Reklam
Reklam

EKİM AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI…

10 Gündem 6 da gündem dışı madde görüşülerek karara başlandı bu toplantıda

07 Ekim 2016 - 06:09
10 Gündem 6 da gündem dışı madde görüşülerek karara başlandı bu toplantıda.

Gündem maddeleri genel de havaleler ile geçmişte gerçekleşmiş aktivitelerin kararların şu anda alınması gerektiren maddeler olduğu için fazla zaman almadı ama Gündem dışı maddelerde önemli ve yararlı kararların alınması söz konusu olunca tüm parti gruplarının başkan vekilleri birer konuşma yaparak Başkana teşekkür ettiler.

Toplantının başında geçtiğimiz günlerde Marmara Belediyeler Birliğinin vermiş olduğu ödüller ile ilgili olarak bilgilendirme yapan Başkan Gürkan bu konuda emeği geçenleri kutladı ve dört ödülün Edirne ye kazandırılmış olmasından son derece memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Ardından Tarihi Kentler Birliği’nin 2016 Yılı Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması’nda katılan Edirne Belediyesi’nin 2 projesi de 38 proje içinde birinci olduğunu belirterek bir kez daha Meclisi tebrik edince, dayanamadım ve Mecliste Basın mensubu olarak konuşmamın mümkün olamayacağını ve müdahale anlamı taşıyan bu tür hareketlerin yanlış olduğunu bilmeme rağmen; “bir kerede alkışlatın Başkanım” dedim.

Başkan Gürkan’da mütevazılık örneği sergileyerek; “Hocam biz alkış için yapmıyoruz” kabilinden bir söz ile tebessümlü bir şekilde cevap verince;“Motivasyon olurdu “dedim ama ben ve birkaç Meclis üyesi alkışı yaptık.

Ekim Ayı Meclisinde alınan en önemli kararların başında Yağlı Güreş Organizasyonu düzenleyen Belediye’lerin kurduğu Birliğe katılma kararının alınmasıydı.

Bu Birlik Yurt genelinde Güreş Organizasyonu düzenleyen Belediyelere teklif götürerek üye yapacak ve Yağlı Güreşin daha etkin ve saygın bir yerde olmasına katkı vermeye çalışacak.

Bu Birlikte Edirne Belediye Başkanının bulunması da tabiî ki bizim için onur, Birlik için de kazanç olacaktır.

İkinci önemli husus ise Belediyenin tarihi yapılarak sahip çıkacak birimi oluşturması.

Edirne de 1400 tescilli tarihi bina bulunduğunu kaydeden Başkan, bazı evlerin sahiplerinin dahi bulunmadığını bazılarının sahiplerinin ise onarıma yanaşmadığını ifade ederek, böyle durumlarda Belediye binaları alarak onaracak ve tarihe kazandıracak dedi.

Amaçlarının Belediyenin mülk adedini çoğaltmak olmadığına dikkat çeken Başkan kullanımı konusunda daha sonra karar verileceğini söyledi.

Bana göre çok önemli bir karar ve uygulama olacak.

Bina alımları konusunda sermaye olarak sıkıntı çekilir mi bilemem ama Başkan onunda hesabını yapmıştır zaten.

Örneğin işe Kırkpınar Ağalarının ev almaları konusundaki girişimi ile başlamış bile.

Aslında Edirne Valiliği ve Edirne Belediyesi işbirliği ile yürütülecek "Edirne Evlerini Geleceğe Taşıyoruz" isimli proje için, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ile Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin projeyi imzalamışlardı.

Yani Recep Gürkan daha önce de bu konuda girşim başlatmış ve bu konudaki kararlılığını görtermişti.

Sedefçi döneminde de böyle bir girişim mi diyelim söylem mi diyelim olmuştu ama gerçekleşmedi bir türlü.

Hatta her şehrin ileri gelenlerinin veya Dernek yetkililerinin ikna edilerek Edirne de o şehre ait bir evlerinin olması sağlanacak ve tabelaları asılarak tüm İllerin bir arada olmaları sağlanacaktı.

Yani Kastamonulular Edirne ye geldiğinde Kastamonu evinde konuk olacak ve öğrenci velisini veya asker ana babası kendini evinde hissederek rahat bir misafirlik yapacaktı.

Böylece tüm Kale içi evleri de restore edilmiş olacaktı.

Düşünce güzeldi ama uçuktu biraz tabiî ki.

Yani zordu.

İnşallah Ağalar ile başlayan bu seferberlik hayata geçerde Kaleiçi’nde ki metruk binalarda ayağa kalkarak tarihi ayağa kaldırma şansını yakalamış oluruz.

Hayırlısı diyelim.

 
-----Sponsorlu Bağlantılar-----
Bu haber 357 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum