Reklam
Reklam

İba, Van Depremlerini Andı!

AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba, 2011 yılında 7

Editör: Haber Merkezi
22 Ekim 2020 - 16:02
AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba, 2011 yılında 7.2 büyüklüğünde gerçekleşen Van depreminin yıl dönümü nedeniyle mesaj yayımladı.
AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba, yayımladığı mesajda, 2011 yılında meydana gelen 2 ayrı büyük depremin acısının üzerinden 9 yıl geçmesine rağmen enkaz altında yaşamını yitiren vatandaşların acısının ilk günkü tazeliğini koruduğunu belirtti.
23 Ekim ve 9 Kasım 2011 tarihlerinde yaşanan depremlerde Van'da 101, Erciş'te 477, köylerde de ise 66 olmak üzere 644 vatandaşın hayatını kaybettiği ve 283 kişi de arama kurtarma ekipleri tarafından enkazdan sağ çıkarıldığını ifade eden İba, hayatını kaybeden vatandaşlara Allah’tan rahmet diledi.
23 Ekim ve 9 Kasım’da meydana gelen depremlerin, Van’da maddi ve manevi büyük çöküntülere sebep olduğunu vurgulayan İba; “Ancak, devletimiz ve hükümetimizin ayrıca ülkemizin dört bir yanından vatandaşlarımızın da yardımları ile Van’ın büyük bir kısmı yeniden inşa edilerek yaralar sarıldı. Büyük yıkımın etkileri bir nebze hafifletildi. Bir yanda Van´a yardım göndermek için adeta yarışan fedakar milletimiz, diğer yanda çok kısa sürede deprem bölgesine ulaşan dönemin Başbakanı olan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın destekleriyle devletimizin göstermiş olduğu sürat ve koordinasyon tüm dünyaya açıkça örnek gösterilmiştir.” Dedi.
Depremin ardından AFAD ve TOKİ tarafından yaptırılan konutlar ile adeta yeni bir Van oluşturulmuş olduğunu ifade eden İba; “1 yıl gibi bir süre zarfında inşasına başlanan deprem konutları da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın söz verdiği tarih olan depremin birinci yıldönümünde hak sahiplerine teslim edildi. Van depreminin ardından şehrin bir bölümünü yeniden inşa edildi. 25 bin konut inşa edilerek, adeta Van’da 150 bin nüfuslu yeni bir şehir kuruldu. Devletimiz her zaman vatandaşının yanında olduğunu tüm dünyaya gösterdi.” İfadelerini kullandı.
Başkan İba; “23 Ekim ve 9 Kasım Van depreminin, ülkemizde ve dünyada bir daha yaşanmamasını temenni ediyor, Cenab-ı Allah'tan tüm felaketlerden ülkemizi ve milletimizi muhafaza eylemesini diliyorum. Van depreminde kaybettiğimiz vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyorum.” Dedi. ///Haber Merkezi
-----Sponsorlu Bağlantılar-----
Bu haber 39 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum