Reklam
Reklam

MHP İl Başkanı Tercan, süt üreticileri için tedbir ve destek istedi

MHP Edirne İl Başkanı Zakir Tercan birçok alanda alınan tedbirlerin süt üreticileri içinde alınmasını istedi

Editör: Haber Merkezi
21 Ekim 2020 - 14:51
MHP Edirne İl Başkanı Zakir Tercan birçok alanda alınan tedbirlerin süt üreticileri içinde alınmasını istedi.

Tercan yaptığı yazılı açıklama da şu ifadelere yer verdi:

"Devletimizin birçok alanda aldığı yerinde ve etkili tedbirlerin, süt üreticileri için de bir an evvel hayata geçirilmesini istiyoruz.

Kovid-19 salgınının hayatın birçok yönünü ve toplumun her ferdini etkilediği bir gerçektir.

Sürecin başından itibaren devletin tüm sektörlere ilişkin olağanüstü performans sergileyip yerinde ve etkili tedbirlerle sürecin yaratacağı hasarı minimum düzeyde tutmaya gayret göstermiştir.

Tüm bu azme ve gayrete rağmen hala çözüm bekleyen ve müdahale edilmesi gereken bazı alanların, sektörlerin bulunduğunu, bunlardan birinin süt üreticilerinin durumu olduğunu ifade ediyorum.

Bir an evvel devletin süt üreticilerinin içinde bulunduğu mali açmazlara ilişkin etkili ve yerinde çözüm önerilerini gündeme getirmesi gerekiyor.

Süt fiyatlarının 15 Kasım 2019'da toplanan Ulusal Süt Konseyince, üreticiden fabrikaya 2 lira 30 kuruş ve KDV olarak belirlendiğini, aradan geçen sürede konseyin bir daha toplanmadığını, fiyatların, sabitlenmiş şekilde beklediğini görüyoruz.

Bu süreçte girdi fiyatlarındaki olağanüstü artışın, süt üreticilerinin belini tamamen büktüğünü, "Acil ve ivedi bir şekilde Ulusal Süt Konseyinin bir yıl aradan sonra Anadolu'daki bu sese kulak vermesi, bir an önce yeniden toplanması, vatandaşın belini bükmeyecek şekilde ama süt üreticisinin de yüzünü güldürecek bir şekilde fiyat ayarlamasını yeni baştan inşa etmesi gerekiyor. Devletimizin birçok alanda almış olduğu yerinde ve etkili tedbirlerin süt üreticileri için de bir an evvel hayata geçirilmesini istiyoruz.

Yem Konseyi"nin kurularak fiyat denetimini ve köylüye verilen yemle ilgili kalite denetimi yapması gereklidir.

Edirne Türkiye'nin en önemli tarım kentlerinden biri olduğu üreticilerin bazı sorunlar yaşadığını biliyoruz, görüyoruz, duyuyoruz.

Bu sorunların başında, girdi maliyetlerinin geldiğini, üreticilerin bu maliyetlerin düşürülmesini istiyor.

Bunun yanı sıra sulama ihtiyacının karşılanması, kapalı devre sulama sistemlerinin yaygınlaştırılması önemlidir. Çiftçimizi zorlayan bir başka husus, kredi ödemeleridir. Kredilerin geri ödemelerinde faizin kaldırılması ve kredilerin yapılandırılması üreticilerimizi rahatlatacaktır." ///Haber Merkezi
-----Sponsorlu Bağlantılar-----
Bu haber 108 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum