Reklam
Reklam

Keşan'da ulaşıma zam!

Keşan Belediye Meclisi Ekim Ayı Toplantısı 8 Ekim 2020 Perşembe günü gerçekleştirildi

Editör: Haber Merkezi
09 Ekim 2020 - 06:20
Keşan Belediye Meclisi Ekim Ayı Toplantısı 8 Ekim 2020 Perşembe günü gerçekleştirildi.

Belediye Meclis Toplantı Salonu’nda yapılan, saat 15.00’te başlayan toplantı Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu başkanlığında gerçekleştirildi.

Toplantıda; AK Parti’li Meclis Üyeleri; Mehmet Selim Aras, Mithat Bulut ile CHP’li Üye Erhan Engin mazeretleri nedeniyle izinli sayıldı.

Meclis toplantısında, Azerbaycan’a destek için tüm masalarda Azerbaycan ile Türk Bayrakları yer aldı.

Konu ile ilgili destek açıklaması yapan Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, şunları söyledi: “Ermenistan’ın Karabağ’da uluslararası hukuku ihlal ederek sivil yerleşim yerlerini ve askerlerini hedef alan saldırılarını en güçlü şekilde kınıyoruz. Bugün; milletimizin dayanışma iradesini güçlü bir şekilde, bir kez daha vurgulamak istiyoruz. Ermenistan işgal ettiği Azerbaycan topraklarından bir an önce çekilmelidir. Her zaman olduğu gibi; anavatanımızdan ayrı tutmadığımız can Azerbaycan’ın, bu haklı davasında yanında olmaya devam edeceğiz. Halkını korumak ve toprak bütünlüğünü tesis etmek amacıyla, Azerbaycan’ın gerçekleştirdiği savunmayı da sonuna kadar destekliyoruz. Bu düşüncelerle; vatanları uğruna can veren şehitlerimize Allah’tan rahmet, tüm Azerbaycan halkına başsağlığı, gazilerimize de acil şifalar diliyoruz. Allah Azerbaycanlı kardeşlerimizin yar ve yardımcısı olsun.”

Toplantıda daha sonra Meclis gündemine pazaryerinin üzerinin kapatılması ile ilgili projenin tüm telif haklarının eser sahibinden satın alınmasına ilişkin madde oy birliği ile ilave edildi.

Toplantıda ilk olarak,  S.S.25 Nolu Keşan Şehiriçi Minibüs Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanlığının sivil ve öğrenci taşıma ücretlerinin yükseltilmesi talebinin görüşülerek karara bağlanması maddesi ele alındı. Plan ve Bütçe Komisyonu’nun onayı ile madde oybirliği ile kabul edildi. Buna göre öğrenci ücret tarifesi 1,75 TL’den 2 TL’ye yükseltilmiş oldu.

Meclis daha sonra  S.S.99 No’lu Öz İzzetiye Minibüs Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanlığının sivil ve öğrenci taşıma ücretlerinin yükseltilmesi talebinin görüşülerek karara bağlanması maddesini ele aldı.  Plan ve Bütçe Komisyonu’nun onayı ile madde oybirliği ile kabul edildi. Buna göre öğrenci ücret tarifesi 1,5 TL’den 2 TL’ye, sivil ücret tarifesi de 3 TL’den 3,5 TL’ye yükseltildi.

Toplantı, S.S.129 Nolu Paşayiğit Minibüs Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanlığının sivil ve öğrenci taşıma ücretlerinin yükseltilmesi talebinin görüşülerek karara bağlanması ile sürdü. Plan ve Bütçe Komisyonu’nun onayı doğrultusunda madde oybirliği ile kabul edildi. Buna göre öğrenci ücret tarifesi 3 TL’den 3,5 TL’ye sivil ücret tarifesi de 4,5 TL’den 5 TL’ye yükseltildi.

Toplantı, Belediye sorumluluk sahası içerisinde bulunan 10 adet Duraklı Büfe Yerinin Yap-İşlet-Devret Modeli ile 10 Yıla Kadar Kiraya Verilmesi yetkisinin Belediye Encümenine verilmesi hususunun görüşülerek karar bağlanması ile sürdü. Keşan Belediye Başkan Yardımcısı Yakup Balcı, duraklı büfe konulması planlanan yerler hakkında Meclis’e bilgi verdi. Madde oybirliği ile kabul edildi.

Toplantı, Erikli Sahiline İçme ve Kullanma Suyu temin etmek ve Su Şebeke Hattını Yenilemek üzere İller Bankası (İlbank) A.Ş.’den 40.000.000 TL kredi kullanılması için Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’na yetki verilmesinin görüşülerek karara bağlanması maddesi ile devam etti.

Madde hakkında bilgi veren Helvacıoğlu, “Erikli halkı su konusunda stresli günler ve bir yaz dönemi geçirdi. Anlayışlı bir tavır takındıkları için her birine teşekkür ediyorum. Sabırla bizim atacağımız adımları beklediler. Sahillerdeki vatandaşlarımızın İller Bankası’ndan bize katkı payları ne yazık ki ikametleri burada olmadığı için gelmiyor. Erikli’de su şebekesi de dahil olmak üzere su sorununa kalıcı çözüm üretmek için kolları sıvadık. Mevcut şebeke yenilemesi de diyorum çünkü halihazırdaki altyapı ne yazık ki yeni oluşumumuz kaldıracak kapasitede değil. Su acil ve çok önemli bir konu. DSİ ve İller Bankası ile yaptığımız görüşmelerde bize bu konuda destek olunacağı sözü verildi. Hızlı hareket edip Erikli’yi suya kavuşturmak istiyoruz.” dedi.

Konu hakkında Su Kanalizasyon Müdürü Erhan Başaran da şunları aktardı: “Bölgeye en yakın su kaynağını Enez Kocaali’de bulduk. Daha önce DSİ tarafından bu bölgede 5 kuyu açılmış. Bu kuyularda analizler yaptırdık ve Erikli’ye yetecek suyu bulduk. Hatta bulduğumuz su kaynağı Yayla ve Danişment’e de yeterli seviyede. Biz de bu yüzden projemize bu mücavir alanlarımızı da dahil ettik.”

Madde hakkında İller Bankası Bölge Sorumlusu Celal Oğuz Esen de Meclis’e bilgi sundu.

Esen, şunları ifade etti: “Enez Kocaali’de 12 kuyu yeri belirledik. Kalıcı bir tesis oluşturmak istiyoruz. Acil olarak ilk etepta 5 kuyuyu Erikli için devreye alacağız. Sonra diğer kuyularda ihtiyaca binaen faaliyete alınacak. Kocaali’de 35 yıllık ihtiyacı karşılayacak potansiyel var. Biz İller Bankası, DSİ ve Keşan Belediyesi olarak işbirliği içinde çalışıyoruz. Projeyi oluşturma safhası bitti, fiiliyat başladı.”

Bu bilgilendirmeden sonra yeniden konuşan Mustafa Helvacıoğlu, “Saros için aslında kurtuluş Çokal Barajı’ndan geçiyor. Ancak bu işin yapılması uzun bir süreç ve Çokal Barajı’ndan yeni bir hat çekilmesi demek. Bu Erikli için zaman kaybı. Mecidiye’deki göletin kapasitesi yeterli değil. Erikli’nin ancak 36  günlük suyunu karşılayabiliyor.”

Grup sözcülerinin değerlendirmelerinin ardından madde CHP ve İYİ Parti’li üyelerin 36 aylık kredi vadesi şerhi ile oybirliği ile kabul edildi.

Toplantı, Belediye Veteriner İşleri Müdürlüğü’nde kullanılmak üzere 2 adet çift kabin kamyonet alınması hususunun görüşülmesi ile sürdü. Araç alımı oybirliği ile kabul edildi.

Meclis, Keşan Belediye Meclisinin 06/02/2020 Tarih ve 38 sayılı “Ana Caddeler Ön Bahçe Belirlenmesi Plan Değişikliği”ne ilişkin kararı ve Edirne Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğünün 25/08/2020-348 sayılı toplantısında alınan 25/08/2020-7000 tarih ve sayılı Kararları ile onaylanan “İmar Planları”nın İstiklal Caddesinde bulunan 489 ve 491 nolu imar adalarındaki parsel maliklerinin onaylanan plan değişikliğine yapılan itirazın görüşülerek karara bağlanması maddesi İmar ve Şehircilik Komisyonu’nun raporu doğrultusunda dilekçelerin reddi oy birliği ile kabul edildi.

Toplantı, İspat Cami Mahallesi, Beğendik kavşağında tesis edilecek olan “Beğendik Kök” numaralı trafonun isabet ettiği alan için hazırlanan plan değişikliği paftalarının görüşülerek karara bağlanması ile devam etti. Madde İmar ve Şehircilik Komisyonu’na havale edildi.

Meclis, Aşağı Zaferiye Mahallesinde Mülkiyeti Evren Besicilik San. ve Tic.A.Ş. adına kayıtlı olan ve onaylı imar planlarında “Konut Dışı Kentsel Çalışma Alanı”nda kalan 106 Pafta, 1436 Ada, 3 Nolu Parsel ile “Park Alanı” arsası arasından geçen 7,00 metrelik  (Bektaş Sokak) imar yolunun kaldırılmasına ilişkin talebin görüşülerek görüşülerek karara bağlanması maddesini de oy birliği ile İmar ve Şehircilik Komisyonu’na havale etti.

Meclis, Sayın Gülden SEZER tarafından verilen dilekçeye istinaden, İlçemiz Büyük Cami Mahallesindeki 386 Ada, 14 Nolu Parselin bulunduğu İmar Adasında “A” şerhi yapılaşma şartlarının değiştirilmesi talebinin görüşülerek karara bağlanması maddesini de İmar ve Şehircilik Komisyonu’na havale etti.

Meclis daha sonra Keşan Kent Konseyi tarafından sunulan “Depreme Hazırlık Çalışmaları Program Taslağı” hakkındaki projenin görüşülerek karara bağlanması maddesini de İtfaiye Müdürlüğü’ne havale etti.

Meclis son olarak gündeme ilave edilen gündemine pazaryerinin üzerinin kapatılması ile ilgili projenin tüm telif haklarının eser sahibinden satın alınmasına ilişkin maddeyi görüştü.

Madde hakkı bilgi veren Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, “Bilindiği üzere; Keşan Çok Amaçlı Pazaryeri’nin proje ihalesi ve sözleşmesi 2007 yılında yapılmıştır. O dönem ihaleyi alan MRC Mimarlık Ltd. Şti. firması ile yapılan sözleşmede; fikri ve sınai mülkiyet hakları maddesi boş bırakılarak projenin telif haklarının proje müellifinde kalmasına sebep olunmuştur. Çünkü; fikir ve sanat eserleri kanununa göre, mimari projeler bir sanat eseridir. Yani; sanat eserlerindeki tüm değişiklikler eser sahibinin izniyle yapılır. Konu bu haldeyken; yapmayı düşündüğümüz pazaryeri üst kapamasında mimari projedeki yapacağımız değişiklikte eser sahibinden muvafakat alınması gereği doğmuştur. Yaptığımız ilk görüşmelerde proje müellifinden muvafakat alınamamıştır. Sonrasında; proje sahibi firma ile yapılan görüşmelerimiz sonucunda 1 seferlik muvafakat yerine bedelli olarak projenin tamamının telif haklarının satın alınması için mutabakata varılmıştır. Aksi takdirde; eser sahibinin izni olmadan yapacağımız bir uygulamada maddi ve manevi tazminat ile yürütmeyi durdurma gibi adli yaptırımlarla karşılaşılabilirdi. Bu sebeple; noter huzurunda projenin tüm telif haklarının satın alınmasının gerekliliği kaçınılmaz bir gerçektir.” dedi.

Projenin tüm telif haklarının satın alınması oybirliği ile kabul edildi.

Toplantıyı kapatan Helvacıoğlu, verdikleri katkı nedeniyle Meclis üyelerine teşekkür etti ve alınan kararların hayırlı olmasını temenni etti.

Kasım Ayı Meclis Toplantısı 5 Kasım 2020 Perşembe günü gerçekleştirilecek ve saat 15.00’te başlayacak.   ///Haber Merkezi

 

 

 

 
-----Sponsorlu Bağlantılar-----
Bu haber 121 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum