Reklam
Reklam

Macar Kardeşlerden Resim Sergisi

Macar ressamların "Görüşler / Bakış Açısı" isimli resim sergisi Bahçelievler Akif Emre Kültür Merkezinde açıldı

Editör: Haber Merkezi
03 Aralık 2018 - 07:43


Macar ressamların "Görüşler / Bakış Açısı" isimli resim sergisi Bahçelievler Akif Emre Kültür Merkezinde açıldı.


Macar Ressamların " Görüşler / Bakış Açıları" resim sergisi Bahçelievler'in sanatseverleri ile buluştu. İstanbul Bahçelievler Belediyesi Akif Emre Kültür Merkezinde üç Macar ressam Mátyási Péternek, Kecskés Andrásnak ve Kondor Attilá'nın eserlerini kapsayan "Görüşler / Bakış Açısı" adlı serginin açılışı düzenlendi.


Açılış vesilesiyle Macaristan Milli Savunma önceki Bakanı, Macaristan milletvekili ve Hükümet Komiseri Dr. István Simicskó, Macaristan'ın Ankara Büyükelçisi Gábor Kiss ve Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu birer konuşma yaptı.

Macaristan'ın başkenti Budapeşte'nin 11. bölgesi Újbuda Belediyesi ile Bahçelievler Belediyesi'nin ortaklaşa düzenlediği sanat etkinliğinde Újbuda Kenti sanatçıları Mátyási Péternek, Kecskés Andrásnak és Kondor Attilá'nın farklı temalardaki 26 eseri sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Bahçelievler Akif Emre Kültür Merkezindeki serginin açılış kurdelesini, Macaristan Savunma eski Bakanı Dr.  István Simicskó, Macaristan'ın Ankara Büyükelçisi Gábor Kiss , Macaristan Fahri Konsolosu Osman Şahbaz ve Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu birlikte kesti.

Sergi açılışına Kardeş Újbuda Belediyesi heyetinden dr. Szentandrási-Sárkány Tamás, Jankó István, Junghausz Rajmund, Szabó András Sándor, Soltész Erika, Rimóczi Gabriella, Pappné Mika Edit, Szabó László, Belediye Başkan Vekili Hikmet Tekiroğlu, Zekeriya Yıldız, Mevlid Uyan, Yasin Yıldız, Metin Alıcı ile birlikte, Bahçelievler İlçe Milli Eğitim Müdürü Emin Çıkrıkçı, AK Parti Bahçelievler İlçe Başkanı Av. Ramazan Açıkgöz, Belediye Meclis Üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Nazik daveti ve ülkemize gösterdiği ilgi ve desteğinden dolayı çok teşekkür ederim

Açılışta konuşan Macaristan Savunma eski Bakanı Dr. István Simicskó; "Belediye Başkanımız Sayın Osman Develioğlu'nun nazik daveti üzerine Macaristan'dan bu sergi için bugün geldim. Kendilerine hem nazik daveti, hem de ülkemize gösterdiği ilgi ve desteğinden dolayı çok teşekkür ederim. Eski bir bakan ve parlamenter olarak, ülkelerimiz arasındaki bu sıcak ilişkilerden dolayı mutlu ve bahtiyarım. İki dost ülke arasında güçlü işbirliklerinin ve sergimizin oluşmasında büyük emekleri olan Ankara Büyükelçimiz dostum Gábor Kiss ve değerli dostum Fahri Konsolos Osman Şahbaz'a içtenlikle teşekkür ediyorum. Ayrıca Újbuda Belediye Başkanımız Dr. Hoffmann Tamás'ın sizlere selamını getirdim. Belediye Başkanı Sayın Osman Develioğlu'nu da en kısa zamanda Macaristan'a davet ediyoruz" dedi.


Açtığımız bu sergi, kardeşliğimizin sadece kağıt üzerinde kalmadığının da bir ifadesidir

Serginin ev sahipliğini üstlenen Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu da konuşmasında; "Kardeş şehir Újbuda ile ilişkilerimizin geliştiğini görmek bizler için mutluluk vesilesi.  Açtığımız bu sergi, kardeşliğimizin sadece kağıt üzerinde kalmadığının da bir ifadesidir. Dost ülke Macaristan ile ilişkilerimizin her alanda olduğu gibi kültür ve sanat alanında da artarak güçlenmesi adına Akif Emre Kültür Merkezimizde açtığımız resim sergimize tüm sanatseverleri bekliyoruz'' dedi.

 Macaristan Ankara Büyükelçisi Gábor Kiss ise, '' İki dost milletin, iki kardeş şehirleri arasında bu güzel kültür ve sanat faaliyetinin olduğunu büyük bir mutlulukla müşahade ediyoruz. Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu'na en içten teşekkürlerimi sunuyorum. Ayrıca iki kentin arasında kardeş şehir ilişkisi ve bugünkü resim sergisinin açılmasında bir isme teşekkür etmeden geçemeyeceğim, enerjisi çok yüksek değerli dostum Fahri Konsolosumuz Osman Şahbaz. Samimi ve fedakarca çok büyük katkı vermektedir. Kardeşlik ve işbirliğimizin güçlenerek devam ettiğini görmek ayrıca mutluluk vesilesidir'' dedi.


Bu etkinlik Türk Macar dostluğuna yakışan bir sergi olmuştur

Türk Macar İşadamları Derneği Başkanı ve Macaristan Kayseri Fahri Konsolosu Osman Şahbaz ise, '' İki dost millet ve iki kardeş şehir arasında bugün açılışını yaptığımız görüşler isimli resim sergisinde emeği geçen başta Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu'na, Macaristan Ankara Büyükelçisi Gábor Kiss'e ve ressamlarımıza çok teşekkür ediyorum. Bu resim sergisi uzun soluklu bir çalışmanın eseri .Bu vesileyle Újbuda Belediyesi heyetini İstanbul Bahçelievler'de misafir etmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Bu samimi ilişkiler yeni işbirliklerinin kapılarını da aralayacaktır. Resim sergisi bir kez daha Türk Macar dotluğunun kültürel gurur günü ve bu etkinlik Türk Macar dostluğuna yakışan bir sergi olmuştur'' diye konuştu.


Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu, Macaristan Milli Savunma önceki Bakanı, milletvekili ve Hükümet Komiseri Dr. István Simicskó'nun aynı gün 57. doğum günü olması vesilesiyle, Türk ve Macar Bayraklarıyla işlemiş bir pasta hazırlatarak Bakan'a bir sürpriz yaptı.

Sergi açılışı sonrasında Bahçelievler ve Macaristan heyeti Üsküdar Filizler Köftecisinde akşam yemeğine geçti.Resim Sergisi, Bahçelievler Belediyesi Akif Emre Kültür Merkezinizde 07 Aralık 2018'e kadar ziyaret edilebilecek.

-----Sponsorlu Bağlantılar-----
Bu haber 2516 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum