Reklam
Reklam

Kırkpınar Programı Belli Oldu

Edirne Belediyesi’nin organizasyonu ile 9-10-11 Temmuz tarihlerinde düzenlenecek olan 660. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin programı belli oldu.

Kırkpınar Programı Belli Oldu
Editör: Haber Merkezi
07 Temmuz 2021 - 16:27
Edirne Valisi Ekrem Canalp ve Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, bitmeyen güreşin, devam eden efsanesi Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri öncesinde Sarayiçi Er Meydanı’na giderek, incelemelerde bulundu.

COVİD-19 salgını nedeniyle geçen yıl gerçekleştirilemeyen Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri, bir yıl aradan sonra güreş severler ile buluşuyor. Edirne Valisi Ekrem Canalp ve Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Sarayiçi Er Meydanı’na giderek, son hazırlıkları denetledi, incelemelerde bulundu.
 
Güreş severlerin heyecanla beklediği Kırkpınar Programı ise netleşti. 9 Temmuz Cuma Günü 660. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Sarayiçi Er Meydanı’nda başlayacak. Saat: 10.00’dan Kırkpınar Ağası’nın Orduevi önünde karşılanmasının ardından Saat: 10.30’da 660. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Korteji  Belediye Başkanlığı önünden hareket edecek. Atatürk Anıtı’na Çelenk Sunumu, Saygı Duruşu, İstiklal Marşı ve Kırkpınar Marşı'nın okunmasının ardından program Pehlivanlar Mezarlığı’nı ziyaret  ile devam edecek. Saat: 11.15’te ise Saraçlar Caddesi’ne taşınan 1973 yılında Heykeltraş Tankut Öktem tarafından yapılan Pehlivan Heykeli’nin açılış töreni gerçekleştirilecek. Ardından Saat:12.00’de Selimiye Camii’nde Mevlit okutulacak.

9 Temmuz Cuma günkü program Saat:18.30’da Sarayiçi Er Meydanı’nda açılış programı ile devam edecek. Saygı Duruşu, İstiklal Marşı ve Kırkpınar Marşı’nın okunması ile 2019 Yılı Kırkpınar Başpehlivanı, Ali Gürbüz tarafından göndere bayrak çekilecek. Program Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim,  Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Valisi Ekrem Canalp’ın konuşması ve güreşe katılan pehlivanların resmi geçit töreni ile son bulacak.
 
10 Temmuz Cumartesi Günü ise 660. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri müsabakaları gün boyunca devam edecek.
 
11 Temmuz Pazar Günü, güreşler 09.00’da başlayacak. Saat:13.30’da Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim Kreş ve Gündüz Bakımevi’nin Açılış Töreni gerçekleştirilecek. Saat:15.00’te ise 2022 yılı 661. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri, Ağalık Koç Satış İhalesi yapılacak. Saat: 17.30’da ise 660. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin Başpehlivanlık Güreşi gerçekleştirilecek. Program Saat:18.30’da 660. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri, Ödül Töreni ile son bulacak.
 
660. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri 3 gün DMAX kanalından canlı yayınlanacak.

SARAYİÇİ'NDE SAĞLIK TEDBİRLERİ

Edirne Belediyesi’nin organizasyonuyla 9-10-11 Temmuz tarihlerinde düzenlenecek olan 660. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri öncesinde Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, İl Sağlık Müdürlüğü ile birlikte Sarayiçi Er Meydanı’na giderek; alınması gereken sağlık tedbirleri ile ilgili incelemelerde bulundular.
660. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri için tüm hazırlıklar sürüyor. Kırkpınar’ın daha Covid-19 tedberi kapsamında sağlıklı, hijyenik ve nezih bir ortamda gerçekleştirebilmesi için tüm önemleri alan Edirne Belediyesi İl Sağlık Müdürlüğü ile birlikte Sarayiçi’nde incelemelerde bulundu.
 
Konuya ilgili açıklama yapan Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, “Edirne Belediyesi Sağlık İşleri Birimi, Gıda Denetim Birimi ve Zabıta Ekipleri; Edirne İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Birimi, 112 Acil Hizmetler Şube Müdürlüğü ile birlikte 660. Kırkpınar Yağlı Güreşleri’mizin sağlık ve dezenfeksiyon çalışmalarını önceden planlayarak, denetimlerini gerçekleştirdi. Her yıl olduğu gibi bu yıl da hem Edirne Belediyesi hem Sağlık Müdürlüğü’müz 112 Acil Hizmetler Şube Müdürlüğü ve Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) ile birlikte Kırkpınar’da olacağız. İşbirliği içerisinde sağlık sorunu olmadan ve bütün güreşçilerimize, seyircilerimize yardımcı olacağız. Cuma, Cumartesi, Pazar Sağlık Müdürlüğü, 112  Acil Hizmetler Şube Müdürlüğü’nden ve Halk Sağlığı Biriminde 97 sağlık çalışanımız, Edirne Belediyesi’nden de 12 sağlık çalışanımız hem hijyene hem de bütün sağlık hizmetlerine yardımcı olacak. 660. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri ata sporumuza, Edirne’mize ve ülkemize hayırlı olsun” dedi.

 
-----Sponsorlu Bağlantılar-----
Bu haber 241 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum