Reklam
Reklam

Helvacıoğlu: "Kadının olduğu yerde bereket, disiplin, iyilik ve güzellik vardır"

Keşan Belediyesi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü gün boyu düzenlediği program ile kutladı

Editör: Haber Merkezi
09 Mart 2021 - 00:05

Keşan Belediyesi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü gün boyu düzenlediği program ile kutladı.

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, program kapsamında ilk olarak Temizlik İşleri Müdürlüğü’nde görevli kadın personel ile bir araya geldi.

Saat 09.30 sıralarında Kunduracılar Çarşısı’nda personel ile buluşan Helvacıoğlu, personelin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutladı.

“HER ŞEY KADINLARIMIZIN GÖNLÜNCE OLSUN”

Keşan Belediyesi olarak yeni bir uygulamayı hayata geçirdiklerini belirten Mustafa Helvacıoğlu, “Çarşı merkezinde ellerinin hamuruyla, titizliğiyle, disipliniyle çalışan kadınlarımız, emekleriyle Keşan’ı pırıl pırıl yapıyorlar. Keşan’ı evleri gibi temizliyorlar. Her kuruma, herkese kadın çalışan sayısını arttırmasını öneriyorum.  Kadının olduğu yerde bereket, disiplin, iyilik ve güzellik vardır. Kadına şiddete karşı olduğumuzu haykırıyoruz. Örnek olsun diye bir uygulama başlattık. Kadına şiddet gösteren personelimiz kadın da olsa erkek de olsa iş akdine son verme uygulamasını hayata geçirdik. Her şey kadınlarımızın gönlünce olsun. Dünyanın bütün çiçekleri kadınlarımıza armağan olsun.” dedi.

“BAŞKANIMIZA TEŞEKKÜR EDERİZ”

Daha sonra söz alan Fatma Küçükkarakaş ise şunları söyledi: “Başkanımıza 8 Mart’ta bizi unutmadığı için teşekkür ederiz. Başkanımız bize böyle bir iş imkanı sağladı. Gerçekten Keşan’ı evimiz gibi temizliyoruz. Vatandaşımızdan da bize geri dönüş çok iyi. Memnunlar.” 

KEŞAN BELEDİYESİ SERALAR ZİYARET…

Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, daha sonra Keşan Belediyesi’ne ait seralarda çalışan kadın personeli ziyaret etti.

Tüm personele sağlıklı günler dileyen Helvacıoğlu, “Keşan’ı güzelleştiren personelimiz ile bir aradayız. Ellerinin hamuruyla çok güzel işlere imza atıyorlar. Birlik ve beraberlik içerisinde olumlu işler ortaya çıkıyoruz. Kadınlarımız Keşan Belediyesi’nin önemli bir parçası ve Keşan’ı güzelleştiren bölümü. Kadın elinin değdiği her yerde güzellik var. Keşan’da kadın çalışanlarının sayısının yükselmesi fikrindeyim.”

“EMEK KADINDAN SEPET HASIRDAN” PROJESİ AÇILIŞ PROGRAMI YAPILDI

Edirne Valiliği-Keşan Belediyesi iş birliğinde geliştirilen “Emek Kadından Sepet Hasırdan” projesinin açılış programı 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde yapıldı.

Keşan Sosyal Hizmetler Merkezi’nde saat 11.00 sıralarında düzenlenen programa Mustafa Helvacıoğlu’nun yanı sıra; Keşan Sosyal Hizmet Merkezi Müdürü Nergis Mustafapaşa, Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürü İlhan Saz, Mustafa Kemal Paşa Mahalle Muhtarı Bayram Ali Kalfalar, Keşan Belediyesi Meclis Üyesi Sema Kılıç ile kursiyerler katıldı.

Programda konuşan Mustafapaşa, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayarak, “Kadına yönelik şiddettin yok olduğu bir dünya diliyorum. Kadınlarımızın güçlenmesi amacıyla çeşitli hizmet modellerimizle yanlarındayız. Kadının güçlenmesi demek ailenin güçlenmesi, toplumun güçlenmesi demektir. Bu doğrultuda Sayın Valimizin önderliğinde, Sayın Kaymakamımız ve Sayın Belediye Başkanımızın iş birliği ile ‘Emek Kadından Sepet Hasırdan’ projemizi hazırladık. Bu projemiz iki aşamadan oluşuyor. Birinci aşama Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğümüz tarafından 24 kadınımıza sepetçilik konusunda eğitim verilmesi. İkincisi ise üretime geçilerek istihdama katılmalarını sağlamak. Projemize desteği esirgemeyen Sayın Valimize, Sayın Kaymakamımıza, Sayın Belediye Başkanımıza ve Sayın İl Müdürümüze teşekkür ediyoruz. Projemiz tüm kadınlarımıza hayırlı olsun.” dedi.

Daha sonra konuşan Saz, projenin hayırlı olmasını diledi.

Programda konuşan Bayram Ali Kalfalar, projenin önemine dikkat çekerek, “Atalarımız altın bileziğin ne kadar değerli olduğuna, yani mesleğin önemine yıllar önce vurgu yapmış. Mesleki eğitimi eksik olan kadınlarımız açısından çok önemli bir çalışma. Bir de istihdama yönelik bir proje. Projenin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederiz. İstihdam açısından devam edecek bir proje. Başkanımız ağır bir taşın altına elini koydu. Burada üretilen ürünler satın alınacak. Yani değere dönüşecek.” şeklinde konuştu.

Kalfalar’ın ardından Helvacoğlu söz aldı.

Mustafa Helvacıoğlu, şunları söyledi: “Keşan Belediyesi olarak kadın emeğinin yanında olan çalışmalarımızı her geçen gün arttırıyoruz. Edirne valiliğimiz ile iş birliğinde Kaymakamlığımızın desteği, Sosyal Hizmet Merkezimizin katkılarıyla, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile birlikte geliştirdiğimiz ‘Emek kadından sepet hasırdan’ projemizi 8 Mart’ta bu anlamlı günde başlatıyoruz. Unutulmuş meslekler grubundaki sepetçilik, projemiz ile yeniden canlanacak. Keşan’da 24 kadınımızdan oluşacak sepet örme kursu kapsamında kadınlarımız üretime katkı sunacaklar. Laf olsun diye proje olmayacak. Kadınlarımızın hazırladığı sepetleri de Keşan Belediyemizin şirketi aracılığıyla satın alarak, ülkemiz geneline satışa çıkaracağız. Bu proje amacına ulaşacak. Girişimcilikte önce kadın ilkesini benimsediğimiz bir belediyecilik anlayışımız var. Kadın; zarafetin, merhametin, şefkatin, özverinin timsalidir. Her kadınımız el emeğini döktüğü ürünlerini duygularını nakış nakış işleyerek ortaya çıkaracak. Kadınlarımız, üretkenlikleri devam ettiği sürece çocuklarımıza ve geleceğe umut olmaya devam edecekler. Keşan’ımızın üreterek kalkınacağını düşünüyoruz. Yerel üretimi kalite ile buluşturmak için elimizi taşın altına tüm kurum ve kuruluşlar olarak koyduk. Bu vesileyle; ben başta emekçi kadınlarımız olmak üzere tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyor, her birinizi sevgi saygı ve hürmetle selamlıyorum. Projemiz hayırlı olsun.”

  Konuşmaların ardından projenin açılışı gerçekleştirildi.

KADINLARA TOPLU TAŞIMADA %50 İNDİRİM UYGULANDI

Mustafa Helvacıoğlu ve Sema Kılıç, daha sonra S.S. 25 No’lu Keşan Şehiriçi Minibüsçüleri Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi’nin Yeni Mahalle’de bulunan durağını ziyaret ederek, Kooperatif Başkanı Ertan Erkan ve Keşan Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mahmut Demirkan’a 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde minibüs ve ticari taksilerde yapılan indirim nedeniyle teşekkür etti.

Toplu taşımada Keşan Şoförler ve Otomobilciler Odası ile S.S. 25 No’lu Keşan Şehiriçi Minibüsçüleri Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi’nin kararıyla, Keşan Belediyesi’nin desteğiyle 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel minibüs ile ticari taksi ücretlerinde %50 indirim uygulandığını ifade eden Helvacıoğlu, “İşe giden, zorunlu olarak evden çıkan kadınlarımıza anlamlı bir indirim yaptılar. Türkiye’de örnek bir farkındalık. Ben Keşan Şoförler ve Otomobilciler Odası ile Şehiriçi Minibüsçüleri Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi’ne ve taksi duraklarımıza bu farkındalık nedeniyle teşekkür ederim. Kadınlar başımızın tacıdır mesajını hep birlikte veriyoruz. Sabah 8’den akşam 8’e kadar uygulama devam edecek. Sağlık açısından esnafımız her gün dezenfeksiyon çalışmasını yapıyor. Gereken tüm tedbirler alınmış durumda. Cennet analarımızın ayakları altında denilen kadınlarımıza gönülden fedakarlık yapıyorlar.” diye söyledi.

Demirkan ise 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayarak, “Şoför esnafımıza teşekkür ederim. Pandemiden dolayı ekonomik şartlarımız çok bozuldu. Buna rağmen böyle bir uygulama yaptılar. Belediye Başkanımıza da her zaman şoför esnafımızın yanında olduğundan ötürü teşekkür ederim.”

Ertan ise şoför esnafı olarak kadınlarına bir jest yapmak istediklerinin altını çizerek, “Kadına karşı şiddete hayır diyoruz. Kadınlar başımızın tacı. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun.”

                Ertan Erkan’ın ardından söz alan Sema Kılıç, şöyle dedi: “Tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum. Kadınlarımızın elinin değdiği her şey güzelleşiyor. Kadınlarımız için ne yapsak az. Bu jesti kadınlarımıza yapan herkese teşekkür ederiz. Herkese sağlıklı günler dileriz.”

                KADIN PERSONEL İZNE GÖNDERİLDİ

8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Keşan Belediyesi’nde görevli kadın personel izine gönderildi.

Çok Amaçlı Pazaryeri Kompleksi bahçesinde kadın personel ile buluşan Helvacıoğlu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü sözde değil özde kutladıklarını kaydetti.

Kadın personeli unutmadıklarını dile getiren Mustafa Helvacıoğlu, “Bugün, tüm kadın personelimizi 8 Mart’ı doya doya yaşasın, kendilerini daha da özel hissetsinler diye izine gönderiyoruz. 8 Mart’a özel tüm bu çalışmalar ışığında kıymetli kadınlarımıza tekrar seslenmek istiyorum; sizlerin sahip olduğu her hak, milletimizin tüm fertleri için büyük bir güven kaynağıdır. Bu duygularla, başta Keşan’ımızın ve ülkemizin olmak üzere tüm dünya kadınlarının 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum.” şeklinde konuştu.

                Konuşmanın ardından personele karanfil hediye edildi.///Haber Merkezi

-----Sponsorlu Bağlantılar-----
Bu haber 203 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum