Reklam
Reklam

"Edirne'nin göbeğine yeni bir AVM veya HOTEL mi Yapılacak?"

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Tekirdağ Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Nihat Çolak, Edirne İl Özel İdaresinin tesislerinin bulunduğu yerle ilgili plan değişikliğine gidildiğini, burasının AVM veya Hotel

Editör: Haber Merkezi
31 Mart 2021 - 13:06

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Tekirdağ Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Nihat Çolak, Edirne İl Özel İdaresinin tesislerinin bulunduğu yerle ilgili plan değişikliğine gidildiğini, burasının AVM veya Hotel yapılacağı konusunda duyum aldıklarını belirterek böyle bir durumda olası tehlikelere dikkat çekti.

Çolak, yaptığı yazılı açıklama da şu ifadelere yer verdi:

"Edirne İl Özel İdaresi; DSİ Bölge Müdürlüğü yanı, RYS Hotel karşısında bulunan 1,3ha (13.000m2) alandaki tesislerini, "trafiği tehlikeye düşüren vakalar yaşanması" nedeni ile kent dışında taşımaya karar vermiş. Fakat daha gitmeden bu alanı TİCARET+TURİZM alanı yapmak için de plan değişikliğine gitmiş.

Üstelik plan değişikliği gerekçesi olarak "kentin turizm alanında tanıtımı, sunumu ile konaklama kapasitesinin nitelik ve nicelik bakımından artmış olmakla birlikte hala yetersiz" olduğunu da belirtmiş. Yani; 'ben buradan taşınıyorum ama yerine, ne yapılacağını da belirleyeyim, hotel yapılsın' demiş!

Neden 'ben buradan taşınıyorum, burası yeşil alan ve park olsun veya -pek minik sayılmasa da (13.000m2)- mini kent park olsun dememiş? Yer değiştirmesine gerekçe olarak; 'Trafiği tehlikeye düşüren vakalar yaşanması' sayan kurum; yerine önerdiği otel veya AVM'nin de trafik yoğunluğu yaratacağını bilememiş mi?

Bölgede eski terminal ve önünde azda olsa yeşil alan ve parkın kaldırılarak devasa bir kütlenin (Erasta AVM) yapılmasının bile nasıl araç yoğunluğu yarattığını, trafiği olumsuz etkilediğini yaşayarak gördük. Yeni bir Hotel / AVM'nin burada ki ulaşımı felç edeceği apaçık ortadır.

Soruyoruz;

İl Genel Meclisi'nin bu plan değişikliğinden haberi var mıdır?

Edirne Belediyesi'nin bu plan değişikliğinden haberi var mıdır? Edirne Belediyesi plan değişikliğine kurum görüşü bildirmiş midir? Görüş bildirmiş ise nasıl bir açıklama yapılmıştır?

Edirne İl Özel İdaresi'nin taşınarak bırakacağı 13.000m2 alan kamusal alandır. Halkın, Edirnelilerin alanıdır. Bu alanın geleceğine de Edirne halkı karar vermelidir. Bu alan ranta kurban edilmemelidir."///Haber Merkezi

-----Sponsorlu Bağlantılar-----
Bu haber 300 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum