Reklam
Reklam

Kızılay'a kan verdi veriştirdi!

Edirne’de düzenlenen kan bağış organizasyonunda kan veren İYİ Parti Edirne İl Başkanı Ekrem Demir, sadece 140 ünite kan toplanabilmesine ilişkin yaptığı açıklamada, “Güvensizlik AKP iktidarı döneminde

19 Ekim 2020 - 14:02
Edirne’de düzenlenen kan bağış organizasyonunda kan veren İYİ Parti Edirne İl Başkanı Ekrem Demir, sadece 140 ünite kan toplanabilmesine ilişkin yaptığı açıklamada, “Güvensizlik AKP iktidarı döneminde oluşmuş ve artık Milletimizin nezdinde Kızılay maalesef itibarini kaybetmiştir” dedi.

Edirne Valiliği tarafından, Kızılay kurumuna kan bağış kampanyası düzenlendi. Kampanya kapsamında İYİ Parti Edirne İl Başkanlığı tüm üye ve katılım göstererek kan bağışında bulundu. Bağış sırasında konuyla ilgili sağlık çalışanlarından toplam kan bağışı hakkında bilgi almak isteyen İYİ Parti Edirne İl Başkanı Ekrem Demir, Edirne’de 140 ünite kan bağışlandığını öğrendi. Miktarın Edirne için çok düşük olduğuna değinen Başkan Demir, iktidara yüklenerek Kızılay’ın üstünden yapılan para transferleri yüzünden güvenini kaybettiğini belirtti.

“140 KİŞİ KAN VERMEK İÇİN MÜRACAT ETMİŞ”

Edirne için 140 ünitenin çok az olduğuna dikkat çeken Başkan Demir, “16-17-18 Eylül tarihlerinde, Saraçlar Caddesinde Edirne Valiliğimizce düzenlenen Kızılay kurumunun kan bağış kampanyasına İYİ Parti Edirne İl Başkanlığı olarak katıldık. Yetkililerden almış olduğum bilgiye göre bahse konu üç gün içerisinde sadece 140 kişi kan vermek için müracaat etmiş, yani ilimizde toplamda 140 ünite kan alınmış. Şimdi Edirne gibi yardımsever, hoşgörülü paylaşmayı bu kadar çok seven insanların olduğu bu toplulukta dahi bu kadar az bir bağışçının olmasının sebeplerini incelemek, düşünmek lazım” dedi.

“MİLLETİMİZİN KIZILAYI”

Kızılay’a duyulan güvenden bahseden Demir, “Milletimiz Kızılayı 1868 yılından bu yana insanlık, ayrım gözetmemek, tarafsızlık, bağımsızlık, hayır kurumu niteliği, birlik ve evrensellik ilkeleri ile hareket eden bir yardım kurumu olarak tanımaktaydı. Hatırlarsınız, çocuklarımızın okullardan evlere getirdiği Hilal-i Ahmer amblemli zarflara herkes bütçesinin uygunluğuna göre maddi yardım sağlardı, hiçbir vatandaşımızın zarfın boş gitmesine gönlü razı olmazdı. Kurban Bayramlarında kurban derisinden tutun zekat ve fitrelerin bağışlandığı ilk yerlerden biri olurdu. Kızılay kan bağışı istediği zaman insanlar kuyruklar oluştururdu. Şimdi ne oldu da bu kan bağışları bile bu kadar düştü” ifadelerini kullandı.

“7 MİLYON 925 DOLAR ENSAR VAKFINA”

Kurum üzerinden yapılan para transferlerine değinen Başkan Demir, “Ne oldu biliyor musunuz? Topladığı Kurban Bağış hisselerinden daha az Kurban kestiği iddialarıyla başlayan ve sonrasında, bir firma tarafından Kızılay’a yapılan 8 milyon Dolar yardımı şartlı olarak 75 bin Dolar, Kızılay kurumunda kalacak geri kalan 7 milyon 925 bin Dolar ile Kızılay tarafından Ensar Vakfına yurt yapılması ile ilgili bir protokol düzenlediği ile ilgili evrakın kamuoyunda gün yüzüne çıkması sonucunda Milletimiz kendi vicdanı olarak gördüğü bu kurumu çok acı ama güvensiz bir kuruma dönüştürmüştür” şeklinde konuştu.

“KIZILAY AKP İKTİDARINDA İTİBARINI KAYBETMİŞTİR”

Güvensizliğin kaynağı olarak iktidarı hedef gösteren Başkan, “Bu güvensizlik AKP iktidarı döneminde oluşmuş ve artık Milletimizin nezdinde Kızılay maalesef itibarini kaybetmiştir. Kızılay aracı kurum olarak gözükmekte, yapılan işlemlerin hukuksuzluğu ise iktidar tarafından sumen altı edilmektedir. Bu arada yukarıda bahsettiğim ilgili firma bu bağışı yaparak hem vergiden kurtulacak hem de yandaşı olan ve geçmişi karanlık Ensar Vakfı’na yurt yaptıracak, lakin belirtmek isterim ki, Vergi Usul Kanunun 3. Maddesi (b) bendi çok net, ispat; Vergilendirmede vergiyi doğuran olay ve bu olaya, ilişkin muamelelerin gerçek mahiyeti esastır. Herhangi bir soruşturma, inceleme veya bir işlem? Tabi ki de yok” diye konuştu. ///Haber Merkezi
-----Sponsorlu Bağlantılar-----
Bu haber 21 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum