Reklam
Reklam

Eroğlu: "Serhat Şehrimiz Edirne'ye Muazzam Su Yatırımları Gerçekleştirdik"

Orman ve Su İşleri eski Bakanı Prof

Editör: Haber Merkezi
27 Ocak 2021 - 14:00

Orman ve Su İşleri eski Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu; “Cihan İmparatorluğu Osmanlı’ya Başşehirlik Yapmış Kadim Şehir Edirne’mize, Hükümetimiz Döneminde Son 18 Yılda Baraj, Gölet, Sulama Tesisi, İçmesuyu Temin Tesisi, Atıksu Arıtma Tesisi Ve Taşkın Koruma Tesisi Gibi Su Yatırımlarında Muazzam Çalışmalar Gerçekleştirdik. Balkan Harbi’nde Şehit Kanlarıyla Sulanmış Bu Müstesna Şehirde Şehit Düşmüş Kahramanlardan Biri De Dedem Topçu Er Hasanzade Mehmed Efendidir. Dolayısıyla Edirne’ye Ayrı Bir Gönül Bağım Bulunmaktadır.

Sayın Cumhurbaşkanımızın “Edirne İçin Ne Gerekiyorsa Yapın.” Talimatı Doğrultusunda Ve Şehit Dedemin Bu Topraklarda Yatıyor Olması Sebebiyle Özellikle Bakanlığım Döneminde Edirne’nin Su Yatırımlarıyla Bizzat İlgilendim.” dedi.

Eroğlu konuya dair yaptığı açıklamasını şu sözlerle sürdürdü:

“Trakya Gelişim Projesi (Tragep) İle Edirne’ye Muazzam Yatırımlar Yaptık…

Trakya; Coğrafi Ve Stratejik Konumu, Binlerce Yıllık Tarihi, Dev Sanayi Tesisleri Ve Geniş Zirai Arazileri İle Büyük Bir Potansiyele Sahiptir. Trakya’da Kalkınma İle Uyumlu, Sosyal Ve Çevresel Gelişmeye, Hızlı Şehirleşme Ve Sanayileşmeden Kaynaklanan Başta Su Kirliliği Olmak Üzere Mes’elelerin Çözümüne Yönelik Dev Bir Proje Hayata Geçirdik.

Kısa Adı Tragep Olan Proje, Edirne, Tekirdağ, Kırklareli Ve Çanakkale’nin Trakya’da Kalan Gelibolu Kısmının Kalkınmasında Anahtarı Olacaktır. Toplam Maliyeti 10 Milyar Tl Olan Projenin Büyük Bölümü Tamamlanmıştır.

Son 18 Yılda Edirne’ye Yapmış Olduğumuz Su Yatırımlarının Maliyeti Takriben 7 Milyar Tl’dir. 6 Baraj Ve 31 Gölet İnşa Ederek Vatandaşlarımızın Hizmetine Sunduk. Takriben 473.510 Dekar Araziyi Sulamaya Açarak Yıllık 272 Milyon Tl Zirai Gelir Artışı Sağladık. 114 Dere Islahı Gerçekleştirerek Edirne Şehir Merkezi, 93 Yerleşim Yeri Ve 23.370 Dekar Araziyi Taşkın Zararlarından Koruduk.

6 Baraj Ve 31 Gölet İnşa Ederek Bir Rekora İmza Attık…

Edirne, Trakya’nın Ve Ülkemizin En Önemli İllerinden Biri Olup Özellikle Zirai Bakımdan Çok Önemli Bir Potansiyele Sahiptir. Son 18 Yılda İnşa Ettiğimiz 6 Baraj Ve 31 Gölet İle Edirne’nin Münbit Topraklarını Sulamaya Açarak Şehrin Zirai Katma Değerini Arttırdık. Özellikle 2011 Yılında Hizmete Aldığımız Hamzadere Barajı Ve 2015 Yılında Hizmete Aldığımız Çakmak Barajı Edirne’nin En Önemli Barajlarındandır. Cimra Sulaması, Sultanköy Sulaması, Telmata Sulaması Önemli Sulama Projelerinden Bazılarıdır.

Kanal Edirne Projesi İle Meriç Nehrinin Suları Taşkın Değil, Bereket Getiriyor…

Kanal Edirne Projesi, Ülkemizin Örnek Projelerinden Biri Olup Son Derece Faydalı Olmuştur. Bakanlığım Döneminde Bütün İlleri Ziyaret Eder, Sıkıntıları Yerinde Tespit Eder Ve Çözümlerini Geliştirerek Gerekli Talimatları Verirdim. Balkan Harbinde Edirne’de Şehit Düşen Dedem Topçu Er Hasanzade Mehmed Efendi’nin Şehitliğinin Yerini Tespit İçin Yaptığımız Araştırmalarda Özellikle Karaağaç Mahallesinde Yaşayan Vatandaşlarımızın Sel Taşkınlarından Dolayı Büyük Sıkıntı Yaşadığını Görüyorduk. Bu Sebeple Arazi İncelemelerimiz Sırasında Taşkınlara Sebep Olan Meriç Nehrinin Debisini Düşürecek Bir Proje Geliştirmemiz Gerektiğini Tespit Ettim. Bilindiği Üzere Bulgaristan'dan Doğarak, Türkiye-Yunanistan Sınırını Çizen Meriç Nehri Özellikle Kış Aylarında Ani Akım Yükselmeleriyle Edirne Karaağaç Mevkiinde Taşkınlara Sebep Olmaktaydı. Edirneli Kardeşlerimizin Yaşadığı Bu Sıkıntıyı Ortadan Kaldırmak İçin Bakanlığım Döneminde 2015 Yılında Kanal Edirne Projesini Geliştirdik Ve Uygulamaya Başladık.

Meriç Nehri’nin Edirne Şehir Merkezinde Meydana Getirdiği Taşkınları Sonlandırmak İçin Muazzam Bir Proje Geliştirdik. Adına Kanal Edirne Dediğimiz Bu Muazzam Proje Büyük Bir Sun’i Nehir Niteliğindedir. Kanal Edirne Projesi İle Edirne Şehir Merkezinde Taşkınlara Sebep Olan Meriç Nehrini Baypas Ettik. Takriben 50 Milyon Tl’ye Mal Olan Bu Muazzam Proje;

50 Metre Taban Genişliğinde, 6,5 Metre Derinlikte Ve 7.800 Metre Uzunluğa Sahiptir. İnşa Ettiğimiz Bu Sun’i Kanal Üzerine Adeta Sigorta Vazifesi Yapan 5 Adet Araç Ve Yaya Köprüsü İnşa Edilerek Ulaşıma Açılmıştır. Meriç’in Arda İle Birleştiği Noktada Meydana Gelecek 500 Yıl Tekerrürlü, Debinin %30’u Kanal Edirne İle Baypas Edilecektir. Nitekim 15 Ocak 2021 Tarihinde Meydana Gelen Aşırı Yağışlarda Kanal Edirne Projesi Çalışarak Gelen Suyun Bir Bölümünü Taşımıştır. Böylece Hem Taşkın Zararı Ortadan Kaldırılmış Hem De Kanal Edirne’nin Geçtiği Güzergâhtaki Zirai Arazilere Sulama Suyu Sağlanmıştır.

Kanal Edirne Projesi İle Bölgeye Muhteşem Bir Rekreasyon Alanı Da Kazandırılacaktır. Proje Çerçevesinde 430 Dekar Yeni Rekreasyon Alanı, Meriç Nehri Boyunca 6.000 Metre Ve Kanal Edirne Boyunca 16.000 Metre Olmak Üzere Toplam 22.000 Metre Yürüyüş Ve Bisiklet Parkuru İnşa Edilecektir.

Ülkemizin En Büyük Çevre Koruma Projesi; Ergene Havza Koruma Eylem Planı…

Trakya’nın Hayat Kaynağı Olan Ergene Nehri, Maalesef Plansız, Kontrolsüz Sanayileşme Ve Çarpık Şehirleşme Sebebiyle Gün Geçtikçe Daha Fazla Kirlenmiştir. Çevre Ve Orman Bakanı Olduğum Dönemde 2011 Yılında Sayın Cumhurbaşkanımız Beni Arayarak “Veysel Hoca, Ergene İçin Ne Gerekiyorsa Yapın.” Talimatı Verdi. Bunun Üzerine Ülkemizin En Büyük Ve En Kapsamlı Çevre Projesini Hazırladık. Gerekli Çalışma Ve Hazırlıkları Yaparak 6 Mayıs 2011 Tarihinde Ergene Havza Koruma Eylem Planını Çerkezköy’de Bütün Kamuoyuna Duyurduk. Adına Şafak Harekâtı Dediğimiz Eylem Planı Dâhilinde 15 Önemli Eylem Belirledik. Hangi Kurum Hangi Eylemi Ne Zamana Kadar Tamamlayacağını Tek Tek Belirledik. Ergene Havza Koruma Eylem Planının Toplam Maliyeti 6,5 Milyar Tl’dir.

Ergene Havza Koruma Eylem Planı Çerçevesinde 400 Km Dere Yatağı Islahı Gerçekleştirildi. Trakya Bölgesinde Bulunan Belediyelerin Kendi Mes’uliyetinde Bulunan Atıksu Arıtma Tesislerini İnşa Etmemesi Üzerine Sayın Cumhurbaşkanımızın Talimatı İle Dsi Tarafından 13 Adet Belediyenin İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi İnşa Edilerek İşletmeye Aldık. Edirne’de De Uzunköprü Ve Keşan İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisini İnşa Edilmiştir. Ergene Havza Koruma Eylem Planında Sona Doğru Yaklaşılmıştır. Derin Deniz Deşarj Hattı Da Tamamlanmıştır. Böylece Müşterek Atıksu Arıtma Tesislerinde Arıtılan Sanayi Atıksuları Marmara Denizine Derin Deşarj Edilecektir.

Edirne’nin İçmesuyu Mes’elesini Kökünden Çözdük…

Edirne’ye Kazandırdığımız Daha Pek Çok Baraj, Gölet Ve Sulama Tesisi Var. Ancak Son 91 Yılın En Kurak Dönemini Yaşayan Edirne’de Şehre Kazandırdığımız Muazzam İçmesuyu Çalışmaları Daha Ön Plana Çıkmaktadır. 2003 Yılında İktidara Geldiğimizde Edirne İçmesuyu Sıkıntısı Yaşayan İllerimizden Biriydi. Edirne’mizin Acil İçmesuyu İhtiyacını 2007 Yılında Süloğlu Projesi Rehabilitasyon İle Karşılamıştık. Ancak Şehrin Artan Nüfusunu Da Dikkate Alarak Hazırlamış Olduğumuz İçmesuyu Eylem Planı Çerçevesinde Uzun Vadeli İçmesuyu İhtiyacını Karşılayacak Kayalıköy Barajı İçmesuyu Projesini Hayata Geçirdik.

Kayalıköy Barajından 58 Km Uzunluğunda İnşa Ettiğimiz İsale Hattı Ve Günlük Arıtma Kapasitesi 30.000 M3 Olan İçmesuyu Arıtma Tesisi İle Edirne Şehir Merkezine Yıllık 21,64 Milyon M3 İçmesuyu Verilmektedir. Böylece Şehrin 2050 Yılına Kadar Olan İçmesuyu İhtiyacını Karşıladık.

Ülkemizin Göz Bebeği Edirne İçin Hükümet Olarak Gereken Bütün İçmesuyu Tesislerini İnşa Ettik. Ancak Edirne Belediyesinin Bu Suyun Her Bir Damlasını Gözü Gibi Koruması Gerekir. Kayıp Kaçakların Azaltılması, Eksik Şebekelerin Yenilenmesi Ve İyi Bir Su Yönetimi Yapması Büyük Ehemmiyet Arz Etmektedir.

Suyun Yönetimi Kolay Değildir. Suyu Şehre Getirmek Büyük Emek Ve Yatırım İster. Suyun Yönetimi Hiçbir Şekilde Hata Kabul Etmez. Bilgi, Tecrübe, Aşk Ve Heyecan Gerektirir. Bugüne Kadar Allah’a Şükür Edirne’mizi Susuz Bırakmadık.

Su Gibi Aziz Olunuz…” ///Haber Merkezi

-----Sponsorlu Bağlantılar-----
Bu haber 119 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum