Reklam
Reklam

Macar Başkan Fahri Konsolos Osman Şahbaz'ın misafiri oldu

Macaristan ana muhalefet partisi Jobbik'in önceki Genel Başkanı ve Macaristan Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Gábor Vona, eşi Krisztina Vona-Szabó ve Mimar Sinan Üniversitesi Rektör

Editör: Haber Merkezi
14 Haziran 2019 - 16:32
Macaristan ana muhalefet partisi Jobbik'in önceki Genel Başkanı ve Macaristan Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Gábor Vona, eşi Krisztina Vona-Szabó ve Mimar Sinan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak, Üsküdar'da Fahri Konsolos ve Türk Macar İşadamları Derneği (TÜMİŞAD) Başkanı Osman Şahbaz'ın misafiri oldular.


İstanbul'un Üsküdar ilçesinde bulunan Salacak semtindeki Filizler Köftecisi'ndeki samimi ve sıcak bir havada geçen yemekli toplantı, Türk yemek çeşitleri Rumeli köfteleri, zeytinyağlılar ve Türk tatlısı tadımıyla devam etti.

Daha önce de dafalarca Türkiye, İstanbul'a geldiğini ifade eden Gábor Vona;

Türkiye'nin çok güzel bir ülke, İstanbul'un ise dünyanın en muhteşem şehirlerinin başında geldiğini vurguladı.

Macaristan ve Türkiye arasında siyasi alanda hiçbir sorun olmadığını, her iki tarafın da ilişkileri daha da güçlendirmek için elinden gelini yaptığını söyledi.

Türkiye yapı olarak çok güçlü bir ülke

''İstanbul aynı zamanda çok önemli tarihi bir şehir ve mühim bir turizm merkezi. Ben Türkleri gerçekten çok seviyorum ve Macaristan ile Türkiye'nin iyi ilişkilere sahip olması gerektiğini düşünüyorum. Türkiye temelleri sağlam yeniden o büyük kalkınma ve stabil duruma dönmesini arzuluyorum. Türkiye stratejik açıdan gerçekten büyük öneme sahip ve doğu ile batının köprüsüdür. Aynı şekilde Macaristan da köprü konumundadır. Macar ve Türk milletleri arasında dostluğu güçlendirmeyi çok istiyorum. Bizler birbirimiz için çok önemliyiz. Her iki halkın dostluğu tüm dünya halklarına örnek gösterilebilecek bir seviyededir ve verdiğim mücadeleden dolayı gurur duyuyorum.'' dedi.

Gábor Vona, '' Avrupa ve Asya'nın kesişim noktasındaki Boğaz'ın ihtişamının yansıdığı İstanbul'a her gelişimde heyecanlanıyor, kendimi evimde ve mutlu hissediyorum. Türkiye yapı olarak çok güçlü bir ülke.

Türkiye ile çok özel bir dostluğumuz var

''Tarihi ve modern İstanbul'u bir arada yaşayabilmek ayrı bir zenginlik olsa gerek. İstanbul'u başarıyla yönetenleri tebrik ediyor. Buradan baktığımda harika bir İstanbul'u karşımda görüyorum. Bu güzel görüntünün yüzyıllar boyu yaşayarak kalmasını diliyorum. Var olan potansiyelimizi yukarılara taşımak için bizler üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Ayrıca ben Eötvös Loránd Üniversitesi'nde (ELTE ) tarih ve psikoloji alanında öğrenim gördüm. Bu alanda Türkiye'de akademik olarak çalışmalar yapmayı da düşünebilirim. Türkiye ile çok özel bir dostluğumuz var'' dedi.

''İki dost ülke arasında önemli işbirlikleri oluşuyor. Ayrıca Macar Türk dostluğunun nişanesi olarak, Macaristan'da çok miktarda Osmalı Türk eseri bulunmaktadır. Benim bir da önem verdiğim bir konu da Macar ve Türk insanlarının arasındaki ilişkilerin yakınlaşması ve güçlendirilmesi geliyor.  Macaristan ve Türkiye ilişkilerinde sadece hükümetler arası iş birliğinin değil aynı zamanda parlamentolar arası iş birliğinin de güçlü olduğunu, her iki milletin de işbirlikleri artırılmalı'' dedi.

İki ülkeyi, işadamlarını ve halklarını birbirine yakınlaştırmak daha farkındalık oluşturmak için çalışıyoruz

Konsolos Osman Şahbaz, '' Macaristan ana muhalefet partisi Jobbik'in önceki Genel Başkanı ve Macaristan Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Gábor Vona, eşi Krisztina Vona-Szabó ve Mimar Sinan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak, Üsküdar'da Boğaz'ın incisi İstanbul'da kıymetli dostlarımızla birlikte olmaktan büyük mutluluk yaşıyoruz.

On gün önce Budapeşte Duna Palota'da coşkulu bir Ramazan iftar programında bir aradaydık. Bugün ise İstanbul'da bir akşam üstü güneşin batışını birlikte seyrederek güzel bir sohbet ediyoruz. Türkler ve Macarlar birçok konuya aynı perspektiften bakıyor, bu da hem Avrupa hem de dünya açısından çok mühimdir. Türkiye ve Macaristan ilişkileri güçlenmeye devam ediyor. İki ülkeyi, işadamlarını ve halklarını birbirine yakınlaştırmak daha farkındalık oluşturmak için çalışıyoruz'' dedi.

Macaristan ile Türkiye arasındaki işbirliğine destek olmaktan bahtiyarlık duyarım

Mimar Sinan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak ise, '' Yaklaşık bir yıl Macaristan'da Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Koordinatörü olarak görev yaptım. Sizi bir Türk dostu olarak Macaristan'da Türkiye lehine vermiş olduğunuz röportajlardan takip ediyordum. Sizi tanımaktan büyük mutluluk duyuyorum, tanışmamız bugüne imiş ve sizleri Üniversitemizde misafir etmekten bahtiyarlık duyacağım. Tanışmamıza vesile olan dostumuz Fahri Konsolos Osman Şahbaz'a çok teşekkür ederim, tanışmamız bugüne imiş. Severek görev yaptığım Macaristan ile Türkiye arasındaki işbirliğine destek olmaktan mutluluk duyarım'' dedi.

Vona ve eşi Türkiye ziyareti sırasında Üsküdar Salacak'tan İstanbul'un tarihi yarımada, Sultanahmet camii, Topkapı Sarayı, Galata Kulesi, Beyazıt Yangın Kulesi , Fındıklı Mimar Sinan Üniversitesi ve Kız Kulesi'ni temaşa ettiler.

Jobbik'in önceki Genel Başkanı Gábor Vona'ya günün anısına Konsolos Osman Şahbaz ve Mimar Sinan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak birlikte ''Türk - Macar Tarihi İlişkilerinden Kesitler /  Fejezetek A Török-Magyar Kapcsolatok Törteneteböl'' kitabını hediye ettiler.

Birlikte çekilen hatıra fotoğraflardan sonra Macar misafirler Salacak'tan ayrıldı.
-----Sponsorlu Bağlantılar-----
Bu haber 2659 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum