Reklam
Reklam

Hadi inşallah!

Kim istemez ki? Ergene’den balık tutmayı, gönül rahatlığıyla tarla, bağ, bahçe sulamayı hatta Uzunköprü köprüsünden geçerken burnunu kapatmadan geçmeyi kim istemez? O pis kokuyu hissetmeden pencereler

05 Ekim 2020 - 00:11
Kim istemez ki?

Ergene’den balık tutmayı, gönül rahatlığıyla tarla, bağ, bahçe sulamayı hatta Uzunköprü köprüsünden geçerken burnunu kapatmadan geçmeyi kim istemez?

O pis kokuyu hissetmeden pencerelerini açıp da evini havalandırmayı hangi Uzunköprülü istemez?

Yıllarca yaşadım bunu.

Hele hele rüzgâr poyrazdan estiğinde penceremizi açmak ne mümkündü Uzunköprü’de!

Oysa defalarca yazdığım gibi yıllar önce bırakın olta ile avlanmayı, girilir ağ çekilir öyle balık tutulurdu Ergene’den.

Çorlu bölgesindeki sanayileşme ile birlikte gün be gün kirlendi nehir.

Kirlenmekle kalmadı zehir saçtı adeta.

Bir eski bakanımızdan sonra şimdide Ak Parti Tekirdağ İl Başkanı müjdeyi vermiş bir kez daha.

Demiş ki; “Ergene’de balık tutmaya az kaldı”

Yapılan arıtmalardan bahsederek 13 Kasım Tekirdağ’un kurtuluş gününü işaret etmiş.

Tekirdağlı TBMM Başkanı Mustafa Şentop ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın o gün Tekirdağ’da olacaklarını ve bir dizi açılış gerçekleştireceklerini müjdelemiş.

“Ergene havzasında İlk kez 3 ileri biyolojik arıtma tesisi ile arıtılmış sular, derin deşarj ile Marmara denizine aktarılacak. Bu töreni projenin Mimarı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Ak Partimizin bölge milletvekilleri ve TBMM Başkanımız sayın Mustafa Şentop Hocamızın da katılımı ile yapacak olmamız ayrı bir anlam taşıyor. Geçmiş dönemlerde Vahşi sanayileşmeyle oluşan Kirli ve pis sular, bu şekilde Ergene nehrine verilmemiş ve arıtılarak Marmara denizine verilmiş olacak. Bu bölge için çok büyük bir adım. Sonuca yaklaştığımız Ergene Havzası çevre koruma eylem planı ile hem çevresel etkilerde hem sağlıkta hem de bitkisel ve hayvansal üretimde büyük bir potansiyeli ayağa kaldırmış olacağız. Şehrimize hayırlı olsun.” diyerek çok önemli bir müjde vermiş açıklamasında.

‘bizimtekirdag.com’ dan okudum bunları.

Çok sevindim elbette.

Ben de ‘hadi inşallah’ diyorum bir kez daha!

 

 
-----Sponsorlu Bağlantılar-----
Bu haber 60 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum