Reklam
Reklam

EDİRNE'NİN ÇEŞMELERİ…

Tarihi Şehir Edirne’mizi anlatırken; onun sinesinde barındırdığı birçok tarihi eserden söz ederiz

12 Ekim 2020 - 00:33
Tarihi Şehir Edirne’mizi anlatırken; onun sinesinde barındırdığı birçok tarihi eserden söz ederiz.

Bu tarihi eserlerden bir bölümü de çeşmelerdir.

Şehrin tarihi dokusunda hangi mahalleye girerseniz girin; mutlaka bir tarihi çeşmeyle yüz yüze geleceksiniz.

Bizi bu tarihi çeşmelerin varlığından haberdar eden ve de yaşama yeniden kazandırılmasında en büyük pay sahibi olan kişi, hiç tartışmasız kulakları çınlasın çok değerli arkadaşım Ayhan Tunca’dır.

Önceki dönem valilerimizden Sn. Nusret Miroğlu bir basın toplantısında konuya ilişkin konuşmasında;“Edirne Şehri’nde köprüler Beyazıt Hoca’dan, çeşmeler ise Ayhan Hoca’dan sorulur.” diye bir tespitte bulunmuştu.

Bu çeşmelerin başında Meriç Köprüsü bitişinde Hacı Adil Bey Çeşmesi, Eski Cami karşısındaki parkta yer alan tarihi Asker çeşmesi ile Eski Cami karşısındaki Belediye Dükkanlarının başında yer alan Arslanzade Çeşmeleridir.

Asker Çeşmesi Valilik ve Belediyenin işbirliği ile onarıldı ve şu anda kullanılır hale getirildi.

Buradan Valimize ve Belediye Başkanımıza diğerlerinin de ayni şekilde bakıma alınıp hizmete sokulması ve Tarihe saygı hem de gelen yerli yabancı turistlerin eleştirilerini önlemek bakımından çok yerinde bir hizmet olacaktır.

Aslında bu konuda birçok Vali döneminde girişimler başlatılmıştı.

Nusret Miroğlu ve Dursun Ali Şahin Valilerimiz bu konuda önemli girişim ve çalışmalar yapmışlardı.

Miroğlu Valimiz ile o dönemin Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi arasında yaşanan uyumsuzluk ve geçimsizlik bu konuya da sirayet etmiş ve çok olumlu bir girişim gerçekleşememişti.

Vali çeşmelerin onarımını bir komisyon kurarak tamamlama kararı almış ve şehrin ileri gelenleri ile iş adamlarını da davet ederek ETSO da bir toplantı gerçekleştirmişti. Bu hayırlı faaliyette ben de görevlendirilmiş ve çeşmelerin hayırsever vatandaşlara onarım için verilmesi konusundaki törende sunucu olarak görev almıştım. Ve o gece bir çok çeşme iş adamlarımız ve müteahitlerimiz tarafından onarım için kapış kapış paylaşılmıştı. Ne olduysa oldu ertesi gece Belediye başkanı bir açıklama yaparak çeşmelerin kendilerine ait olduğunu ve Belediye olarak bunları en iyi şekilde yapma gücüne sahip olduklarını belirterek herkesin şevkini kırmıştı. Hatta ben ertesi günkü yazımda “bırak be başkanım hazır gönüllü olarak yapmak isteyenler var. Zaten belediyenin maddi açıdan sıkıntıda olduğunu söylüyorsun, bırak ta yapsınlar” ifadeler kullanmıştım. İşte o zaman yazdığım yazımın bir bölümü ile yazımı tamamlamak istiyorum yazımı;

“”””Daha sonra duydum ki bu çeşmelerin onarımı işi ile ilgilenecek olan Derneğin başkanı Mustafa Hatiplermiş. Yani belediye başkanı Hamdi Sedefçi'nin rakibi Hatipler. Hal böyle olunca başkanın kanı kabarmış ve müseade etmeme kararı almış. Aslında bu iş Valilik tarafından yaptırılan bir iş olduğu için Vali bey tavır koyarak “bu iş olacak” diyebilir miydi ?  bilemem ama ben Vali olsam derdim. Veya “madem başlamış olan işi durdurup ben yapacağım dediniz. O halde bu işi şu tarihe kadar bitirmelisiniz” diyebilmiş miydi ?bilemem. Ama ben Vali olsam derdim. Ama Olmaz öyle şey der Valimiz zannederim. Olmaz tabii ki. Çünkü ben de Vali olamam ya. Sonra ne oldu ?

Bir iki tane göstermelik çalışmanın ardından “harç bitti yapı paydos” denmiş ve öylece bırakılmış. Başkanımızın daha elzem gördüğü işler bittikten sonra belki onlara da sıra gelir ve birçok tarihi çeşmemiz gün ışığına çıkarılmış olur. Heykel işleri biraz hafiflerse zannederim yeni yılın başında yani görev süresi dolmadan bu işleri de bitirir başkanımız. Çünkü tarihi çeşmelerin heykeller kadar önemli olduğunu bilir ve kabul eder başkan. Bana ve gazetemizde çalışan ve bu konuların uzmanı olan Ayhan Tunca hocamıza bir çok kez vatandaşlarımız bu konuları aktararak yardım talebinde bulunmuştur. Sayın başkanımızdan Edirneli ve bu konuya duyarlı vatandaşlarımız adına istiyorum ki, bu tarihi çeşmelerin onarımını bir an önce gerçekleştiriniz. Çünkü bu sizin en önemli görevleriniz arasında yer alan konulardan biri. Sonra bu vatandaşlar hesap sorarlar insana.Hem de afsız ceza verirler. Korkusuz olmaya gerek yok başkanım.”””
-----Sponsorlu Bağlantılar-----
Bu haber 89 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum