Reklam
Reklam

Ekmek zammına dair…

Edirne’de ekmek fiyatlarına yapılan zammın tartışması sürüyor

13 Kasım 2020 - 00:08

Edirne’de ekmek fiyatlarına yapılan zammın tartışması sürüyor.

Bir tarafta kendi odaları vasıtasıyla zam yapan fırıncılar, diğer tarafta da bu zammın izinsiz olarak yasa dışı yapıldığını ileri süren, yasal işlem yapmaya hazırlanan İl Ticaret Müdürlüğü.

Ve tabii ki de zammı çok bulan tüketiciler.

Ancak ne var ki; yapılan zam izinsiz, yasal değil dense de bir haftayı aşan bir süredir ekmek zamlı satılıyor.

200 gr ekmek birçok fırın ve markette 2 lira.

Tek bir ekmeğin gramajında 10 gramlık bir azalma ile birlikte fiyatında da 50 kuruş artış söz konusu.

Hatırı sayılır bir oran bu elbette.

Günde 5 ekmek alan bir tüketici ayda 225 lira öderken, gramajı da azalmış olan aynı sayıdaki ekmekler için 300 lira ödemek zorunda kalıyor şu an için.

Fırıncılar; ‘un fiyatlarına bilmem ne kadar zam geldi, zarar ediyoruz. Bu zammı yapmak, aksi halde fırınlarımızı kapatmak zorundayız’ derken, tüketiciler de fırıncıları insafa davet ediyor.

Kuşkusuz ki herkes kendine göre haklı, ancak her şeyin bir yol yordamı ve makul olanı var öyle değil mi?

Peki ya sonuç ne olacak?

Ticaret İl Müdürünün açıklamasına bakılırsa; bu zammın arkasında fırıncılar değil, bu işi organize eden birileri varmış!

Fırıncı esnafından geri adım atmalarını bekleyen İl Ticaret Müdürü; “Bu kanunsuzluğu inatla sürdürenlere biz de tekrar tekrar tutanak düzenleyip cezaların katlanması yoluna gideceğiz. Esasında bu işi organize edenler bu cezaları ödeyecek taraf değil. İşin esas sahibi fırıncı esnafının zarar görmesi bizi üzüyor. Ama son söz olarak şunu söylemek istiyorum, fırıncı esnafımızdan geri adım atmasını bekliyoruz. Aksi halde bedelini ağır ödeyeceklerini bilmelerini ve ağır yaptırımlarla karşı karşıya kalacaklarını hatırlatmak istiyorum.” demiş açıklamasında.

Sonuç merakla beklenirken, fırıncılar zamlı fiyattan satmaya, vatandaşlarda bu fiyattan ekmek almaya devam ediyor bu arada!

Varsa kirasını, eleman, maya vs. giderlerini, vergisini-algısını bilemediğim için fırıncıların ne kadar haklı ya da haksız olduklarını söylemem mümkün değil elbette.

Ama pandemi dolayısıyla 5-6 aydır çok defa ekmeğini evde yapanlardan birisi olarak 1 kg ekmeğin bana maliyetini çok iyi biliyorum şahsen.

Hem sonra kamyon dolusu çuvallarla un alan birisi de değiliz, malûm.

Marketlerden 5 er kg un alarak ekşi mayadan evde ekmek yapıyoruz zaman zaman!

1 kg ekmeğin bize maliyeti (elektrik gideri dahil) maksimum 4.5-5 lira arasında oluyor, bunu söyleyebilirim!

-----Sponsorlu Bağlantılar-----
Bu haber 66 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum