşık  % 97 ’si tarla, % 2’si sebze, % 1’ i ise meyve ve bağ arazileridir. 2019 yılı TÜİK verilerine göre İlimiz; Ülkemiz çeltik üretiminin %43 ünü sağlayarak  431.658 ton üretim ile 1. sırada, kanola üretiminin % 11 ini sağlayarak 20.095 ton üretim ile 3. sırada, ayçiçeği üretiminin %13 ünü sağlayarak 249.569 ton üretim ile 4.sırada ve ekmeklik buğday üretiminin de %3 ünü sağlayarak 487.094 ton üretim ile 8. sırada yer alarak Ülkemiz tarımsal üretimine önemli katkı sağlamaktadır.

İlimizde dönem itibarı ile tarımsal üretimle ilgili İl ve İlçe Müdürlüklerince yapılan saha çalışmalarında;

Buğday tarımında; gübreleme ve koruyucu ilaç uygulamalarının çiftçilerimiz tarafından zamanında yapılmış olduğu,  hali hazırda buğday ekili alanlarda yağışların bitkinin ihtiyaç duyduğu zamanlarda gerçekleşmesinden dolayı gelişiminin iyi olduğu ve bu süreçte herhangi bir ürün kaybı yaşanmayacağı, İlimizin diğer bir önemli ürünü olan ayçiçeği ekimi için toprak hazırlığı çalışmalarının devam etmekte olduğu, yer yer ekilişlerin başladığı görülmüştür.  Çeltik üretimine yönelik olarak da toprak hazırlama işlemleri yine çiftçilerimiz tarafından gerçekleştirilmeye başlanmıştır. Sebze üretimi konusunda yaptığımız saha çalışmalarında ise üreticilerimizin sebze fidelerini (domates, biber, patlıcan vb.) hazırladıkları , hazırlanan fidelerin dikimi bulunduğumuz ay içerisinde gerçekleştirilecektir.

Çiftçilerimizin, tarlaya ulaşımında her hangi bir aksama yaşanmamakla beraber aynı zamanda tohum,  ilaç ve gübre gibi tarımsal girdilerin piyasadan temininde de bir aksama bulunmamaktadır. Halkımız tarafından da tarım takvimine göre tüm çiftçilerimizin işlerinin başında olduğu bilinmelidir.

Bu zorlu süreçte Tarım ve Orman Bakanlığımız da çiftçilerimizin yanında olmakta ve bu çerçevede üreticilerimize 177.379.487,00 TL. Bitkisel Üretim, 40.150.311,00 TL. Hayvancılık Destekleri olmak üzere toplamda 217.529,798,00 TL destekleme ödemesi 2020 Yılı İçerisinde belirlenen ödeme takvimine göre zamanında ödenmiştir. Tarım ve Orman Bakanlığımızca tarımsal üretimde oluşabilecek finans sıkıntısının önüne geçmek amacı ile T.C. Ziraat Bankası A.Ş. Ve Tarım Kredi Kooperatiflerince Tarımsal Üretime Dair Düşük Faizli Yatırım ve İşletme Kredisi Kullandırılmasına İlişkin Uygulama Esasları Tebliği yayımlanmış olup, Tebliğ kapsamında Geleneksel bitkisel üretim yapan işletmeler, 50 bin TL’ye kadar faizsiz kredi kullanabilecek, 50 bin TL üzeri krediler ise en az yüzde 50 oranında sübvanse edilecek, Geleneksel hayvansal üretim yapan işletmeler ise, 100 bin TL.’ye kadar faizsiz kredi kullanabilecek, 100 bin TL. üzeri krediler ise en az yüzde 50 oranında sübvanse edilecektir.

Tarım ve Orman Bakanlığımız, birçok konuda çiftçilerimize verilen desteklemelere başvuru imkanını elektronik ortamda yapabilmelerinin yolunu açmış olup, son olarak da buzağı desteklemesine başvuru yapmadan tüm üreticilerimizi başvuru yapmış kabul edilmiştir.

Yine, Tarım ve Orman Bakanlığımızın en önemli ve öncelikli görevlerinden biri olan halkımızın güvenilir gıdaya kesintisiz bir şekilde erişiminin sağlanması kapsamında;  İlimizde faaliyet gösteren tüm gıda üreten ve satışa arz eden işletmelerin gerek Cumhurbaşkanlığı Kararnameleri gerekse de Edirne Valiliğimizin Coronovirüs (Covid-19) mücadelesi kapsamındaki uyulması gereken kurallara dair kararları gereği gıda kontrol görevlilerimizce yoğun olarak denetim ve bilgilendirme çalışmaları yapılmakta ve bu çalışmalara devam edilmektedir.

Tüm dünyada insan sağlığı üzerinde büyük bir tehdit oluşturan COVID-19 salgınının ülkemizde görülmeye başladığı İlk günden bu yana tartışmasız tüm vatandaşlarımızın öncelikli tüketim malzemesi olan ekmeğin ve pazaryerleri ile marketlerde satışa sunulan yaş meyve ve sebzelerin el değmeden son tüketiciye arzının sağlanması amacıyla ambalajlanması gibi önemli kararlar alınmış ve uygulamaya konulmuştur. Yine tüm gıda üretim ve satış yerlerinde COVİD-19 salgınının yayılmasının önlenmesi kapsamında uyulması gereken kurallara dair afişler bilgilendirme denetimleriyle işyeri sahiplerine ulaştırılmaya devam etmektedir.

İlimizde faaliyet gösteren un, yağ ve çeltik fabrikalarının üretimlerinde devamlılığın sağlanması da kurumumuzun öncelikli görevlerinden bir diğeri olup, bu işletmeler İlimiz ve Ülkemizin un, yağ, pirinç ihtiyacını karşılamak için hali hazırda üretimlerine devam etmektedir.

Bitkisel ve hayvansal üretim faaliyetlerinin aksatılmadan sürdürülebilirliğinin sağlanması ve gıda arzının karşılanması noktasında; çok değerli çiftçilerimiz, üreticilerimiz  üretim tesislerinin başında olup; İl ve İlçe Müdürlüğümüz personelleri de hayvan hastalıkları ile mücadele,  gıda denetim hizmetleri, ithalat ve ihracat kontrolleri ile bitkisel ve hayvansal üretimin devamlığı için sahada görevlerinin başındadırlar.

Bu vesile ile C0VİD-19 salgını ile cansiperane savaşan başta sağlık personeli olmak üzere,  özellikle tarımsal üretimde en ön safta yer alan, yaz, kış, soğuk, sıcak demeden üretim yapan çok kıymetli çiftçilerimize, üreticilerimize, görevi başında fedakarca çalışan kurumumuz ve diğer kurumlarımızın tüm personellerine teşekkür ederiz." ///Haber Merkezi

 

 

 

 

 

 
-----Sponsorlu Bağlantılar-----
Bu haber 116 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum