Reklam
Reklam

Hatalardan ders çıkarmak…

Başarabilirsek mesele yok zaten

22 Nisan 2019 - 00:06
Başarabilirsek mesele yok zaten.

Elbette ki herkes hata yapar hayatta.

Önemli olan; yaptığımız hatalardan ders çıkarıp bir daha yapmamak, öyle değil mi?

Yok eğer çıkarmıyorsak, çıkaramıyorsak ta sonumuz hüsran maalesef.

Siyasette de böyle.

Bilhassa da yeniden göreve seçilenlerin hatalarından daha fazla ders çıkarması gerekiyor.

Eksikliklerini de hatalarını da biliyorlar çünkü.

Tecrübeyle sabit yani!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan kendi Belediye Başkanlarına yönelik ilkeler geldi geçen hafta içinde.

“Belediye Başkanlarının göreve başlarken dikkat etmesi gereken 10 Temel İlke” başlığı altında bazı uyarı ve tavsiyelerde bulunmuş CHP Genel Başkanı.

Aslında hangi partiden olursa olsun bütün Belediye Başkanları bu ilkeleri dikkate almalı bence.

İşte o 10 temel ilke:

1- Tüm söylemleriniz olumlu-pozitif olmalı. Önyargılarla, “devri sabık” yaratmak gibi düşüncelerden özenle kaçınılmalı. Elbette yolsuzluklarla mücadele yapılacak, yolsuzluğa izin verilmeyecektir. Ancak bu konuda bir denetim yapılacaksa, mutlaka yetkin kişiler görevlendirilmeli, adaletli olunmalı.

2- Bir ihbar furyası ile karşılaşabilirsiniz. Belgesiz ve isimsiz hiçbir yazı ihbar ciddiye alınmamalı. Tüm uygulamalarınız vicdana ahlaka ve hukuka uygun olmalı. Aksi halde çok zaman kaybedersiniz. Oysa zaman kaybetme lüksümüz yok. Çünkü vatandaş için yapacağımız çok şey var.

3- Belediye personeline ayrımcılığa uğramayacakları özlük haklarının korunacağı, görevlerini sürdürecekleri kimsenin işiyle aşıyla uğraşılmayacağı bildirilmeli.

4- Atamalarda mutlaka liyakat esas alınmalı, partizanca uygulamalara fırsat verilmemeli.

5- Önceki dönemde başlatılmış proje ve faaliyetler kamu yararına aykırı olmamak şartıyla devam ettirilmeli.

6- Harcamalar yatırımlar, mali disiplin içerisinde şeffaf ve hesap verilebilir bir şekilde yapılmalı. Bütçe harcamalarıyla ilgili olarak belirli aralıklarla, belde sakinleri ve kamuoyu mutlaka bilgilendirilmeli.

7- Belediyede çalışan personelin asgari ücreti en az 2 bin 200 lira olarak belirlenmeli ve düzenlemenin Ocak 2019’dan itibaren geçerli sayılması hususunda gerekli çalışmalar en kısa sürede tamamlanmalı.

8- Ulaşımın dini ve milli bayramlarda ücretsiz olması konusunda belediye meclislerinden karar alınmalı. Özellikle gençlerin ve çocukların okul servisi ile toplu taşıma masraflarının en aza indirilmesi için gerekli çalışmalar en kısa sürede tamamlanmalı.

9- İstihdam politikalarında ve toplu sözleşmelerde dezavantajlı gruplar ile kadınlar lehine irade ortaya konulmalı. Örneğin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde kadın çalışanlara izin verilmeli.

10- Büyükşehir belediyelerinin bulunduğu yerlerde hangi partiden olursa olsun, ilçe belediyeleriyle eşgüdüm ve uyum içinde olunmalı. Kimseyi ötekileştirmeyeceğiniz gibi ilçe belediyeleri de ötekileştirilmemeli.

 

 
-----Sponsorlu Bağlantılar-----
Bu haber 238 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum