Reklam
Reklam

"Kent İçin Birlikteyiz"

"Edirne İl Özel İdaresi; DSİ Bölge Müdürlüğü yanındaki 13

Editör: Haber Merkezi
08 Nisan 2021 - 12:00

"Edirne İl Özel İdaresi; DSİ Bölge Müdürlüğü yanındaki 13.000m2 alanını terk etmek ister. Gerekçe; Talatpaşa Caddesindeki trafik yoğunluğu ve kentin turist ihtiyacını karşılayacak yeterli mekân olmadığı. Bu gerekçelerle 1/25.000 ölçekli Çevre Düzeni Planında değişiklik talebini ÇŞB Mekânsal Planlama Müdürlüğü'ne iletir ve değişiklik askıya çıkar.

Bu tür değişiklikler haklı gerekçelerle, gelişen kentlerde olabilir. Ancak bu durum hiç de göründüğü gibi değildir. İşte göründüğü gibi olmayan bu plan değişikliği konusunu inceleyen TMMOB İl Koordinasyon Kurulu görüşlerini kentin diğer örgütleri ile paylaşmak adına Kent Konseyini ziyaret etmişlerdir.

Görüşmede; TMMOB İKK adına Makine Mühendisleri Odası Trakya Şubesi, Mimarlar Odası İl Temsilciliği ve İnşaat Mühendisleri Odası İl Temsilcisi bulunmuştur. Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyeleri de toplantıda hazır bulundu.

Konuyu takip eden her iki kurum olarak 26 Mart 2021 günü askıya çıkarılan 25.000'lik ÇDP plan değişikliğinin kente zarar vereceği konusunda aynı düşünmekteyiz. TMMOB İKK ve Kent Konseyi olarak konunun kentlilerce sahiplenilmesi için gerekenlerin yapılacağı konusunda ortak karar alındı.

Bu konuda kentin duyarlı sivil toplum örgütleri ve kişileri ile ortak çalışmalar yapılacağı konusunda mutabık kalındı. Bu nedenle Trakya Platformu Edirne Bileşenleri olarak en yakın zamanda bir toplantı yapılmasının iyi olacağı önerildi. Bu konuda kentin Sivil Örgütleri ile görüşüldükten sonra toplantı gün ve yerinin belirlenmesi uygun görüldü.

İl Özel İdaresinin anlamsız ve kuşkulu planlama talebi ve usulünün kente zarar vereceği konusundaki ortak düşünce ve kaygımızın karar verici makamlarda bulunan, kenti yöneten yetkililerle paylaşılmasının yararlı olacağı konusunda da mutabık kalındı."

Edirne Kent Konseyi Yürütme Kurulu adına

Ziya Gökerküçük

-----Sponsorlu Bağlantılar-----
Bu haber 89 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum