Reklam
Reklam

Enez, Almanya'da tanıtılacak

Enez çok şanslı demiştim bir yazımda

02 Haziran 2017 - 06:21
Enez çok şanslı demiştim bir yazımda.

Tarihinde ilk defa ve gerçekten de Enez’i çok benimsemiş, Enez sevdalısı bir kadın Kaymakam’la tanıştığı için Enez ve Enezliler çok şanslı da, peki ya Belediye hizmetleri ne âlemde?

İşte bu soruya cevap aramak üzere; İlçe Kaymakamı Elif Canan Tuncer Ersöz’den sonra Belediye Başkanı Eczacı Abdullah Bostancı’yı da bir ziyaret gerçekleştirdim geçen hafta içinde.

Vatandaşların sorun ve sorularını, isteklerini, beklentilerini ilettim kendisine.

Öncelikle ifade edeyim ki on bin dönüm imar alanına sahip Enez Belediyesinin, dolayısıyla da Başkanın işi epeyce zor.

Ama bu mazeretin arkasına sığınmak ta doğru değil elbette.

Sayın Başkana da dediğim gibi; insanlar iktidarın nimetlerinden faydalanmak istiyor artık.

Ben dâhil herkes farklı bir Enez bekliyor.

Tıkır tıkır çalışan ve Belediyeye de oldukça gelir getiren beton ve parke taşı fabrikası var Belediyenin.

Araç parkında olmayan araç kalmadı gibi.

Milyonlarca lira borç ödenmiş durumda.

Dolayısıyla artık hizmet zamanıdır.

Öncelikle deniz sahilinde İstanbul Üniversitesinden sonra neredeyse tarlaya dönen sahil yolunun müjdesini verdi Başkan.

Bakan Mehmet Müezzinoğlu’nun girişimleri ile bir kısmı yapılan yolun devamının da bayrama kadar sıcak asfalt olarak karayolları tarafından yapılacağını, bu yolun bakım ve onarımını karayollarına devrettiğini söyledi.

Sahilde parke taş döşeme işinin devam ettiğini, ivedilikle bütün sahilin yollarının parke taş kaplanacağının sözünü verdi bir kez daha.

Yeni yapılan Hükümet Caddesine yönelik eleştirilere de cevap verdi Başkan Bostancı.

Bu yolun söylentilerin aksine AB Projesi kapsamında destek alınarak yapılmadığını, Kale Caddesi ile bütünlük sağlaması amacıyla tamamının Belediye imkânları yapıldığını, araçların hız yapmaması için de -hız kesen- koymak yerine, görevli Mühendisin görüşü doğrultusunda özellikle bugünkü haliyle yapıldığı belirtti.

Yol katılım payları için Belediye Meclisince belirlenen fiyatın yolların tamamı bittiğinde alınacak olan rakam olduğunu, bunun düşürülmesi halinde Belediyenin çok zarar edeceğini söylese de, verdiğim bazı örneklerle ısrarım neticesinde herkesi memnun edecek yeni bir rakam belirlenebileceğinin de işaretini verdi.

Deniz sahilinde bahçelere verdikleri zararlardan dolayı yazlıkçıları bıktıran başıboş büyük baş hayvanlarla ilgili olarak ta bir itiraf ta bulundu Başkan.

“Yasa gereği en fazla kesebildiğimiz ceza miktarı çok düşük olduğu için maalesef cezalar sürü sahipleri için caydırıcı olmuyor. İtiraf edeyim ki başa çıkamıyorum. Bu konuya Valiliğin el atması ve Çevre Müdürlüğü vasıtasıyla gerekeni yapması gerekiyor artık” dedi.

Kartopu Enez Gönüllüleri Derneği üyelerinin geçtiğimiz günlerde Yunanistan Dedeağaç’ta ki Enez Derneğine yaptıkları ziyaret sonrası çıkan bir söylentiyi aktardım Başkana.

Geçmişte Enez’den gidenler tarafından kurulan Dedeağaç’ta ki Enez Derneğinin üyelerinin Enez’e geldiklerinde kendisinin yeterince ilgilenmediğine dair bir söylenti olduğunu, gerçekten de böyle bir ilgisizliğinin olup olmadığını sordum.

“Olur mu öyle şey” dedi ve hemen yerinden fırlayarak bir şeyler aramaya başladı.

2,5 yıl kadar önce Dedeağaç’tan iki otobüsle Enez’e geldiklerini, hatırladığı kadarıyla bir kadın başkanları olduğunu, Belediye Parkında bir toplantı yaptıklarını, hatta gördükleri karşısında teşekkür ettiklerini, memnuniyetlerini ifade etmek üzere de kendisine bir plaket verdiklerini söyledi.

Başkan ayrıca, bu yıl içinde Enez’deki bazı esnaf ve işadamlarıyla birlikte Almanya’da bir fuara katılacaklarını ve burada Enez’i tanıtacaklarını da müjdeledi.

Konuşmamızın sonunda da kendisini eleştirilere dair sitemde bulundu.

“Enez’in imar sahası tam on bin dönüm. Böyle geniş bir imar sahası Edirne’nin hiçbir ilçesinde yok. Kışın 3-4 bin olan nüfus yazın 100-150 bini buluyor. Bunları düşünmeden,  aldığımız onlarca yeni aracı, kurduğumuz fabrikayı, istihdam ettiğimiz 300 kişiyi, ödenen milyonlarca borcu, bugüne kadar yaptığımız şeyleri görmeden-görmek istemeden- acımazca eleştirilmek hiç doğru değil” dedi.

İşte böyle sevgili dostlar.

Sohbetin özetini aktardım sizlere.

Ama yine de konu Enez olunca uzayıp gidiyor işte böyle.

İnşallah bir başka gün yeniden yazarız Enez’i.

Ve inşallah çok daha güzel şeyler görürüz Enez’de.

 
-----Sponsorlu Bağlantılar-----
Bu haber 597 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum