Reklam
Reklam

Kırklareli Kavaklı'nın Mektubu Macaristan'da

Türk Macar İşadamları Derneği (TÜMİŞAD) Başkanı Osman Şahbaz Macaristan'da Szabadbattyán'a  tebrik mektubunu iletti

Editör: Haber Merkezi
30 Ekim 2019 - 07:40

Türk Macar İşadamları Derneği (TÜMİŞAD) Başkanı Osman Şahbaz Macaristan'da Szabadbattyán'a  tebrik mektubunu iletti.


2018 Yılı haziran ayında Kırklareli Kavaklı Belediyesi ile kardeş şehir protokolü imzalayan Macaristan'ın Szabadbattyán şehri Belediyesine yeni başkan seçildi.

Başkan Şahbaz, 13 Ekim 2019 tarihinde Macaristan'da gerçekleştirilen yerel seçimler sonucunda başkanlığa seçilen Szabó Ildikó'ya tebrik mektubunu iletti.

TÜMİŞAD Yönetim Kurulu Başkanı ve Macaristan'ın Türkiye Fahri Konsolosu Osman Şahbaz, Macaristan'ın Başkenti Budapeşte'nin batısında, 73 km. mesafedeki Szabadbattyán kentinde ikili görüşmelerde bulundu.

Szabadbattyán Belediye Başkanı Szabó Ildikó, Belediye Başkan Vekili Pletser Ádám ve Belediye Genel Sekreteri Dr. Némethné Jenei Éva kentte Türk Macar ilişkilerinin artarak süreceğini ifade etti.

"Türkiye ile İlişkilerimizi artarak sürdürmek isteriz"


Szabadbattyán Belediye Başkanı Szabó ziyarette, " Kentimize birçok hizmetleri bulunan TÜMİŞAD Başkanı Sayın Şahbaz'ı Belediyemizde görmekten büyük bir memnuniyet duyuyorum. Belediye Başkanlığına seçilmemizden ötürü bizleri tebrik etmek ve başarılar dilemek için ilk gelen kişilerden olan değerli Konsolos  Osman Şahbaz'ın şehrimize yapmış olduğu kıymetli katkıları ve ikili ilişkilerimize sunduğu desteklerden dolayı çok teşekkür ederim ve Belediyemizde ağırlamaktan çok mutluyuz.

Kırklareli Kavaklı Belediye Başkanı Gürel Koşdemir ve heyetini yeniden şehrimizde görmekten büyük bir onur duyacağız. Kardeş şehrimiz Kavaklı ile birlikte ayrıca, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı TİKA Macaristan Koordinatörlüğü ve Budapeşte Yunus Emre Enstitüsü ile sosyal ve kültürel proğramları sürdürmek isteriz" dedi.

"Kırklareli Kavaklı Belediye Başkanı Gürel Koşdemir'in mektubunu getirdim"


Fahri Konsolos Osman Şahbaz ise " Bugün bize Szabadbattyan'da göstermiş olduğunuz misafirperverliğe çok teşekkür ederim. Belediye Başkanlığına seçilmenizden dolayı, size  Kırklareli Kavaklı Belediye Başkanı Gürel Koşdemir'in tebrik mektubunu getirdim. İki dost millet arasında yapılacak, kardeş şehir işbirliği çalışmalarına her türlü desteği vermeye hazırım.


Malumunuz iki hafta önce Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi, Devlet Başkanları 7. Türk Konseyi çerçevesinde bulunduğu Azerbaycan'ın Başkenti Bakü'de Başbakan Viktor Orban ile görüştü. Şimdi de 7 Kasım 2019 tarihinde iki lider Budapeşte'de yeniden birlikte olacaklar. Macaristan ve Türkiye arasında her gün mutluluk verici yeni sayfalar açılıyor'' dedi.

"Dostluğumuzun ve kardeşlik ilişkilerimizin uzun yıllar sürmesini temenni ediyorum"

Kırklareli Kavaklı Belediye Başkanı Gürel Koşdemir mektubunda, '' Türk ve Macar halkı, uzun yıllardan beri çok iyi ilişkiler içerisindedir. Ülkemizin geçtiğimiz günlerde terörle mücadele için başlatmış olduğu ''Barış Pınarı Harekatı'nda'', Macaristan hükümetinin dost ülke Türk Devletinin, Türk milletinin yanında olması bizleri çok mutlu etmiştir. Bunun için de ülkenize ayrıca teşekkürlerimizi bildiriyoruz. Kardeş şehriniz olarak başlamış olduğunuz bu yeni görevinizde size ve meclis üyelerinize başarılar diliyorum, dostluğumuzun ve kardeşlik ilişkilerimizin uzun yıllar sürmesini temenni ediyorum'' dedi.

"Osmanlı Türk eserlerinin ihyası için Türkiye'ye çağrıda bulundu"


Macaristan'ın Székesfehérvár iline bağlı Szabadbattyán Belediye Başkanı  Szabó Ildikó, kentte bulunan Osmanlı Türk eserlerinin ihyası için Türkiye'ye çağrıda bulundu. Szabadbattyán Belediye Başkanı'nın çağrısına, Türk Macar İşadamları Derneği Başkanı Osman Şahbaz ilgi göstererek Başkan Szabó Ildikó'yu makamında ziyaret ettikten sonra şehirde bulunan Osmanlı Türk eseri Kula Kulesi'nde incelemelerde bulundu.

Sonrasında günün anısına karşılıklı hediyeler takdim ettiler. Konsolos  Şahbaz'da Başkan Szabó Ildikó'ya Türk el işi bakır ve Kırklareli Kavaklı Belediye Başkanı Gürel Koşdemir'in yolladığı mektupu takdim etti.

Szabadbattyán Belediye Başkanı Szabó Ildikó ve Belediye Başkan Vekili Pletser Ádám Fahri Konsolos Osman Şahbaz'ı Belediye Binası kapısına kadar eşlik ederek uğurladı.

Şahbaz ziyaret sonrasında Budapeşte'ye döndü.

AÇIKLAMA:

Macaristan'ın Székesfehérvár iline bağlı Szabadbattyán tarihi önem arz ediyor. Kentteki 16. yy'dan kalma "KULA Kulesi" Osmanlı döneminde bölgenin stratejik ehemmiyetinden dolayı 145 yıl askerler tarafından gözetleme kulesi olarak kullanılmış, günümüzde ise müze olarak kullanılmaktadır. Hemen yanıbaşındaki avluda Osmanlı döneminde cami olarak kullanılmış tarihi kalıntılara rastlanmış,  avlunun dışında 2007 senesinde Belediye tarafından Macar Türk dostluğu adına ahşap bir anıt dikilmiştir.

Evliyâ Çelebi, Seyahatnâme'sinde tamamı Avrupa'da geçen altıncı cildinde Szabadbattyán'dan bahsederken, müslüman şehri görünümünde olduğunu, 100 ahşap çatılı ev, cami, askeri depo ve ambarların bulunduğunu yazmıştır.

-----Sponsorlu Bağlantılar-----
Bu haber 2294 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum