Reklam
Reklam

Eğitim Fakültesi Hangi Bölümleri Kapsar?

Eğitim Fakültesi Hangi Bölümleri Kapsar? Eğitim Fakültesi Mezunları Nerelerde Görev Alabilirler? Eğitim Fakültesi’nde Hangi Dersler Verilmektedir?

Editör: Haber Merkezi
05 Mayıs 2021 - 10:42 - Güncelleme: 05 Mayıs 2021 - 10:44
Eğitim Fakültesi Nedir?
 
 Eğitim fakültesi isminden de anlaşılacağı üzere, eğitim-öğretim elemanları yetiştirmeyi gaye edinmiş bir fakülte türüdür. Bu fakülteden mezun olan öğrenciler öğretmen olabilmektedirler. Bunun dışında fakülte içerisinde akademik performans durumlarına bakılarak, fakültede öğretim görevlisi olarak çalışıp profesörlüğe kadar yükselebilmektedirler. Amaçları eğitim alanında ilerlemek olan her öğrenci eğitim fakültesini tercih etmektedir.
 
 Eğitim Fakültesi Mezunları Nerelerde Görev Alabilirler?
 

 Eğitim fakültesini başarıyla bitirmiş olan öğrenciler başta Milli Eğitim Bakanlığı olmak üzere fazlasıyla eğitim kurumlarında çalışabilirler. Bu kurumlar, dershaneler, özel okullar, meslek edindirme kursları, toplum eğitim merkezleri, çeşitli kurumlarda görev alabilmektedirler. Milli Eğitim Bakanlığı’nda görev almak isteyen eğitim fakültesi mezunlarının KPSS ( Kamu Personeli Seçme Sınavı ) na katılmaları gerekmektedir. Bu sınav sonucunda yüksek bir puan almak atanmak için önem arz etmektedir. Keza bu sınavın sonucunda branştaki atama sayısı, puan durumu, tercih durumuna göre atanabilirler veyahut açıkta kalabilirler. Atanamayıp diğer kurumlara yönelen ya da başka işlere yönelen kişi sayısı da oldukça fazladır.
 
 Eğitim Fakültesi’nde Hangi Dersler Verilmektedir?
 
 Eğitim fakültesinde hangi dersler verilmektedir sorusu aslında üniversiteden üniversiteye, fakülteden fakülteye göre değişiklik gösterebilmektedir. Çünkü her üniversitenin, her fakültenin eğitim programı farklılık teşkil etmektir.
 
 Eğitim Fakültesi Hakkındaki İstatistikler Nelerdir?
 
 Günümüzde, Türkiye’de 93 tane eğitim fakültesi bulunmaktadır. Bu fakültelerde okuyan öğrenci sayısı da 200 Bini geçmiş olduğu bilinmektedir. Bu rakamda da eğitim fakültelerinde okuyan öğrenci sayısının da neredeyse yüzde 9’lara tekabül ettiği bilinmektedir.
 

 Eğitim Fakülteleri Hangi Bölümleri Kapsar?
 
 Eğitim fakültesinde birçok bölüm bulunmaktadır. Bu bölümlerdi madde madde sıralayıp hangi bölümü bitirenlerin nerelerde çalışabileceğini anlatacağız.
 Eğitim Bilimleri Bölümü Matematik ve Fen Bilimleri Eğitim Bölümü Özel Eğitim Bölümü Temel Eğitim Bölümü Türkçe - Sosyal Bilimler Eğitimi Bölüm Yabancı Diller Eğitim Bölümü
 
 Eğitim Bilimler Bölümü, içinde Rehberlik - Psikolojik Danışmanlık Anabilim Dalı bulunmaktadır. Günümüzde bu bölüme olan ilgi ve talep oldukça artmıştır. Bu bölüm genellikle PDR olarak da adlandırılmaktadır. Bu bölümü bitirmiş olan adaylar ‘’Rehber Öğretmenliği’’, ‘’Pedagog’’, ‘’Psikolojik Danışman’’ olarak görev yaparlar.
 
 Matematik ve Fen Bilimleri Eğitim Bölümü, adından da anlaşılacağı gibi bu bölümü bitirenler, matematik ve fen bilimleri öğretmeni olarak birçok kurumda çalışabilirler.
 
 Özel Eğitim Bölümü, örgün öğretimden farklı eğitim ihtiyacı olan öğrencilere bu bölüm mezunları eğitim verirler. Görme engelliler okulu, işitme engelliler okulu ve daha fazla okullarda görev alırlar.

 
 Temel Eğitim Bölümü, bitiren adaylar okul öncesi öğrencilere eğitim vermek üzere görev almaktadırlar.
 
 Türkçe ve Sosyal Bilimleri Bölümü, bu bölümü bitiren adaylar da Türkçe öğretmeni, sosyal bilgiler öğretmeni olarak birçok eğitim kurumunda görev alırlar.
 
 Yabancı Diller Eğitim Bölümü, bu bölümde amaç yabancı dil öğretmeni yetiştirmektir. Bölümü bitirenler tercümanlıkta yapabilirler.
 
-----Sponsorlu Bağlantılar-----
Bu haber 2128 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum