Reklam
Reklam

ETTDER'in sınır ötesi işbirliği projeleri devam ediyor

“Eski Tarihsel ve Kültürel Koridorların Canlandırılması” Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği (ETTDER), Interreg IPA Bulgaristan-Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programı (2014-2020) kapsamında “Eski Tarihse

Editör: Haber Merkezi
03 Nisan 2020 - 14:44
“Eski Tarihsel ve Kültürel Koridorların Canlandırılması”

Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği (ETTDER), Interreg IPA Bulgaristan-Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programı (2014-2020) kapsamında “Eski Tarihsel ve Kültürel Koridorların Canlandırılması” projesine devam ediliyor. Projeye, Interreg-IPA Bulgaristan-Türkiye SÖİ Programı aracılığıyla Avrupa Birliği tarafından eş finansman sağlanmaktadır.

Avrupa Birliği Başkanlığı’nın ulusal otorite görevini yürüttüğü Interreg-IPA Bulgaristan – Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programının ikinci teklif çağrısı kapsamında yürütülmekte olan CB005.2.21.123 sayılı “Revival of Ancient Historical and Cultural Corridors - Eski Tarihsel ve Kültürel Koridorların Canlanması” isimli projenin ortaklık anlaşması, Bulgaristan Cumhuriyeti Bölgesel Kalkınma ve Kalkınma Bakanlığı’nda lider ortak Harmanlı Belediyesi ve ETTDER Yönetim Kurulu Başkanı ve proje yasal temsilcisi Bülent Bacıoğlu tarafından 23 Temmuz 2019 tarihinde imzalanmıştı.

24 Temmuz 2019 tarihinde uygulanmaya başlanan, Bulgaristan Harmanlı Belediyesi liderliğinde ve Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği ortaklığı ve işbirliğinde gerçekleştirilen projede; doğal, kültürel ve tarihi mirasın ve ilgili altyapının daha iyi kullanılması yoluyla sınır ötesi alanın turistik çekiciliğini arttırmak amaçlanmaktadır. Proje toplamda 492.149,62 Euro bütçeye sahip proje, 23 Temmuz 2021 tarihinde sona erecektir.

Sınır bölgesinde, Avrupa bölgesel uyumunu arttırmak amacıyla Diagonal Yol üzerindeki Edirne ve Harmanlı şehirlerinin, sürdürülebilir turizm alanındaki sınır ötesi işbirliği kapasitesinin güçlendirilmesinin amaçlandığı projede, Diagonal Yol boyunca kültürel mirasın daha iyi bir şekilde korunması, kullanılması ve tanıtılmasıyla Harmanlı ve Edirne sınır ötesi şehirlerinin turistik çekiciliğini arttırılması ve Edirne ve Harmanlı arasındaki sürdürülebilir turizm alanında sınır ötesi işbirliği ve oluşabilecek sorunlara çözüm üretilmesi hedeflenmektedir.

Projenin ilk toplantısı 18-19 Ekim 2019’da Bulgaristan Harmanlı’da, Harmanlı Belediyesi ve ETTDER proje ekiplerinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Toplantıya ETTDER Yönetim Kurulu Başkanı ve proje yasal temsilcisi Bülent BACIOĞLU, o dönemki proje koordinatörü Birol ŞENTÜRK ve proje muhasebe sorumlusu Esra TAŞKIN katılmışlardır. Proje ekipleri ilk toplantıda tanışmış ve yapacakları faaliyetler ile ilgili görüşmelerde bulunmuştur.

Proje kapsamında; Bulgaristan Harmanlı'daki Osmanlı dönemi eserlerinden biri olan kemerli köprü -kaynaklarda adı  Siyavuş Paşa Köprüsü (Hicri 993 (1585))-  restorasyonunun yapılması, ETTDER’in ev sahipliğinde Osmanlı dönemi taşınmaz kültür mirası alanlarının incelenmesi, korunması ve tanıtılması amaçlı üç günlük toplantı düzenlenmesi, Edirne’deki kültürel ve tarihsel dört turistik noktanın sanal görsellikle yenilen canlandırılması için teknik ekipman alımı ve yeni ICT teknolojilerinin uygulanması, Harmanlı'daki kültürel ve tarihi binalara (müze) ve doğal yerlere (şehir parkı) giden 109 metrelik yaya geçidinin yenilenmesi, projenin tanıtımı ve görünürlülüğü ile ilgili broşür, tanıtım kitapçığı vs. basılı tanıtım materyallerinin hazırlanması gibi bir dizi etkinlik gerçekleştirilecektir.

Projenin hedef grubunu sınır ötesi bölgedeki turistler, belediye yönetimi, müze temsilcileri, üniversitedeki uzmanlar, öğretim elemanları ve üyeleri, STK'lar, tur operatörleri ve Edirne ili kültür ve turizm bilgi merkezleri temsilcileri oluşturmaktadır.

“Bu yayın, CCI Numarası 2014TC16I5CB005 olan Interreg-IPA Bulgaristan-Türkiye SÖİ Programı aracılığıyla Avrupa Birliği desteğiyle yayımlanmaktadır. Bu yayının içeriği tamamen Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği sorumluluğundadır ve hiçbir şekilde Avrupa Birliği’nin veya Programın Yönetim Makamının ve Ulusal Otoritenin görüşlerini yansıtmak için alıntılanamaz.” ///Haber Merkezi
-----Sponsorlu Bağlantılar-----
Bu haber 74 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum