Reklam
Reklam

Gaytancıoğlu: Ayçiçeği Desteklemelerini Ödeyin

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Doç

15 Nisan 2020 - 08:03
Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye, 2019 ayçiçeği desteklemelerinin neden ödenmediğini sordu ve ödemelerin acil olarak yapılmasını istedi.

Konuya ilişkin TBMM’ye soru önergesi veren Doç. Dr. Gaytancıoğlu, “2020 yılının destekleme miktarları açıklanmıştır. Ancak, takvim Nisan 2020’yi gösteriyorken Edirne ve Türkiye için ekonomik değeri çok yüksek olan ayçiçeği prim destekleri hala ödenmiş değildir. 2020 yılı ayçiçeği ekilişleri de başlamıştır. Üzerinden bir yıl geçmesine rağmen 2019 ayçiçeği destekleme ödemeleri yapılmamıştır. Üstelik ayçiçeği destekleme ödemeleri dört yıldır, yani 2016 yılından beri kg. başına 40 kuruştur ve dört yıldır hiç artırılmamıştır.

2016 yılında bir litre mazotun fiyatı 3.45 kuruşken de çiftçimiz 40 kuruş ayçiçeği primi alıyordu, günümüzde 5.45 kuruş olan mazot fiyatına rağmen yine 40 kuruş ayçiçeği desteği ödenmektedir. Kısacası Tarım Bakanlığı bu gerçekleri görmesine rağmen çiftçinin alacağını görmezden gelmektedir” dedi.

“Neden ayçiçeği destekleme ödemelerini 2016 yılından beri artırmıyorsunuz?” diye soran CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu ayrıca, Tarım ve Orman Bakanına, “Ayçiçeği destekleme ödemelerini ne zaman ödemeyi planlıyorsunuz?” ve “Çiftçimiz ne zaman hak ettiği desteği hak ettiği yıl içinde alabilecektir?” sorularını da yöneltti.

 
-----Sponsorlu Bağlantılar-----
Bu haber 26 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum