Reklam
Reklam

İL TEMSİLCİSİ NEDİR VE NE İŞ YAPAR?

Eskiden ajan denirdi bu görevi yapanlara

14 Ekim 2020 - 00:09
Eskiden ajan denirdi bu görevi yapanlara.

Günümüzde ismi geçen manada ajan değil tabii ki.

Daha sonra bu isim “spor dalı il temsilciliği” ne dönüştürüldü ve halen de bu isimle görev yapar kişiler.

Çok üzerinde durulmayan, üzerinde fazlaca durulmadığı için de kimse tarafından araştırılıp merak dahi edilmeyen bu fahri görev çok ama çok önemli bir görev.

Aslına bakılırsa bir ilde cereyan eden spor olaylarının hepsinde ilgili il temsilcisinin gayreti ve özverisi vardır.

Futbol özerk olana kadar ayni statüde faaliyet sürdüren bir il temsilcisi ile yönetiliyordu.

Ama şimdi bu spor dalı kendi federasyonuna bağlı ve özerk olarak hareket ediyor.

Futbol federasyonuna bağlı olarak faaliyet gösteren Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu bünyesinde oluşturulan yönetimler tarafından o ildeki Amatör futbol organizasyonları sürdürülüyor.

Diğer spor branşları da yine kendi federasyonlarının programları ve öngörüleri ile Gençlik ve Spor İl Müdürlüklerine bağlı olarak faaliyet sürdürüyor.

İl temsilcilikleri ile ilgili o kadar serzeniş ve şikayetler alırım ki, yıllardır bu işi fahri olarak yapmaya çalışan insanları küstürmemek ve üzmemek adına kaleme almam ve hiçbir yerde eleştiri olacak nitelikte konuşmalar dahi yapmamaya özen gösteririm.

Ama yanlış mı doğru mu yaptığım konusunda tereddütlüyüm.

Bilindiği gibi tüm Spor Branşlarının İl Temsilcisi var İlimizde.

Peki bunları tanıyan, bilen, görevlerini yapıp yapmadıklarını araştıran var mı?

Daha önceden İl Temsilciği yapmış bir kardeşimiz bana şunu söyledi.

Hatta soru olarak yöneltti; İl Temsilcileri her ay il veya ilçe müdürlüğünce yapılacak olan toplantılara katılarak branşları ile ilgili bilgi ve rapor verirler. Branşlarının daha iyi duruma getirilmesi için öneride bulunurlar. İl spor dalı temsilcileri 6 ayda bir ilgili federasyona branşları hakkında rapor verirler.

İlimizde bunları yapan kaç İl Temsilcisi var acaba?

Kendisine, fahri görevler olduğu ve karşılığında bir ücret alınmadığı için biraz gevşeklik veya kaytarma yapılabiliyor galiba dediğimde; “O zaman bu görevi yapmayacak Hocam” dedi.

Şunu da ekledi eski İl Temsilcisi; Hocam, kendi spor Branşları ile ilgili müsabaka yapılmışsa sonunda plaket ve kupa verme görevinden başka sorumluluk almayan insanlar bu işi bırakmalı ve yapmamalı”

Ama şunu inanıyor ve biliyorum  ki; İlimizde Futbol, Basketbol, Voleybol, Güreş, Yüzme, Judo, Teakvando gibi Spor dallarının faaliyetleri arzulanan şekilde sürdüğü için İl Temsilcilerinin de görevlerini layıkıyla yaptığı kanaatini taşıyorum.

Kurum olarak Trakya Birlik Güreş Sporunu ayakta tutmaya özen gösteren bir kurum.

Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürün destekleri ve ilgisi ile bu konuda sorumlu ve önemli işler başaran Önder Yücel kardeşimiz teşekkürü hak edenlerin başında geliyor.

Bu kurum büyük bir özveri ile bu ata sporumuzu yaşatmaya gayret gösterirken, kimseden de destek ve manevi yakınlık görmüyor araştırdığım kadarıyla.

Rahmetli Vali Fahri Yücel’in, Edirne’de güreş sporunu kalkındırmak adına kurduğu Özel İdare Güreş kulübünün akıbetini merak edenler çok fazla.

Ne diyor yönetmelik; “İl temsilcileri ilgili oldukları sporun içinden gelen ve çevresinde sevilen, sayılan ve görevlerinin niteliklerini taşıyan ve kulüplerce seçilen üç kişi arasından belirlenerek onanır ve atanırlar”

Edirne’de yapılan İl temsilciliği seçimlerinin kaçında bu yol izlendi çok merak ediyorum ve vatandaşlar da merak ediyor.

O sporun içinden geleceksiniz, her şeyden önce o camia tarafından tanınacaksın ve sevileceksin, o sporun niteliklerini taşıyan üç kişiden biri olacaksın.

Ben soruyorum kaç İl temsilcisi yönetmeliğin bu maddesine göre seçilip atanmıştır ?

Gençlik ve Spor İl müdürleri kendi istek ve arzusu doğrultusunda il temsilcisi seçerse, o il temsilcilerinin bir çoğunu Edirne ve Edirne Sporcusu tanımaz bile.

Benden söylemesi.
-----Sponsorlu Bağlantılar-----
Bu haber 841 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum