Reklam
Reklam

Edirneli Çocuklar, 'Çocuk Dostu Kent' İçin Çalışıyor

Edirne Kent Konseyi, Edirne’nin Çocuk  Dostu Kent olması için  seri toplantılar düzenliyor

Editör: Haber Merkezi
21 Mart 2018 - 05:54
Edirne Kent Konseyi, Edirne’nin Çocuk  Dostu Kent olması için  seri toplantılar düzenliyor. Çocuklar, bu kapsam da 03.Mart 2018 Cumartesi günü Belediye Meclis Salonunda bir araya geldiler.

Toplantıya, kentin farklı kesimlerinden farklı yaş gruplarından 35 çocuk katıldı. Kolaylaştırıcılığını lise öğrencileri Aleyna Koç ve İlya Yaraş'ın yaptı. Toplantıda “Çocuk Hakları Bildirgesi” ve “Edirne'mi Boyuyorum” kitapçıkları dağıtıldı. Toplantıyı düzenleyen Edirne Kent Konseyi Çocuk Çalışma Grubu tarafından Edirne Çocuk Hakları Derneği ve Belediye'nin tanıtımı ve sorumlulukları anlatıldı. B.M. Çocuk Hakları Sözleşmesinde yer alan hakları, Çocuk Dostu Kent hakkında bilgi verildi.

Toplantının sonunda tekrar bir araya gelmeyi kararlaştıran çocuklar ikinci toplantılarını da 10.Mart 2018 Cumartesi günü Edirne Belediye Başkanlığı Dr. Fatma Şakir Memik salonunda yaptılar. Bu toplantıda kendi aralarında seçtikleri yürütücü heyet ise 17 Mart günü Edirne Kent Konseyi Toplantı Salonunda toplandı.

Bu toplantılarda çocuklar, nasıl bir kent nasıl bir dünyada yaşamak istediklerini konuştular. Çocuklar nasıl bir kent istediklerini şöyle ifade ettiler:

 • Öncelikle güvenli bir kentte yaşamak istiyoruz.

 • Ailelere, çocuk eğitimi konusunda eğitimler verilmeli. Çocuklara kendini tanıtma, ifade etme testleri yapılmalı. Çocuklara hayallerini geliştirebilme, hayal kurabilme olanakları sağlanmalı. Çocukların yaşamı öğrenebilmesi için uygulamalı olanaklar sağlanmalı.

 • Çocuk istismarına karşı “çocuk susar, sen susma” sloganı yerine çocuğun susmamasını, haykırmasını öğreten etkinlikler yapılmalı. Çocuk istismarında çocuğun suçlu olmadığı duygusu aşılanmalı, öğretilmeli.

 • Çocuk parkları engelli-engelsiz tüm çocuklara uygun olmalı. Engelli çocuklara daha fazla önem verilmeli. Toplumsallaştırma amacıyla özel seminerler düzenlenmeli. Kaldırımlarda engelliler için yapılan sarı şeritler bazen ağaca, bazen karayoluna, bazen kapıya çıkabiliyor, bu aksaklıklar düzeltilmeli. Engellilere yaklaşım, engellilerle ilişki kurma konusunda büyükler ve çocuklar eğitilmeli.

 • Kantinlerde sağlıklı besinler satılmalı.

 • Çocuk parklarında lavabo, güvenlik kamerası gibi donatılar olmalı. Kenar mahallelerde oyun alanları arttırılmalı, trombolin türü enerji boşaltıcı donatılar konmalı.

 • Okul bahçelerinde mesai saatleri dışında oyun oynayabilmek için güvenlik önlemleri alınmalı ve buraları kötü kullananlara engel olunmalı.

 • Hayvanları koruma, ağaçları ve doğayı sevme, kan bağışı gibi sosyal sorumluluklar etkinliklerle çocuklara kazandırılmalı. Çocuklar, sokakta yaşayan hayvanlardan korkmak yerine onları sevmeyi, zarar vermemeyi öğrenmeli.

 • Araç sürücülerinin özellikle okul yakınlarında uyarılara dikkat etmeli ve denetlenmeli. Okullara bisiklet ile güvenli olarak gidilebilmesine uygun düzenlemeler yapılmalı.

 • Toplu taşıma araçlarında çocuklara örnek sürücü davranışları olması için sürücü eğitimleri verilmeli.

 • Durak ve parklarda dolap içinde kitap bulundurma gibi kitap okuma alışkanlığını geliştirici alanlar yaratılmalı. Sokak kütüphaneleri, kitap okuma etkinlikleri yapılmalı. Edebiyat seven çocukları bir araya getiren, teşvik eden etkinlikler yapılmalı.

 • Çocukları resim ve heykele teşvik etmek, yeteneklerini geliştirmelerine olanak sağlamak amacıyla kamusal alanlar yaratılmalı. Güvenliğini büyüklerin sağladığı kentin değişik yerlerinde resim müzik, vb gösterilerin yapılması için ortam sağlanmalı. Okullarda ürettiğimiz eserlerin okulu aşıp kentin değişik açık-kapalı alanlarında sergilenebilmesine olanak sağlanmalı.

 • Afet anında çocukların davranışları konusunda, Japonya'daki deprem evleri gibi pratik eğitimler verilmeli. Kent meydanları ve yeşil alanları, afet anında toplanma yerleridir ve bu yerlerin düzenlemesi de buna göre yapılmalı. Bağımlılıktan koruyucu çalışmalar ve etkinliklerle çocukların buna bulaşması önlenmeli.

 • Tarihi yapılar çevresiyle birlikte korunmalı. Tarihi binalar yıkım tehlikesi ve içlerinde olumsuz durumlar olan mekanlar durumundan kurtarılmalı. Kenti kirleten duvar yazıları silinmeli.

 • Kent meydanları törensellikten kurtarılıp yaşam alanı olarak düzenlenmeli sanatsal değeri olan heykellere yer verilmeli.

 • Kentin çocukları üç akarsuyu olan kentimizde sudan yararlanamıyor. Buna uygun donatılar yapılmalı.

 • Farklı ülke kültürlerini tanıtıcı etkinlikler arttırılmalı ve çocukların katılımı sağlanmalı. İlde, bölgede ve Balkanlarda kardeş okullarla ilişkiler kurulmalı. Düzenlenecek etkinliklerle Balkanlar ve bölgemizde unutulmaya yüz tutmuş geleneksel çocuk oyunları öğretilmeli. Edirne'ye özgü sanatlar çocuklara aktarılarak öğretilmeli.

 • Evde genellikle çocukların yaptığı atık ayrıştırma konusunda okullarda eğitimler verilmeli.

 • Çocuklara yönelik ayda bir kez çocuk filmleri günü düzenlenmeli.

 • Evlenenlere fidan dikme görevi verilmeli.


Toplantılara devam edecek olan çocukların asıl amaçları; öncelikle Edirne Kent Konseyi Çocuk Çalışma Grubu olarak; Edirne Çocuk Hakları Derneği ve Edirne Belediye Başkanlığı'nın desteği ile 29 Nisan 2017 tarihinde Edirne Engelsiz Yaşam Merkezi bahçesinde yapılan “Çocuk Dostu Kent Çocuklar Konuşuyor” etkinliğinin geleneksel hale gelmesin sağlamak. Geçen yıl büyükler tarafından sağlanan etkinliğin yine Nisan 2018 de yapılacak olan “Çocuk Dostu Kent Çocuklar Konuşuyor 2 “ olarak yapılması ve  her aşamasını kendileri düzenlemek. Devamında ise Edirne Kent Konseyi Çocuk Meclisi'ni oluşturmak.

 

Edirne Kent Konseyi Çocuk Çalışma Grubu Sözcüsü Firdevs Selvili de yaptığı açıklama da: “Biz yetişkinler de kentimizde öncelikle çocukların üstün yararı düşünülerek iş yapılması, çocukların kentin yönetimine etkin katılımları, farklı semtler, farklı okullardaki çocuklarımızın kaynaşıp ortak kent kültürünü geliştirebilmeleri için  çocukların bir araya gelmesini, konuşmalarını önemsiyoruz. Çocuk dostu kentin en önemli unsuru olan Çocuk Meclisinin kurulması ve çocukların kentin yönetimine aktif katılımları için çocuklarımıza destek olmayı taahhüt ediyoruz” dedi. Haber Merkezi
-----Sponsorlu Bağlantılar-----
Bu haber 362 defa okunmuştur.

YORUMLAR

 • 0 Yorum